פרסום ראשון: איש העסקים שבמרכז תיק 2000 הוא ארנון (נוני) מוזס. כתבנו גיא פלג חושף פרטים חדשים בנוגע לפרשה המרכזית שעליה נחקר ראש הממשלה בנימין נתניהו, מהם עולה כי מו"ל "ידיעות אחרונות" נפגש לפני חודשים ארוכים עם ראש הממשלה, והשניים דנו על עסקה במסגרתה תהיה פגיעה בתפוצה של המתחרה "ישראל היום", בתמורה לסיקור אוהד של ראש הממשלה בידיעות. הסיכום בין השניים, לפי החשד, היה אמור להניב למוזס סכום כסף משמעותי.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המשמעות של העסקה לכאורה בין נתניהו למוזס היא פגיעה בתפוצה או אף סגירה של גיליון סוף השבוע של העיתון "ישראל היום", תמורת הפסקת הקו הלוחמני של "ידיעות אחרונות" נגד נתניהו. השיחה הזו הוקלטה ועומדת במרכז החקירה המשטרתית.

היא נמסרה ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כבר לפני חודשים ארוכים ואולי למעלה מכך. זו הסיבה שכבר לפני שבועות הגיעו במשטרה למסקנה שחייבים לעבור לחקירה פלילית וגלויה נגד נתניהו, ומאז מנסים לשכנע את היועמ"ש שזה המצב.

שרה נתניהו גם נגד נוני מוזס (צילום: רוני שוסטר, פלאש 90, חדשות)
חשד: מוזס ביקש לפגוע בתפוצת ישראל היום | צילום: רוני שוסטר, פלאש 90, חדשות

מאז יום חמישי, אז הושמעה ההקלטה לרה"מ במהלך חקירתו והוא נתן את גרסתו הראשונית בעניין, תיכננו במשטרה לגבות גרסאות נוספות מאנשים ועדים שיוכלו לחזק כמה משמעויות של השיחה. במשטרה עושים מאמץ גדול לסיים את החקירה כולה תוך כמה שבועות. הלחץ שמפעיל היועמ"ש על המשטרה במובן הזה הוא גדול - כולם מבינים את המשמעויות - ולכן יש מאמץ גדול מאוד.

בצמרת משרד המשפטים התקיימו התייעצויות רבות לגבי משמעותה המשפטית של ההקלטה. עוד לפני שהוחלט לפתוח בחקירה נגד נתניהו, סברו הפרקליטים שהובילו את צוות הבדיקה - נורית ליטמן ואורי קורב -שבשיחה הזו ישנם אלמנטים פליליים ואילו פרקליט המדינה שי ניצן והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט חשבו שיש לה היבטים ציבוריים, אבל המשקל הפלילי שנוי במחלוקת.

יעקב וינרוט (צילום: uri lenz/POOLl/flash90, חדשות)
וינרוט, ארכיון | צילום: uri lenz/POOLl/flash90, חדשות

כשההקלטה הצטרפה לפרשת הסיגרים, היועץ המשפטי לממשלה חצה את הרוביקון ואישר חקירה באזהרה. ביום חמישי האחרון עומת נתניהו עם ההקלטה והחשדות החדשים, "פרשת 2000".

מערכת היחסים בין נתניהו למוזס ידעה עליות ומורדות, אך בשנים האחרונות שררה ביניהם עוינות מוחלטת, שהגיעה לשיאה בבחירות האחרונות. ראש הממשלה מכנה כל אחד מאויביו הפוליטיים בשם "נוניסט" – אדם של נוני. כעת, עם זאת, מתברר כי מתחת לפני השטח התנהלה ככל הנראה מערכת יחסית אחרת, כשהוא ואויבו הגדול יושבים ומשוחחים.

לפי הדיווח של כתב חדשות 2 אמנון אברמוביץ', ערב בחירות 2009 התקיימה פגישה בין נתניהו לאחד ממכריו, בה אמר לו: "אומרים לי שיש לך השפעה גדולה על נוני מוזס. תברר איתו אם אני אסגור את העיתון אם הוא ישנה את יחסו אליי?". אותו מכר ענה באותה פגישה: "לי אין השפעה והיכרותי קלושה, אבל שליחות ראויה – תמצא אחר".

בלב הדיון, אדלסון (צילום: רויטרס, חדשות)
איך יגיב לחשדות? שלדון אדלסון | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו התייחס הבוקר לחקירה נגדו בפתח ישיבת שרי הליכוד, ואמר כי "מה שאני כן יכול לומר לכם היום, כשאני יודע במה מדובר, ואני אומר לכם את זה בביטחון מלא: לא יהיה כלום כי אין כלום".

"מה שיש פה זה לחץ פסול ובלתי פוסק של גורמים בתקשורת על גורמי האכיפה", המשיך ראש הממשלה. "הם מפריחים בלונים שהאוויר החם יוצא מהם בזה אחר זה. כך יהיה גם במקרה הזה. אני מציע לחבריי באופוזיציה לא לחגוג כי אין מה לחגוג. את השלטון מחליפים בקלפי".

גורמים במשטרה: החקירות יסתיימו תוך שבועות

כתב חדשות 2 עמית סגל דיווח אמש במהדורת סוף השבוע כי גורמים בכירים במשטרה מעריכים שחקירות נתניהו יסתיימו תוך שבועות בודדים. הסיבה היא שנחסכה המחלוקת העובדתית. נתניהו לא התכחש לפרטים, אלא רק לפרשנות שמעניקים להם המשטרה והפרקליטות. זה אומר שהדילמה הגדולה תהיה של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט.

מצד אחד, הוא עלול להיקלע למצב שבו הוא מעמיד לדין ראש ממשלה, שולח הביתה את ממשלתו, מטלטל את המערכת ובקצה הדרך הפרשנות של נתניהו תתקבל והוא יזוכה. מצד שני, אם הוא לא מגיש כתב אישום בדיוק מהסיבות האלה הוא למעשה נותן יד חופשית לכל פקיד ציבור לקחת מתנות כאוות נפשו.

השתתפו בהכנת הידיעה אמנון אברמוביץ', עמית סגל ומשה נוסבאום.