משטרת ישראל עצרה הלילה גבר תושב ירושלים ועיכבה לחקירה צעירה מקריית גת בחשד שהסיתו לאלימות בפוסטים שפרסמו בפייסבוק על הכרעת הדין במשפטו של החייל היורה אלאור אזריה. על פי הודעת המשטרה, הגבר פרסם בקבוצת פייסבוק פוסט שבו מתח "ביקורת קיצונית" על ראש הרכב השופטים במשפט, אל"מ מאיה הלר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

הגבר, שמוגדר כמי שאינו יציב בנפשו, כתב בקבוצה בפייסבוק: "אלוף משנה הלר לא תסיים את שנתה. היא פוסקת דין ארץ ואני פוסק לה דין שמיים - למען יראו ויראו הדורות". הוא הודה במעשה, ובעבר כבר נעצר בגין איומים והחזקת סכין. תוך התייעצות עם הפרקליטות הוחלט להביאו הבוקר לבית המשפט, ובשל מצבו הנפשי תסכים המשטרה לשחררו בתנאים מגבילים. במשטרה ביקשו וקיבלו את אישור פרקליטות המדינה לביצוע המעצר והחקירה.

הלר עם הנשיא ושר הביטחון, ארכיון (צילום: מארק ניימן לע״מ)
השופטת הלר לצד הנשיא ריבלין והשר ליברמן | צילום: מארק ניימן לע״מ

תושבת קריית גת בת 22 עוכבה לחקירה לאחר שפרסמה פוסט "בעל מאפיינים פליליים של קריאה לאלימות וחשד להסתה", לדברי המשטרה. היא מסרה את גרסתה בתחנה ובסיום החקירה שוחררה בתנאים מגבילים, בהם "איסור הבעת עמדה ברשת החברתית למשך 30 ימים ואיסור יצירת כל קשר עם נשוא הפוסט בגינו נחקרה".

הפוסט שכתב תושב ירושלים שנעצר
הפוסט שכתב תושב ירושלים שנעצר | צילום:

"משטרת ישראל לא תאפשר כל הסתה לאלימות כנגד מוסדות שלטון ומשפט ותנקוט ביד קשה כנגד כל פרסום שהינו בגדר הסתה ועלול להוביל לפגיעה ממשית באנשי ציבור", נמסר מהמשטרה. "חופש הביטוי הוא נר לרגלה של הדמוקרטיה, אך משטרת ישראל לא תאפשר כל הסתה לאלימות".

מפגינים קראו קריאות בגנות הרמטכ"ל

כבר אתמול נשמעו אמירות חריפות בעקבות הרשעת החייל בהריגת מחבל פלסטיני מנוטרל. "אם לא תחזירו את הילד, נהפוך את המדינה", קראו מפגינים מחוץ לבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב.

"משפחת אזריה כמעט התרסקה" (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר)
אזריה אחרי הכרעת הדין | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר

כשהשופטת מאיה הלר התחילה להקריא את הכרעת הדין, המפגינים קראו "איזנבלוף הביתה". אחרים הקצינו את המסר, כשהם צועקים מטרים מלשכת הרמטכ"ל: "גדי גדי תיזהר, רבין מחפש חבר". הזעם הופנה גם נגד התקשורת: "אתם, התקשורת השמאלנית, לא אחים שלנו. מקווים שיסתמו לכם את הפה - אתם מחפשים דם, מטונפים".

חי: ועדת חוץ וביטחון נפרדת מהרמטכ"ל (צילום: פלאש 90, חדשות)
במוקד הביקורת. איזנקוט | צילום: פלאש 90, חדשות

בשלב מסוים החלו מאות מפגינים לרוץ לכיוון מגדלי עזריאלי, תוך שהם חוסמים את הכביש, אך נבלמו על ידי כוחות משטרה גדולים. במקום פרצו דחיפות ומכות אך לאחר ששני מפגינים נעצרו הרוחות נרגעו.