מעצרו של הצעיר מאשקלון, שלפי החשד איים על גופים רבים - בהם מרכזים קהילתיים בארה"ב ושגרירויות - הוארך היום (חמישי) בשבעה ימים: בית המשפט נעתר לבקשה שלא לפרסם את שמו של הצעיר בשלב זה. בית המשפט מבקש השגחה של 24 שעות ביממה על הצעיר בן ה-19, ובמהלך הדיון להארכת המעצר עלתה סוגיית מצבו הרפואי: פרקליטתו טענה כי בעיה בריאותית ממנה סובל הצעיר הובילה לביצוע האיומים שמיוחסים לו - ואולי גם על כשירותו הנפשית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מדובר בצעיר ללא עבר פלילי שמגיל צעיר סובל מבעיות רפואיות קשות", אמרה עו"ד גלית בש שמייצגת את הצעיר. "קיים חשש שמצבו הרפואי משפיע על תפקודו הקוגניטיבי. לאור זאת ביקשנו מבית המשפט שיורה על הפנייתו של הצעיר לבדיקה רפואית. בית המשפט קיבל את טענותינו והורה למשטרה לבדוק את מצבו הרפואי של הצעיר".

גם אביו של הצעיר נחקר היום במשטרה. עו"ד ערן ראו, שמייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את האב, אמר: "האב ללא עבר פלילי, משתף פעולה עם החוקרים ומכחיש את החשדות. הוא מצוי במצב קשה וכל דאגתו היא לשלומו של בנו לאור מצבו הרפואי המורכב". מעצרו הוארך בשמונה ימים וגם על שמו הוטל צו איסור פרסום. 

האנטנה בביתו של החשוד
האנטנה בביתו של החשוד | צילום:

הצעיר סובל מבעיה רפואית שאותרה כבר בגיל 14, ומסיבות שונות הוא אינו לומד בבית ספר כבר מכיתה א': הוא רכש חינוך ביתי באמצעים פרטיים, ובתוך כך גם יכולות טכנולוגיות.

מהמחשב שבחדר ביתו הוא שידר איומים לגופים רבים: במשטרה טוענים כי החשוד הצליח להגיע לאותם מוסדות באמצעים מתוחכמים - בהם אנטנת WI-Fן שהוא הרכיב והאריכה את טווח השידור של שיחות הטלפון שערך ממכשיר שחובר למחשב שלו.

החשוד מחזיק באזרחות אמריקנית, אך ביצע את מעשיו מביתו באשקלון. החשוד הוגדר כמופנם ומסתגר בביתו. החקירה של יחידת הסייבר בלהב 433, בשיתוף פעולה עם הרשויות בארה"ב ובראשן ה-FBI, הובילה לממצאים מפתיעים: מהחקירה עולה כי במשך יותר משנתיים, הצעיר טלפן למוסדות יהודיים, שגרירויות ומקומות נוספים - ואיים שהוטמן במקום מטען נפץ.

פינוי מרכז יהודי בארה
פינוי מרכז יהודי בארה"ב | צילום: רויטרס

"יהיה מרחץ דמים"

כך נשמעה שיחה שלו: "זו פצצה של C-4, היא מרכיבה הרבה רסיסים. הפצצה בתוך תיק". באיום למרכז יהודי בדלאוור אמר: "בתוך זמן קצר, הרבה מאוד ייהודים ייטבחו -הראשים שלהם יעופו מהרסיסים. יהיה מרחץ דמים תוך זמן קצר. אני חושב שאמרתי לך מספיק, אני חייב ללכת".

הצעיר נעצר היום ובמהלך החיפוש בביתו ניסה הצעיר לחטוף את נשקה של אחת השוטרות שלקחו חלק במעצרו. בין היתר הצעיר חשוד כי שלח הודעות למרכזים בניו זילנד, אוסטרליה, אירופה וארצות הברית. הודעותיו גרמו לבהלה רבה ובמקרים רבים גם לפינוי המרכזים מיושביהם.

העלה את הכוננות בקרב יהודי ארה
השיחות גרמו לבהלה רבה | צילום: רויטרס

במשטרה מדגישים שהחשוד שנעצר אחראי על רוב ההודעות שנשלחו, אך לא לכולן - שכן מתברר שבעת האחרונה גם חשודים אחרים שאינם מישראל החליטו לחקות אותו ושלחו גם הם הודעות מאיימות.

ממצאי החקירה מעלים שאת רוב ההודעות שלח הצעיר הישראלי. במשטרה סבורים שלא ייתכן שהצעיר עשה את כל הפעולות האלו מבלי שאיש מבני משפחתו ידע על כך.

פינוי מרכז יהודי בפלורידה, ארה
פינוי מרכז יהודי בפלורידה, ארה"ב | צילום:

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס להתפתחות ובירך את גורמי החקירה. "אנחנו מקווים כי יישפך אור על כמה מהאיומים נגד מוסדות יהודיים", ציין ארדן. "אותם איומים גרמו לדאגה רבה בקרב הקהילות היהודיות וממשלת ישראל". גם התובע הכללי בארצות ג'ף סשנס התייחס למעצר ואמר כי הוא תוצר של חקירה חוצת יבשות.