לאחר פרסום התחקיר בחדשות 2 והפשיטה של משרד הבריאות בבית האבות "נאות כיפת הזהב" בחיפה, הובאה היום (שלישי) האחות האחראית על המחלקה הסיעודית אינסה שניידר לדיון בהארכת מעצרה. שניידר נעצרה במהלך הלילה ומעצרה הוארך בשלושה ימים: לפני תחילת הדיון היא השיבה לשאלות העיתונאים ואמרה כי לא חשדה בצוות העובדים. אירנה יגודין, האחות הראשית של בית האבות, שוחררה למעצר בית לאחר יומיים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

שניידר אמרה כי היא מבינה מדוע היא במעצר, ולאחר התייעצות קצרה עם עורך דינה אמרה: "זה מאוד עצוב, ואני מאוד מצטערת". בהמשך אמרה: "לא חשדתי בצוות, שצוות יכול לעשות את הדברים. לא היה לי בראש שמישהו יכול להרים ידיים, לא היה לי חשד - לא ידעתי". גם מעצרם של החשודים הנוספים בפרשה הוארך בשלושה ימים, מלבד יגודין ששוחררה.

היא הודתה כי ראתה סימנים על המטופלים, אך לא הרחיבה. בנוגע לשאלה האם הורתה לנתק מטופלים מהחמצן ובכך לבצע המתות חסד אמרה: "אני לא נתתי הוראה כזו, לא אמרתי לנתק ממכונת חמצן, אני לא אמרתי את זה".

השבוע הוחלט כי בעליו של המקום וגם המנכ"ל, אבי רודרמן, יודח מתפקידו - והמשרד ייאלץ אותו לקחת מנהל רפואי שיהיה אחראי לניהול המקום במקומו. בכירים נוספים במקום יפוטרו ואחרים ימונו תחתיהם. עוד נקבע לאחר השימוע שערך משרד הבריאות כי בכירי בית האבות יתנו דין וחשבון ישירות למשרד הבריאות מעכשיו. בית האבות יישאר סגור להרשמה לקשישים נוספים עד להודעה חדשה. במשרד הבריאות התחייבו לשכן את הקשישים שבני משפחתם יבחרו בכך במקום חלופי.

אנשי משרד הבריאות, יחד עם השר יעקב ליצמן, פשטו שלשום על המקום: המשטרה עצרה ארבעה מטפלים ואת האחות הראשית במקום, וכנראה יתבצעו מעצרים נוספים. ליצמן ואנשי משרדו סיירו במקום וניסו להתרשם האם יש לסגור את המקום לאלתר או לא.

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "אנחנו צריכים להבין לעומק מה המקרה הנקודתי ומה הכשל המערכתי. אנחנו צריכים לנצל את ההזדמנות הזאת לשיפור כולל ולא לסיים את האירוע רק בענישה נקודתית". בר סימן טוב טען כי לצורך טיפול מערכתי יהיה צורך בהעלאה של הביטוח הבריאותי בישראל: "האוכלוסייה בישראל מתבגרת בצעדי ענק ואנחנו לא ערוכים לזה מבחינה לאומית. מה שראינו בימים האחרונים זו קריאת השכמה לכולנו".

בית האבות "כיפת הזהב" בחיפה (צילום: חדשות 2)
בית האבות "נאות כיפת הזהב" | צילום: חדשות 2

במקביל, המשטרה צפויה לבקש מבית המשפט את תיק חקירת המוות של הקשישה שנותקה מבלון החמצן לאחר שהאחות האחראית הורתה על כך, כפי שעלה מהתחקיר. במשטרה ינסו להבין האם הקשישה, שנפטרה לפני כחודש, מתה מהסיבה הזאת.

"אני כולי מזועזע ממה שהיה כאן", אמר ליצמן. "זה לא אנושי, אין לי מילים אפילו. אנחנו לא יכולים לעבור על כך לסדר היום. אני מדבר על כל בתי האבות בארץ". ליצמן אמר כי בכוונתו להכניס מצלמות לבית האבות, בהסכמת המשפחות. הוא אף הסכים כי הפיקוח של אנשי משרדו לקה בחסר. "צריך להגיד תודה על התחקיר", הוסיף. "ברור שמשרד הבריאות הוא חלק מהבעיה".