גבאי. לא יתמודד (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"מגבה את המשטרה", גבאי | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, התייחס הערב (חמישי) לחקירתו של חבר מפלגתו, חבר הכנסת איתן כבל, במשרדי להב 433 כחלק מחקירת תיק 2000: "מאחל לו שהדברים יתבהרו בהקדם ולטובה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

היו"ר הטרי של המפלגה סיפר ששוחח עם חבר הכנסת כבל לאחר שנחקר. "לפני זמן קצר שוחחתי עם ידידי איתן כבל", אמר. "אני מעריך מאד אותו ואת פעילותו הציבורית והפרלמנטרית ומאחל לו שהדברים יתבהרו בהקדם ולטובה".

גבאי ביקש להדגיש כי למרות שהדבר לא נוח לא בתזמון הנוכחי, הוא מגבה את עבודת המשטרה. "עם זאת, וגם כשהדברים פחות נוחים, חשוב להבהיר", הסביר גבאי, "אני מגבה באופן מלא את עבודת המשטרה ורשויות החוק ומקווה למיצוי מהיר של החקירה".

תקף את גבאי, תומך בפרץ. כבל (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"נחקרתי קצרות", כבל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

כבל נחקר היום באזהרה בגין מעורבותו האפשרית בפרשה, כשנה לאחר חשיפת חדשות 2 כי איש העסקים העומד במרכז הפרשה (תיק 2000) הוא נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות. גם מוזס נחקר היום במשטרה.

כבל מסר לאחר יציאתו ממשרדי להב 433: "נחקרתי היום קצרות. השבתי לכל מה שנשאלתי ואני סומך על רשויות החוק; כמו תמיד פעלתי כחוק ואני מציע להתאזר בסבלנות עד השלמת החקירה".

"חבר כנסת נחקר היום במשך מספר שעות וזאת במסגרת חקירה המנוהלת בלהב 433", אישרו במשטרה. "החקירה מתנהלת בליווי ופיקוח של פרקליט המדינה ובאישור היועץ המשפטי לממשלה. מעבר לאמור ומטבע הדברים לא נוכל להרחיב בפרטים נוספים מחקירות מתנהלות".

לא הכרתי את מוזס כשהחלטתי על כך

כבל, יוזם חוק "ישראל היום" ב-2014, מסר גם בינואר 2017 - זמן קצר לאחר שהפרשה נחשפה - עדות נרחבת במשטרה. בריאיון לתכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל אמר אז כי דרש לספר לחוקרי המשטרה על המגעים לקידום החוק, שעלה גם בשיחות הישירות בין ראש הממשלה למוזס. "זומנתי למשטרה לפני יומיים לתת עדות קצרה, העדות הייתה קצרה", סיפר בריאיון.

"רצו לבדוק האם ידעתי, אני לא רוצה להיכנס לפרטים. נתתי את כל מה שיכולתי לדעת כי לא היה לי שמץ של מושג מכל השיח בני שני האישים, השיח הלא מכובד והמביך הזה. הופתעתי מאוד מהדיווחים על השיחה ביניהם, אתה לא מאמין, פשוט כך", הוסיף כבל.

מאבק בכנסת, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"חוק ישראל היום", (ארכיון) | צילום: פלאש 90, חדשות

הח"כ הסביר כי לא התקיימו בינו לבין מוזס מגעים לפני הגשת הצעת החוק: "לא הכרתי את מוזס כשהחלטתי על כך, כפי שלא הופעלתי בקרב על התאגיד, זו שליחות אישית מתוך אמונה לגבי איך שוק התקשורת צריך להיות. ברור שהוא בעל אינטרס כמו שכל האחרים התגייסו למען ישראל היום. יש בעלי אינטרסים מכל הכיוונים".

כבל הוסיף וטען אז: "עשיתי את העבודה מא' ועד ת'. ידעתי שיגיע השלב שבו אשאל את השאלות הללו". כשנשאל האם הסיקור שקיבל ב"ידיעות אחרונות" השתפר בעקבות הצעת החוק, השיב: "מה רע בכך? אני ח"כ מצטיין, אני מוכרח להגיד שלא בצניעות. שאגיש תלונה על זה? האם אני צריך להרים טלפון לעורך ולומר לו להפסיק עם זה? גם בתקופה שהגשתי את החוק הייתי בקרב מול ידיעות אחרונות, לא חשבתי מה יקרה ביום שאחרי".