החלטה פיקודית כושלת, ריטמן והמפכ"ל (צילום: פלאש 90)
אלשיך וריטמן. "בצער ואמפתיה - נאלץ לנזוף | צילום: פלאש 90

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך נפגש הערב (שלישי) עם ניצב רוני ריטמן ונזף בו - זאת לאחר שהתחייב בפני בית המשפט לנקוט נגד ריטמן בצעדים פיקודיים-משמעתיים. "מתוך הערכה ואמפתיה, ובצער - אני נאלץ לנזוף בך", אמר המפכ"ל לניצב. במשך פגישת השניים, שנמשכה כשעה, לא עלה נושא מינויו של ריטמן לתפקיד חדש במשטרה, לאחר שהוחלט על סיום תפקידו כמפקד יחידת להב 433.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"על אף שלכאורה לא ניתן היה לנזוף בקצין, שכן הוא לא הודה ולא היה מוכן לקחת אחריות למעשים שייחסה לו הקצינה, נוצר מצב חדש בעקבות פסיקת בג"ץ שאיפשר לנקוט בהליך הזה של נזיפה, ולא היה ניתן לערער על כך", הבהירו פרקליטיו של ריטמן, עורכי הדין אייל כהן וירון לונדון. בעבר הביעו ריטמן ופרקליטיו התנגדות להצעה לנזיפה, באומרם כי "רק אם הקצין מודה או מקבל אחריות למעשה אז אז ניתן לנזוף בו. במקרה הזה ניצב ריטמן אינו מודה ואינו מוכן לקבל אחריות למעשים שהקצינה מייחסת לו". 

בקרוב יתחיל המפכ"ל בשורת שיחות וראיונות עם קצינים בדרגת תנ"צ וניצב, במטרה לגבש את סבב המינויים הבא בצמרת המשטרה - בו אמור גם ריטמן לקבל תפקיד חדש, ככל הנראה תפקיד מטה. גורמים במשרד לביטחון פנים אומרים הערב כי השר ארדן לא יאפשר את מינויו של ריטמן לתפקיד מפקד מחוז או ראש אגף התנועה, שבהם רואה השר את ליבת העשייה בנושאים החשובים שעל הפרק בפעילות השוטפת של המשטרה.

בשבוע שעבר הודיע המפכ"ל כי מפקד חדש ליחידה ייכנס לתפקיד עד תחילת אפריל. בתגובה לעתירה נגדו על ביזיון החלטת בית המשפט בנוגע להמשך העסקתו של ניצב רוני ריטמן כראש היחידה, הבהיר אלשיך כי ריטמן בחר לסיים את תפקידו, ובתוך שבוע הוא יקבל החלטה בנוגע לנקיטת אמצעים פיקודיים-משמעתיים נגדו - ובעקבות כך, כאמור, נזף הערב בריטמן.

במקביל, אתמול הגיש ריטמן מכתב תלונה נגד התנהלות מח"ש בעניינו. בתלונה, שהוגשה ליחידה לבירור תלונות נחקרים במשרד המשפטים, התייחס ריטמן להקלטות שפורסמו בכלי התקשורת הנוגעות לחקירותיו. "אין ‏ספק‏ כי ‏מדובר ‏בגילוי ‏דרמטי המטיל‏ צל ‏כבד ‏על ‏ניקיון ‏החקירה ‏שהתנהלה‏ כנגד ‏ניצב‏ ריטמן במח"ש,‏ כמו ‏גם ‏מניעיה, ובמיוחד ‏בכל‏ הנוגע ‏להמלצה להעמיד ‏אותו לדין", נכתב. מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "הטענה שהעלו עורכי דינו של ניצב ריטמן לגבי החקירה בעניינו הינה טענה מופרכת מיסודה, חלק מסדרת טענות 'קונספירטיביות' חסרות שחר, שהועלו על ידו ועל ידי עורכי דינו כבר בזמן החקירה ולאחריה, ונקבע זה מכבר שאין להן כל יסוד".