משרד החינוך (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
בין החשודים בכירים במשרד החינוך (ארכיון) | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המשטרה עיכבה הבוקר (שני) 18 חשודים, ובהם בעלי משרות בכירות במשרד החינוך, בחשד למעורבות בפרשת שחיתות במסגרתה גרפו לכיסיהם יותר מ-20 מיליון שקלים. על פי החשד, המעוכבים יצרו מערך של בדיקת עבודות גמר בו ניפחו את כמות הנבחנים ובכך הגדילו במרמה את שכרם. בין הנחקרים: מספר מפקחים ארציים שהיו אחראים בעיקר על לימודי דת ומנהל אגף לשעבר שהיה אחראי על הבחינות במשרד החינוך. מי שהחליף אותו בתפקיד הוא זה שחשף את מעשי התרמית ומיד דיווח על כך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ראשיתה של החקירה בפעולות סמויות שהחלו בחודש ינואר, בעקבות בקרה פנימית שערך משרד החינוך שהעלתה חשדות לאי סדרים חמורים בבדיקת עבודות גמר בין השנים 2014-2017. ממצאי הביקורת הובילו את המשרד להגיש תלונה במשטרה.

בעקבות התלונה המשטרה פתחה בחקירה שהעלתה חשד לביצוע עבירות של גניבה, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. המשטרה סבורה כי החשודים יצרו מערך של בדיקת עבודות גמר ופרויקטים בבתי ספר תיכוניים.

המבחן המלחיץ ביותר עבר (ארכיון) (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות)
גלגלו שכר כפול עבור בדיקת בחינות | צילום: יוסי זמיר, פלאש 90, חדשות

במסגרת אותו מערך חלק מהחשודים דרשו שכר מחברה חיצונית הממומנת על ידי משרד החינוך עבור בדיקת בחינות רבות בעל פה ובכתב, כשבמקביל קיבלו מהמשרד שכר עבור שעות העבודה השגרתיות שלהם. עוד עלה בחקירה כי חשודים אחרים ניפחו את כמויות הנבחנים הרבה מעל המקובל עבור שעת עבודה אחת ובכך קיבלו כספים רבים.

במסגרת הבקרה הפנימית והחקירה הסמויה עלה חשד נוסף לפיו מספר חשודים נוספים רשמו קרוב משפחתם כבודק בחינות רשמי, זאת למרות שלא הוכשר או הוסמך לכך. על פי המשטרה, בדרך זו שלשל אותו קרוב לכיסו מאות אלפי שקלים בהונאה ומרמה.

המשטרה מסרה כי היא "רואה בחומרה פגיעה בטוהר המידות באשר הוא ותמשיך לפעול לחשיפה וחקירה של תהליכים פסולים המתרחשים תוך ניצול עמדות ותפקידים ציבוריים במשרדי ממשלה במטרה להוציא כספים מקופת המדינה ועל חשבון משלם המיסים הישראלי שלא כדין".