קשיים בגיבוש כתבי אישום נגד מתפרעי עמונה: האירוע שנצרב בזיכרון מפינוי המאחז עמונה בחודש שעבר הוא ההתנגדות האלימה של המתבצרים בבית הכנסת ביישוב. אך למרות ההבטחות כי המתפרעים יובאו לדין, מסתמן כי המשטרה נתקלת בקשיים בחקירה - כך פורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית. הקושי נובע מכך שאין צילומים שמתעדים מבפנים את הפריצה ואת תקיפת השוטרים הראשונים שנכנסו - למרות ששוטרים נשאו עליהם מצלמות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשלב זה אין ראיות שמאפשרות ביצוע מעצר של חשודים וספק אם בסופו של דבר יהיה אפשר להגיש כתבי אישום נגד התוקפים. עד כה, המשטרה העבירה תיק אחד עם המלצה להעמיד לדין את אחד החשודים בגין הפרת צו אלוף - אך באישומים העיקריים, לפחות כעת, המשטרה מתקשה למצות את החקירה.

בריאיון לחדשות 2 לאחר הפינוי אמר השר ארדן: "היה כאן אירוע גדול ומורכב מבחינה לאומית, כל הערוצים שידרו מעמונה את כל ההתרחשויות והמשטרה עשתה שם עבודה מדהימה ברגישות אבל גם בנחישות". ארדן הוסיף והבטיח כי "כל מי שתקף שם שוטרים, אני אלווה את זה אישית - יש פה אלפי שעות צילום וידאו ובסופן צריכים לבוא כתבי אישום חמורים נגד אותם בריונים".

פינוי עמונה, ארכיון
המשטרה מתקשה בגיבוש אישומים | צילום: יונתן סינדל / פלאש 90

כך התנהל הפינוי האלים

האלימות התרחשה לאחר שכוחות הביטחון השאירו את בית הכנסת לסוף פינוי המאחז: לאחר שעות של ניסיונות לקיים משא ומתן והידברות בין הצדדים, החלו הכוחות להסיר את החסמים שהציבו המתבצרים - קורות עץ וברזל ונעילה של הדלתות. הפעילים החלו בהשלכת חפצים ואף הפעילו מטף כיבוי בפניהם של הכוחות.

17 שוטרים נפצעו אז באורח קל כתוצאה משברי זכוכית, ומשאיפת עשן. גם חלק מהפעילים בפנים נפגעו כתוצאה מהעימות עם המשטרה. לאחר עימותים קשים, הצליחו הכוחות לפנות את כל המתבצרים.

שוטרים פורצים את המכשולים
שוטרים פורצים את המכשולים | צילום: אבי קשמן, חדשות 2

גם חלק מהפעילים בפנים נפגעו כתוצאה מהעימות עם המשטרה. לאחר עימותים קשים, הצליחו הכוחות לפנות את כל המתבצרים. האלימות הקשה לא הסתיימה בבית הכנסת בעמונה: הצעירים שפונו הועלו על אוטובוסים שנסעו לעופרה, אך כשהגיע כלי הרכב לשם, ניפצו חלק מהצעירים את שמשות האוטובוס וברחו דרך החלון. לאחר מכן נראו חלק מהצעירים מנסים לעקור את דלת האוטובוס.

על פי ההערכות של כוחות הביטחון, כ-60 צעירים היו בתוך מבנה בית הכנסת. בשלב מסוים הבינו שהמשא ומתן עלה על שרטון והוחלט להתחיל בפריצה פנימה: על פי המידע, האנשים בפנים כבולים בשלשלאות, בידי חלקם גם אלות. עם כניסת הכוחות הפעילים השליכו לעברם סיד ומוטות, ואף הפעילו מטף כיבוי - מה שהוביל ליצירת עשן רב.

הפריצה לבית הכנסת
הפריצה לבית הכנסת | צילום: אבי קשמן, חדשות 2

במהלך העימותים האלימים ריססו הפעילים בתוך בית הכנסת גז מדמיע לעבר השוטרים, דבר שפגע גם בחלק מהיושבים בפנים. בשלב זה ניסו חלקם לצאת מתוך המבנה כדי לנשום אוויר נקי, ואז נרדפו בידי השוטרים. חלק מהפעילים שנותרו בפנים קשרו עצמם אחד לשני, לרהיטים ולקירות.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן כתב בחשבון הטוויטר שלו לאחר הפינוי כי "המתבצרים בבית הכנסת הם חוליגנים הראויים לכל גנאי שמבזים את היהדות ואין להם שום כבוד לדת, בית כנסת ורבנים. מצפה מהמשטרה לפעול בנחרצות לפנותם".