האנדרטה שהושחתה בבית ג'ן
האנדרטה שהושחתה בבית ג'ן | צילום:

משפחתו של חלל צה"ל סאלח טאפש ז"ל נחרדה לגלות היום (שבת) כי אלמונים ירו לעבר האנדרטה שהוקמה לזכרו והוצבה בין היישוב בית ג'אן לכפר חורפיש שבגליל העליון וגרמו לה לנזק רב. סמל טאפש, ששירת כחובש קרבי, נפל בשנת 1992 בעת היתקלות עם מחבלים בדרום לבנון ואף הוענק לו צל"ש אלוף הפיקוד בשל סיפור הגבורה שלו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשפחה הגישה תלונה במשטרת כרמיאל ולוטפי טאפש, אחיו של סאלח, אמר לחדשות 2 Online: "השחיתו את האנדרטה. פגעו בכבוד המת ובכבוד המשפחה. אי אפשר לתאר את ההרגשה הזו". הוא הוסיף כי "ממה שהבנו, היריות נורו מנשק צבאי. אנחנו לא חושדים באף אחד ביישוב או מחוצה לו ואני מאמין שהמשטרה תעשה את עבודתה ותאתר את המשחיתים".

"זה מעשה קשה שכל עם ישראל צריך לגנותו", סיפר נזיה קבלאן, קרוב משפחתו של טאפש ז"ל. "המקרה גרם למועקה בקרב המשפחה. זו פגיעה של ממש, גם בבני העדה הדרוזית וגם בחיילי העדה".

סמל סאלח טאפש ז"ל
סמל סאלח טאפש ז"ל | צילום:

סיפורו של טאפש הפך במהרה למיתוס בקרב החובשים הקרביים, וסיפורו נלמד בקרב כל מחזור הכשרה. טאפש נפל ב-6.4.1992 בהיתקלות עם מחבלים באזור הכפר חולה שבדרום לבנון. לאחר ששיירתו נקלעה למארב ונפתחה לעברה אש ממספר כיוונים, החל טאפש לטפל בקצינים הבכירים שהיו בשיירה.

למרות האש הכבדה, טאפש המשיך בטיפול הרפואי לקצינים, ואף הציל את קצין בדרגת סגן אלוף, אך אז פגע כדור בראשו ונהרג במקום. בשל גבורתו ותפקודו הוא קיבל את צל"ש אלוף פיקוד הצפון על הגבורה והצלת חיי אדם.

מהמשטרה נמסר כי "מבדיקה עולה שלעבר האנדרטה נורו מספר יריות. הרקע למקרה אינו ברור, נפתחה חקירה ונאספו ממצאים בזירת האירוע".