מה רוצים ממרגול? לפני 6 שנים היא עוד הייתה בשורה הראשונה של הזמרות בארץ. החלוצה הנשית בעולם הזמר המזרחי הגברי, זמרת ששברה את חומות החימר והגיעה ללב המיינסטרים הישראלי ולשולחן השופטים של תכנית הריאליטי המצליחה ביותר באותן השנים: "כוכב נולד". אבל אז התפוצצה פרשה שנקראה על שמה - "פרשת מרגול".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

כשהייתה שופטת ב"כוכב נולד", זיהתה מרגול את הפוטנציאל של עומר אדם, בזמנו מתחרה צעיר. אז היא הציעה לחברה הטוב והאמרגן, אסף אטדגי, עסקה: היא תוודא שאטדגי ייצג את אדם, בתנאי שמחצית מההכנסות יגיעו לכיסה. "ככל הנראה אסף אטדגי ראה שעומר אדם הוא תרנגולת שמטילה ביצי זהב והוא לא רצה לחלוק את הביצים", סיפר עו"ד שחר חצרוני שייצג את צנעני בפרשה.

אלא שהיחסים בין השניים החלו להסתבך וכדי לפתור את הבעיה - זומנה פגישה משותפת עם בורר. מי שזימן את הפגישה היה אטדגי, אך הוא לא קיבל את פסק הדין של הבורר. לבסוף החליטה צנעני לערב אדם נוסף: מיכאל חזן, בעל עבר פלילי ומקורב לאנשי פשע, בהם שלום דומרני ועמיר מולנר, וזאת כדי שיאיים על אטדגי ויגרום לו לעמוד בהסכם הבוררות.

מה מחפשים העבריינים בעולם המוזיקה המזרחית?

אך ההלם הציבורי כשנחשפה מעורבות עבריינית בעסקי המוזיקה לא היה מוצדק. במשך שנים, המוזיקה המזרחית נחשבה מוזיקת פריפריה ומועדוני המיינסטרים לא הסכימו להשמיע את האמנים שרצו להופיע.

כתוצאה מכך, היה צריך תגובת נגד כלשהי: משפחות פשע כמו משפחת אלפרון ומשפחת גבריאלי זיהו את המצוקה והיעדר המקום שיש לאמנים המזרחיים להופיע ופתחו מועדונים משלהם. כך למשל, מועדונים כמו "הפלאקה" המיתולוגי שהיה בבעלות משפחת אלפרון ו"האריאנה" של משפחת גבריאלי נתנו מענה לכל האמנים שהיו צריכים לצמוח.

"מאז ומתמיד גורמים עבריינים היו חלק מהמוזיקה המזרחית - וזה לא דבר רע", סיפר הזמר לירון דמתי שהתמודד ב"כוכב נולד". "אנחנו מופיעים בפני אנשים שהם עורכי דין, שופטים, רופאים וגם מופיעים בפני אנשים שהם עבריינים, כן, מה לעשות. אנחנו באים בשביל להופיע".

רכבה של מרגלית צנעני (צילום: דוברות המשטרה)
רכבה של מרגול לאחר הפיצוץ | צילום: דוברות המשטרה

פרשת מרגול הסתיימה בהסדר טיעון: היא הודתה בסחיטה באיומים ושירתה שישה חודשים בעבודות שירות, מיכאל חזן נשלח לעשרה חודשי מאסר. השנים עברו, ונראה היה שהפרשה הפלילית המסעירה כבר נמחקה מהתודעה - עד השבוע האחרון, שבמהלכו מטען חבלה שהוטמן ברכבה של הזמרת התפוצץ. למרות צו איסור הפרסום שמוטל על הפרשה, יש אדם אחד שככל הנראה יודע מי ניסה לפגוע במרגלית צנעני, והיא - צנעני עצמה.