בבתי אבות שונים ברחבי הארץ למדו את הלקח מתחקיר חדשות 2, אבל נראה שזה לא היה הלקח הנכון. במקום לפקח ולמנוע אלימות, הם מאלצים עובדים לחתום על מסמך סודיות שימנע פרסום דומה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"הריני מתחייב כלפיכם שלא אביא לידיעתו של גורם זר כלשהו מחוץ לחברתכם כל מידע אודות חברתכם", נכתב במסמך עליו נדרשו העובדים לחתום. "התחייבויותיי  דלעיל יהיו בתוקף כל עוד אועסק על ידכם או עבורכם וכן במשך חמש שנים נוספות מיום הפסקת עבודתי אצלכם".

"מנסים להחתים את כולנו, את רוב העובדים כבר הצליחו ממש בשבוע האחרון, על מכתב סודיות של משפטים ועורכי דין, של לא להוציא שום מידע שבאיזושהי צורה יכול לפגוע בשמו של המוסד" אמרה לחדשות 2 אחת העובדות בבית אבות בשרון. "אם אנחנו מוציאים מידע החוצה אז כבר יכולים לתבוע אותנו".

המסמך עליו אולצו העובדים לחתום
המסמך עליו אולצו העובדים לחתום | צילום: חדשות 2

הבוקר הגיעו החשודים שוב לדיון בהארכת מעצרם: ארבעה מטפלים שהתעללו, על פי החשד, בקשישים במשך חודשים, ורגע אחרי המעצר שכחו הכול. הראשון היה אנדריי קיס. "הכול לא נכון", הוא אמר לעיני המצלמות בבית המשפט.

אחר כך נכנסה אחות המחלקה, אינסה שניידר. "לא היה לי בראש שמישהו יכול להרים ידיים, לא היה לי חשד", אמרה. לשאלת חדשות 2 היא אף הכחישה כי נתנה הוראה לנתק את אחת הקשישות מחמצן, דבר שכעת נחקר האם הביא למותה.

החשודים בבית המשפט, היום
החשודים בבית המשפט, היום | צילום: חדשות 2

המטפל פיטר גסקוס ניסה להסתתר מהמצלמות, חודש אחרי שמצלמות אחרות כבר תיעדו אותו. מעצרם של ארבעת המטפלים ושל האחות הוארך בשלושה ימים.

ובינתיים המנכ"ל ובעל בית האבות בחיפה אבי רודרמן, ממשיך להתחמק משאלות ומאחריות. ולמרות הצהרות השרים, למרות הביקורת, למרות ההד התקשורתי, ארבעה ימים אחרי, "נאות כיפת הזהב" ממשיכה כרגיל, אחרי מכה קלה בכנף.