נתיחת גופתו של יעקב אבו אל קיעאן, שדרס שוטר ונורה למוות באום אל חירן שליד חורה, לא פתרה עד כה את השאלה האם מדובר בפיגוע או תאונת דרכים כתוצאה מאיבוד שליטה של הנהג. חקירת המקרה עדיין נמשכת, וגופתו של אבו אל קיעאן טרם הועברה למשפחה לצורך קבורה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

בנתיחה התברר כי אבו אל קיעאן לא נורה בראשו, דבר שהיה מוכיח כי הרכב הידרדר ללא שליטת הנהג. הוא ספג קליע בברך והקליע השני בכתף - והוא מת בהמשך מאיבוד דם.

מה משמעות הדבר? אחרי שנפגע ייתכן שהנהג היה יכול לשלוט ברכב, אך נבדקת האפשרות שהפגיעה בברך גרמה ללחץ על הדוושה. גם במקרה זא נשאלת השאלה האם הנהג היה יכול להסיט את ההגה כדי להימנע מדריסת השוטר ארז (עמדי) לוי ז"ל. בשלב זה, אם כן, אין תשובה חד משמעית מהנתיחה.

בעקבות פרסום ממצאי הנתיחה, יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה כתב: "האם נשמע עכשיו התנצלות משני השקרנים והמסיתים הראשיים נתניהו וארדן? האם המפכ״ל יתפטר בעקבות השקרים הבוטים שאמר על אבו אל קיעאן?".

לאחר מכן הוסיף עודה: "במקום להתבייש ולהתנצל דוברות המשטרה ממשיכה להסית ולשקר. ועדת החקירה הממלכתית אור כבר קבעה: המשטרה מטפחת תרבות שקר. ארדן חייב להתפטר".

גם ח"כ אחמד טיבי טען כי "זה מחייב מסקנות אישיות של ארדן והמפכ"ל, וגם האשמה בגרימת מוות למי שלא הגיש לנהג עזרה רפואית".

"אם יתברר שלא היה פיגוע, צריך להתנצל" (צילום: רויטרס)
הרכב של אלקיעאן | צילום: רויטרס

בני משפחתו של אבו אל קיעאן עתרו לבית המשפט העליון בדרישה להעביר לידיהם את גופתו של הנהג כדי להביאו לקבורה. בעתירה, שהוגשה באמצעות מרכז עדאלה וח"כ טלב אבו עראר (הרשימה המשותפת) דורשים בני המשפחה מהמשטרה להעביר באופן מיידי וללא תנאים, את גופתו של אבו אלקיעאן למשפחתו לצורך קבורה.

"אין סמכות למשטרה על פי החוק להחזיק את הגופה הנדונה", כתבו עורכי הדין נדים שחאדה ועומר ח'מאיסי. "אין שום הסדר ראשוני המאשר את החזקת הגופה ולכן המשטרה פועלת מחוסר סמכות קיצוני ביותר."

ארכיון (צילום: רויטרס)
במשטרה חוששים מחידוש המהומות | צילום: רויטרס

עוד נטען בעתירה כי "לא רק שהחזקת גופת המנוח מהווה פגיעה בכבודו של המת ובכבוד בני משפחתו, היא נעשית תוך חריגה קיצונית מסמכות, ללא תכלית ראויה ולגיטימית כלשהי ומתוך שיקולים זרים ביותר."

הנהג שדרס את השוטר ארז (עמדי) לוי ז"ל, יעקב אבו אל קיעאן בן ה-47, נהרג באירוע אך טרם נקבר והחשש הוא שהלווייתו תהפוך לאלימה. האירוע, שתועד על ידי פעילים וגם ממסוק משטרתי, נבדק כעת בידי מח"ש. בעקבות מותו של אלקיעאן הכריזו במגזר הערבי על שלושה ימי אבל ועל שביתה אתמול במגזר, אך לא במערכת החינוך שפעלה כסדרה.

ארז עמדי לוי (צילום: דוברות המשטרה)
השוטר רס"מ ארז (עמדי) לוי ז"ל | צילום: דוברות המשטרה
המהומות אתמול בנגב (צילום: חדשות 2)
המהומות אתמול בנגב | צילום: חדשות 2

בתיעוד נראה לכאורה כי שוטרים ירו לעבר אבו אל קיעאן עוד לפני שנהג לעבר קבוצת שוטרים ודרס למוות את לוי ז"ל, שהובא שלשום למנוחות. משפחתו של הנהג טוענת כי סרטון המשטרה מוכיח שהנהג נסע באטיות והשוטרים ירו קודם.

במשטרה טוענים, בניגוד לטענות התושבים שנכחו באירוע, כי מדובר בפיגוע דריסה. עוד דיווחו כי בחיפוש בביתו של הנהג נמצאו 3 עותקים של עיתון שנשמרו מה-5 בנובמבר 2015, שבכותרתו פיגוע הדריסה צפונית לחברון, וכותרת ראשית על פצצה של דאע"ש שהפילה מטוס. בנו של הנהג נחקר על ידי כוחות הביטחון.