אירועי הירי שטפו את העיר אום אל פחם, והיא לא היחידה בחברה הערבית שסובלת מאלימות גוברת בתקופה האחרונה. עשרות בני אדם יצאו הערב (שלישי) להפגין מול תחנת המשטרה בעיר, בטענה שהמשטרה לא עושה מספיק למגר את תופעת הירי והאלימות, בעיר בפרט ובמגזר בכלל.על אחד מהקירות בעיר רוססה כתובת גרפיטי: "אם העיר הפכה לג'ונגל, זה לא אומר שאתה צריך להפוך לחיה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בארבעת הימים האחרונים אירועי הירי בעיר חוזרים על עצמם, עם פציעתם של מספר בני אדם והבוקר כמעט שילמו שלושה אזרחים חפים מפשע את המחיר של האלימות המשתוללת. דוקטור זיאד מחאמיד, יחד עם שני אנשים נוספים, שהו בתוך משחטה הפועלת בעיר, כשהחל ירי מסיבי לתוך המקום. על פי החשד, היורים ביקשו לירות באדם שהיה במקום עשר דקות קודם לכן. כתוצאה מכך, הם נפצעו בינוני עד קשה. מחאמיד ספג חמישה כדורים בגופו, והוא עדיין נלחם על חייו בבית החולים העמק בעפולה.

האשם מחאמיד, תושב העיר שהוכשר במתן עזרה ראשונה, הגיע הבוקר לזירה יחד עם אמו, אחות במקצועה, והשניים העניקו לפצועים טיפול רפואי. מחאמיד תיאר כיצד הצליח הרופא הפצוע להימלט מתוך המבנה דרך החלון. עוד הוא תיאר את תגובתם של האזרחים שהיו בזירה לכוח המשטרה שהגיע למקום. "לאחר שהגיעה המשטרה האנשים ניסו לכלות את זעמם על השוטרים שהגיעו", סיפר לחדשות 2 Online. "הטענה הרווחת בעיר היא שהמשטרה לא עושה מספיק, לא מעניין אותה מה קורה ואין מספיק כוחות כדי לטפל באזורים האלה".

ההפגנה בעיר, הערב
ההפגנה בעיר, הערב | צילום:

מחאמיד ואמו נתקלו לפני יומיים באירוע דומה, שבו תושב העיר נורה ברגלו סמוך לבית מגוריו. גם אז הוא לא היסס להגיש את העזרה. על כך אמר: "מה שמצער הוא שבמקום שאני ואמי נחזור לבית נקיים כמו שאמורים לחזור ביום יום, אנחנו חוזרים כשכל בגדינו עם דם. זה מצביע באופן מיוחד על המציאות הקשה בה אנחנו חיים וממה שאנחנו סובלים".

מחאמיד אף טען כלפי המשטרה כי "אם המשטרה תטען שאין מספיק שיתוף פעולה מצד התושבים ושמדובר בתרבות של אלימות בחברה הערבית אני אגיד להם כך: נגיד שישנו אחוז אחד אלים, 99% ישלמו את המחיר של חוסר המעש נגד אותן כנופיות ועבריינים שמנסים להשתלט על אורח החיים הנורמטיבי של כל אזרח בעיר, אם זה רופא או מהנדס או בעל מסעדה ואם זה כל עובד מדינה שרוצה לחיות בשקט וללא אלימות. במקום לחנך את ילדינו להתקדם ולרכוש השכלה, אנחנו מלמדים אותם איך להתגונן ואיך להסתתר כששומעים ירי".

"רוצה לראות את הח"כים נלחמים"

הרופאים בעיר אום אל פחם הכריזו היום על שביתה כאקט מחאה והזדהות עם הרופא שנפצע. גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת הגיעו לבקרו בבית החולים. יו"ר הרשימה איימן עודה שלח לו סרטון ובו הוא מחזק את ידיו.

זירת הירי באום אל פחם
זירת הירי באום אל פחם | צילום:

ביקורת נשמעה היום לא רק נגד המשטרה אלא גם נגד ההנהגה המקומית ונגד חברי הכנסת. "הייתי רוצה לראות את חברי הכנסת באים ונלחמים אתנו בתופעת האלימות והרצח המשתוללת בעיר ובמספר יישובים", אמר אחד מתושבי העיר לחדשות 2 Online. "אני רוצה לראות אותם נלחמים ללא פשרות כמו שהם נלחמים מעל בימת הכנסת ומעל כל במה אחרת שבה הם מצולמים זועקים וצועקים. שיבואו יום יום ויפגינו באום אל פחם יחד עם התושבים, במקומות בהם מבוצע הירי. שיעבירו מסר לכנופיות, שהן אינן רצויות".

"זה מערב פרוע, המשטרה חסרת אונים ולא מצליחה להשתלט ולמגר", תיאר עוד. "רציתי לשמוע את התקיפות שבה דיבר השר לביטחון פנים באירועי אום אל חיראן גם כאן, שיבוא לבקר ויגיד שילחם ויכניס יותר כוחות. שכל מי שעושה עבירה עם אמצעי לחימה שיועמד לדין". על פי גורמים באום אל פחם, מחר תתקיים שביתה כללית בעיר בעקבות האירועים שחוזרים על עצמם.

זועמים על המשטרה, וגם על הח"כים
זועמים על המשטרה, וגם על הח"כים | צילום:


 
ולא רק העיר אום אל פחם סובלת מהאלימות: לידי חדשות 2 Online הגיע סרטון ובו נראים שישה צעירים רעולי פנים יורים ללא הבחנה עם נשק אוטומטי באחד מהרחובות ביישוב ג'סר א-זרקא. מדובר ביישוב שגם הוא, על פי עדויות של תושבים, סובל כמעט באופן יומיומי ממקרים של ירי. לטענת אחד התושבים, "באחד המקרים הירי המשיך גם לאחר שהזמנו את המשטרה למקום. כוח יס"מ נכח במקום והירי נמשך גם כשהם היו שם. זה מצביע על חוסר ההתרעה וחוסר הפחד מהמשטרה ואוזלת ידה של משטרת ישראל".

"התופעה גובלת במלחמת אזרחים"

גורם במשטרה אמר כי מבחינתם, בתקופה האחרונה הם שילבו ידיים יחד עם מספר ראשי רשויות וחידדו את עניין שיתוף הפעולה בין שני הצדדים, כשהמטרה היא למנוע אירועי ירי ואלימות בתוך היישובים הערביים. אותו גורם לא חסך ביקורת על ההתנהלות בתוך החברה הערבית. "מדובר בתרבות של 'אם אין לי נשק אז אין לי כוח', והדבר הזה פוגע בחלשים", טען. "מה עוד שאנחנו לא נתקלים בשיתוף פעולה מצד האנשים. אם אנחנו מוזעקים לזירת ירי, ברגע שמגיעה המשטרה אף אחד לא ראה, אף אחד לא זוכר. הם חוששים שאם יגידו אז הם ייפגעו". אותו גורם אף הוסיף כי "בזירות מסוימות של ירי כשמשטרה מגיעה, התושבים שוטפים את הזירה. כך שהם מעלימים את הראיות מהמקום, ובזה נתקלים המון. הגיע הזמן להחדיר את העניין החינוכי, ואנחנו כמשטרה עושים גם את זה. התחלנו בהרצאות ובימי עיון, לא רק בתיכון ובעל-יסודי אלא גם בגני הילדים".

זירת אירוע באום אל פחם, ארכיון
"אם העיר הפכה לג'ונגל, זה לא אומר שצריך | צילום:

חבר הכנסת יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת), תושב אום אל פחם בעצמו, אמר כי "תופעת האלימות גובלת במלחמת אזרחים ביישובים הערבים. מדובר בחבית נפץ שתתפוצץ בקרוב בפני כולנו". ג'בארין אמר עוד כי "באזור אום אל פחם מתגוררים יותר מ-70 אלף תושבים, אך המשטרה הקצתה רק שתי ניידות סיור. האירועים בימים האחרונים מוכיחים שהמרחב הציבורי של כל התושבים אינו בטוח וכי כנופיות משתלטות על החיים שלנו. מתקיימת כאן מעין אוטונומיית פשע, שכל עוד אינה גולשת לציבור היהודי איש לא לוקח אחריות למגר אותה".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל פתחה בחקירה בעקבות האירוע (בסרטון) במהלכה נעצרו ונחקרו מספר חשודים. במקביל מתנהלות במשטרה עשרות חקירות שעניינן אירועי ירי שאירעו לאחרונה באזור.

"משטרת ישראל פועלת בנחישות לתגבור שירותי המשטרה ולאכיפה נחושה של שלטון החוק, הן בג'סר והן ביתר היישובים בהם מתגוררים בני החברה הערבית בישראל. מאות אמצעי לחימה ותחמושת נתפסים מדי יום במסגרת המאבק המתמשך בסחר, אחזקה ושימוש באמל"ח, ולראייה למעלה מ-1,000 כתבי אישום הוגשו בנושא זה בשנת 2016.

"כל זאת נעשה בשיתוף ובמעורבות של הנהגת החברה הערבית בישראל מתוך הבנה כי הוקעה חברתית ושינוי הקוד ההתנהגותי הכרחיים למיגור האלימות. אנו נפעל בנחישות נגד כל גורם שיעשה שימוש שאינו חוקי באמל"ח בכל זמן ובכל מקום".