"לא אמרתי שאני לא חבר של מילצ'ן"
"לא קיבלתי ממילצ'ן אגורה שחוקה" | צילום:

יאיר לפיד מגיב להאשמות של מקורבי נתניהו: בפוסט שפרסם הערב (ראשון) בחשבון הפייסבוק שלו הסביר יו"ר יש עתיד את טיב יחסיו עם המיליארדר ארנון מילצ'ן, והבהיר כי חתם על הסכם ניגוד עניינים בנושא. "לא קיבלתי ממנו אגורה שחוקה", כתב לפיד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הכרתי את ארנון מילצ'ן בשנות התשעים", תיאר לפיד. "ב-1995 הוא ביקש ממני להקים לו חברת טלוויזיה. נסעתי ללוס אנג'לס לכמה חודשים, הקמתי אותה וחזרתי. זו היתה הפעם היחידה שעבדתי אצלו. כמה חודשים, לפני יותר מעשרים שנה. נשארנו בידידות כל השנים. ארנון הוא אדם שקל להישאר איתו בידידות".

בשנת 2013, הוסיף לפיד, כשנכנס לתפקידו במשרד האוצר, מילא הסכם ניגוד עניינים. "הדרך שבה פועל הסכם כזה הוא שאתה מפרט בפני היועץ המשפטי את ההיסטוריה התעסוקתית שלך, והוא מחליט אם יש מישהו – אדם או חברה – שיש לך לגביו ניגוד עניינים", כתב לפיד. "מובן מאליו שדיווחתי גם על היכרותי עם מילצ'ן (הוא מופיע בקורות החיים שלי, ועל תולדות היכרותנו כתבתי לא פעם). היועץ המשפטי החליט שאין שום ניגוד עניינים ולפיכך אין צורך לכלול את מילצ'ן בהסכם. העובדה שעבדתי אצלו כמה חודשים בשנות התשעים פשוט לא יוצרת ניגוד עניינים שכזה".

נתניהו. השימוע ייתעכב? (צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90, חדשות)
נתניהו, ארכיון | צילום: Yoav Ari Dudkevitch, פלאש 90, חדשות

לטענתו, פגש את מילצ'ן מעט מאוד בזמן שמילא את תפקידו במשרד האוצר. "ב-2014, כשהוא רצה להאריך את 'חוק מילצ'ן', הודעתי לו חד וחלק שאני נגד ובלמתי את החוק ביחד עם אנשי האוצר", תיאר עוד. "אני לא אכנס כרגע למעורבותו של ראש הממשלה בנושא, שכן היא בדיון משפטי, אבל את שלי עשיתי. פשוט אמרתי 'בשום אופן לא' ובזאת נגמר העניין. התפקיד שלי הוא לא לעזור למילצ'ן או לטייקונים אחרים, אלא לשמור על קופת המדינה".

לפיד אף הסביר בפוסט מדוע נפגש עם מילצ'ן מלכתחילה: "התשובה היא פשוטה - מילצ'ן לא נחשד אז בשום עבירה. אף אחד לא העלה בדעתו שהוא העביר לראש הממשלה מתנות בשווי מאות אלפי שקלים". לטענתו, בניגוד לחלק מהפרסומים, הוא אינו עד מפתח בפרשה. "העדות שנתתי בעניין היתה פשוטה וקצרה" הבהיר. "המשטרה הכירה את הפרשה ממקורות אחרים. זימנו אותי לעדות, נסעתי לשם, אמרתי את האמת וחזרתי הביתה אחרי 45 דקות".

לפיד הגיב לביקורת שנשמעה בימים האחרונים מצד מקורבי נתניהו: "הבעיה היא שמקורבי נתניהו מנסים עכשיו לזרוק בוץ לכל הכיוונים. זו השיטה הקבועה שלהם. להפעיל טרולים ולמלא את ה'פיד' בלכלוכים ושקרים. בעיני זה לוקח את השיח הישראלי למקום נורא ברמה הערכית. הוא נורא אפילו יותר כשאנשיו של ראש ממשלת ישראל עומדים מאחורי זה". לסיכום הבהיר לפיד כי "נתניהו קיבל מאות אלפי שקלים ועזר למילצ'ן לקדם את החוק. אני מעולם לא קיבלתי ממנו אגורה שחוקה ולא נתתי לחוק לעבור".