אילוסטרציה (צילום: 123RF, חדשות)
8 שנות מאסר לרב שאנס נערה במרמה | צילום: 123RF, חדשות

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (חמישי) 8 שנות מאסר על הרב ישעיהו ריזקאן, תושב בני ברק, לאחר שהורשע ב-3 מקרי אונס במרמה של קטינה וב-4 עבירות של מעשה מגונה במרמה. בית המשפט הטיל על הרב לשלם פיצויים בסך 100 אלף שקלים למתלוננת מאחר ולא נטל כל אחריות למעשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בתקופה הרלוונטית ריזקאן שימש כרב בית כנסת וקהילה בבני ברק, ונודע כרב "מקובל הבקיא ברזי הקבלה, הלכה והנחייה רוחנית". משפחתה של הקטינה, שהתלוננה על ביצוע עבירות המין, נמנתה על "חצרו" של הרב וחייהם הותוו והתנהלו בהתאם להנחיותיו.

בית המשפט קבע כי הנאשם ניצל את מעמדו והשפעתו עם הקטינה ובדרך זו השיג במרמה את הסכמתה לבצע בה מעשי אונס ומעשים מגונים בשלוש הזדמנויות שונות. בית המשפט הבהיר כי לא מדובר במעידה רגעית או מקרה בודד, אלא במעשים מתוכננים ומתוזמנים, חוזרים ונשנים.

לפי הכרעת הדין, הרב הורה לצעירה, שעסקה בעבודות ניקיון בביתו, להיטהר במשך 7 ימים להגיע לבקר אותו, כשהוא פונה אליה באמצעות "מכתב מהשמיים". לאחר שהגיעה, הנאשם הוביל אותה למחסן בית הכנסת ושם ביצע בה מעשים מגונים. "ריזקאן פעל בצורה זו פעמיים נוספות, תוך שהוא מתעלם מסירובה והתנגדותה", ציינו השופטים.

בגזר הדין, בית המשפט קבע: "הנאשם עשה שימוש מחפיר במעמדו ובסמכותו כרב. ריזיקאן ניצל לרעה את תלותה הרוחנית של הקטינה ואת האמון המוחלט - הכמעט עיוור - שנתנה בו. כל זאת, לצד בורותה בכל הנוגע ליחסי אישות, טיבם ומשמעותם, והכל כדי לבצע בה את זממו".