מבדיקה לחקירה. תיק 3000 | צילום: רויטרס, חדשות

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יודיע בימים הקרובים על מעבר מבדיקה לחקירה פלילית בתיק 3000, העוסק בפרשת הצוללות. במסגרת הבדיקה שנערכה עד כה, העידו בתיק בכירי משרד הביטחון ובהם גם מנהל הרכש, בכירים לשעבר בחיל הים, וכן האלוף במיל' רם רוטברג, מי שפיקד על החיל עד לפני כחמישה חודשים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עם המעבר מבדיקה לחקירה, צפויים להיחקר גם עו"ד דוד שומרון, איש העסקים מיקי גנור, וכן מפקד חיל הים לשעבר אליעזר (צ'ייני) מרום. יש להדגיש כי בשלב הזה הפרשה עדיין איננה נוגעת לראש הממשלה נתניהו. 

צפויים להיחקר
צפויים להיחקר | צילום: חדשות 2

חקירת התיק תתמקד בשלושה עניינים מרכזיים. הראשון, קשור ביחסי הגומלין עם המספנה הגרמנית. בהמשך ייחקר נושא ביטול המכרז בשטח למען רכישת כלי השיט בגרמניה, וכן נושא נוסף: ניסיון לדחוס לעסקת הרכש שתי ספינות מיותרות נגד צוללות.

במקביל נמשכת גם החקירה בתיק 1,000, כשלאחרונה התבצעה בדיקה ברשות השנייה שמפקחת על ערוץ 10 בו איש העסקים ארנון מילצ'ן שותף. הילה שמיר, בכירה ברשות, מסרה עדות לצד שיחות עם בכירים בעבר ובהווה. העדויות נגבו בניסיון לבדוק אם נתניהו היה מעורב במתן הקלות לערוץ 10.

בכירים ברשות השנייה מסרו עדות. נתניהו ומ | צילום: החדשות

החוקרים בתיק מנסים לבדוק האם למיצל'ן היה משהו חשוב לקבל מהמדינה כמו הקלות לערוץ, ולחלופין - האם נתניהו היה מעורב בהקלות שניתנו. עד כה עלה כי אין הכרעות ממשיות, וכי מילצ'ן לא רק שלא ביקש דבר, גם לא ענה לפניות של הרשות השנייה.

בתוך כך, עיתונאי "הארץ" גידי וייץ פרסם כי נתניהו ביקש ממילצ'ן שייתן לרעייתו שרה תכשיט בשווי עשרת אלפים שקלים לרגל יום הולדתה. הדברים הללו מחלישים את גרסתו של נתניהו, לפיה לא ידע על העברת המתנות לרעייתו שרה, שכן תכשיט הוא אינו מוצר מתכלה כמו בקבוקי השמפניה שלפי החשד נשלחו לשרה נתניהו.