שלמה פילבר (צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות)
פילבר יפליל את רה"מ? | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות

מהסכם - לעדות המפלילה נגד רה"מ: רעידת האדמה שהתרחשה אמש (שלישי) סמוך לחצות לא הייתה יכולה להתממש ככל הנראה ללא "ראיית זהב" שהצליחו החוקרים להשיג, ובכך לגרום למנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ומקורבו של נתניהו, שלמה פילבר, לחצות את הקווים ולחתום על הסכם עד מדינה בפרשה 4000. רק כאשר הבין פילבר את עוצמת הראיות החד משמעיות המצויות בידי החוקרים נגדו, ואחרי יומיים שהעביר בתא המעצר, הוא הסכים למסור עדות מפורטת נגד נתניהו, שבה ככל הנראה יסביר את יחסי התן-וקח שהתקיימו בין שולחו לבין בעל השליטה בבזק ובאתר וואלה, שאול אלוביץ'.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

 אמש הגיעו עורכי דינו של פילבר לפגישה עם אנשי המשטרה והפרקליטות, ומסרו להם את עיקרי עדותו של פילבר במטרה להגיע להסכם עד המדינה. החוקרים הביעו שביעות רצון מהמידע, שכן לאחר שנמסר להם הם הסכימו לחתום עמו על ההסכם, ובכך גם הקלו בעונשו הצפוי והסכימו שלא יישלח למאסר כלל חרף החשדות הכבדים נגדו. נזכיר כי לאורך כל התקופה האחרונה הביע פילבר ופרקליטיו ביטחון במעשיהם וטענו כי לא נעברה על ידו כל עבירה פלילית.

פילבר יחל היום למסור את "עדות הניקיון" שלו, ויעביר את כל המידע שנמצא ברשותו לחוקרי המשטרה. התהליך עצמו צפוי להימשך מספר ימים, וראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להיחקר באזהרה בפרשה. עוד לפני חתימת ההסכם אמש קיים נתניהו התייעצות עם עורכי דינו במעון ראש הממשלה.

החשד: פעל למען בזק ללא קבלת תמורה אישית

פילבר, שכיהן כמנכ"ל משרד התקשורת תחת השר נתניהו, נעצר בימים האחרונים במסגרת חקירת תיק 4000, ועל פי גורמים המעורים בחקירה המשטרה בחרה להתמקד בו. חקירת הרשות לניירות ערך בעניינו הסתכמה בהמלצה להגיש נגדו כתב אישום, אך מתחילת חקירתו במשטרה ניסו החוקרים להבין מדוע מנכ"ל משרד התקשורת סטה מהשורה שכן כסף לחשבון הבנק שלו הוא לא לקח.

בידי המשטרה והפרקליטות קיימות ראיות לכך שבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' ובני משפחתו הפעילו לחץ כבד על אתר וואלה בדרישה להטות את הסיקור לטובת נתניהו, ובמסגרת ההסכם הדרמטי שנחתם עם פילבר, הוא צפוי להסביר מדוע אלוביץ' הטייקון נרתם כך באופן חסר תקדים עבור ראש הממשלה שהיה אז שר התקשורת.

בריאיון בלעדי לעמית סגל רק לפני כחצי שנה, דחה פילבר מכל וכל את האפשרות שישמש כעד מדינה בפרשה. על השאלה האם נתניהו  עבר עבירה והנחה אותו לעשות את הדברים הללו, השיב פילבר: "מעולם לא דיברתי אתו על הדברים האלה, מעולם לא עלה הנושא הזה בשיחותינו. אני שירתי את המדינה, אני אוהב אותה ואני מוכן לעזור בכל דבר ששייך לחקירה כדי להגיע לחקר האמת. אני לא אהיה עד מדינה".

"ארבעה ימים ישבתי מול החוקרים של הרשות לניירות ערך והסברתי להם שכל מה שקידמתי היה בהתאם לסמכויותיי כמנכ"ל על בסיס מדיניות של קודמיי", אמר אז פילבר. "כחלון קבע ב-2012 את ההפרדה המבנית בבזק, ב-2013 הממשלה קיבלה את זה כבר כהחלטת ממשלה. כל מה שאני עשיתי ב-2015 היה להוסיף תנאי נוסף לבזק, שאם הם רוצים שזה יתקיים הם חייבים להשקיע בתשתיות מיליארדי שקלים. זה הכל, אין פה בכלל עבירה. על מה אפשר לדבר"?.

ביום שני הותר לפרסום כי יחד עם פילבר נעצרו בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', בנו אור ורעייתו איריס. יחד איתם נעצרו גם יועץ התקשורת לשעבר של רה"מ נתניהו, ניר חפץ, מנכ"לית בזק סטלה הנדלר, ובכיר החברה עמיקם שורר. חקירת הפרשה אמנם עברה למשטרה רק בימים האחרונים, אך הסנגורים הופתעו לגלות את כמות ואיכות החומר שנאסף לאורך החודשים האחרונים. בין הממצאים: הבטחה של רה"מ לאלוביץ' לסייע ברכישת אתר וואלה במחיר טוב ועל ידי רוכש שיהיה נאמן לנתניהו, וכן יחסים משמעותיים בין נתניהו ורעייתו שרה לאלוביץ' ורעייתו.