התעשייה האווירית. חשדות כבדים נגד בכירים (צילום: רויטרס, חדשות)
התעשייה האווירית | צילום: רויטרס, חדשות

גילויים חדשים בפרשת השחיתות בתעשייה האווירית: מעצרו של חבר הדירקטוריון אמעל אסעד הוארך אמנם רק ביממה, אבל עדויות רבות מצטברות ומידע רב זורם לרשויות החוק מאז שהחקירה עברה לנתיב גלוי ופומבי. בעקבות המידע שמגיע מתחזקות החשדות נגד אסעד, בעיקר בכל הקשור לניגוד אינטרסים ולזיקות עסקיות פסולות, חרף העובדה שהוא חבר דירקטוריון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפי גורם המעורה בפרטי החקירה, "החשוד העיקרי בפרשה הוא חבר ועד בכיר ששמו נאסר בינתיים לפרסום". הגורם מתאר אותו כ"תמנון ששולח את זרועותיו לכל חלקה בתעשייה האווירית".

הגורם ממשיך לתאר את הפעילות שבה הבכיר חשוד: "כחבר ועד עם הרבה כוח הוא מצליח להיטיב עם מקורביו במינויים ומשפיע על חוזה ההתקשרות של התע"א עם ספקים ונותני שירותים אחרים. למשל, הוא מוביל להמשך התקשרות עם חברת 'א-ב שירותי תעופה', הנותנת שירותי אחזקה לכלי טיס - למרות שמתברר שאין לה כישורים והיא מתנהלת כמו שוק".

בין החשודים: תא"ל במיל' אמל אסעד (צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0)
אמל אסעד | צילום: Amirarim, Cc-by-sa-3.0

עוד הוא מציין כי מתברר שלתע"א יש סניף של בנק הפועלים הפועל בחברה, והחקירה מעלה שמי שהיה "קרוב לצלחת" קיבל הלוואות והטבות בתנאים מפליגים. לדבריו, "בשלב הזה החקירה לא מעלה ראיות מבוססות לעבירות פליליות בקרב מנהלים בכירים, אך הממצאים מעלים שאלות קשות על אופן הניהול ומצביעים יותר ויותר על כשל ניהולי".

שחיתות בתעשייה האווירית 

הבוקר דווח כי 13 בעלי תפקידים נעצרו בחשד למעורבות בשחיתות, מרמה והפרת אמונים בתעשייה האווירית. על פי החשד, מספר חברי מועצת המנהלים וועד העובדים קיבלו טובות הנאה בתמורה לקידום ענייניהם של מפעלים וספקים שונים.

בין העצורים: בעלי תפקידים ונושאי משרה בתעשייה האווירית, עובדים בחברות פרטיות שמספקות שירותים לתעשייה האווירית. ההערכה היא שעבירות בוצעו במשך תקופה ממושכת, וכי מדובר בשחיתות בסדרי גודל של מיליוני שקלים.

במסגרת הפעילות שבוצעה הבוקר ערכו כוחות משטרה חיפושים בבתי החשודים, בחברות ובמשרדי התעשייה האווירית. המעצרים התבצעו בתום מספר חודשים של חקירה סמויה, שהתנהלה על ידי להב 433 במשטרת ישראל. החקירה טופלה על ידי מחלק חקירה וחשיפה ייעודי לנושא שחיתות ציבורית בחברות ממשלתיות, ובשיתוף המלמ"ב (הממונה על הביטחון במערכת הביטחון) וחקירות מס הכנסה תל אביב ברשות המסים.

התעשייה האווירית מסרה בתגובה לפרסום הפרשה כי " מנכ"ל החברה הנחה את כל הגורמים הרלבנטיים לשתף פעולה באופן מלא, ככל שיידרש וללא סייגים עם משטרת ישראל ולפעול על פי הנחיותיה, במטרה למצות את החקירה ואת הדין עם כל גורם שעבר עבירה".