מכחיש את העדויות. פרופ' ירושלמי (צילום: חדשות 2)
מכחיש את העדויות. פרופ' ירושלמי | צילום: חדשות 2

תחקיר התכנית "עובדה" חושף עדויות חמורות על ניצול מיני של מטופלות בידי אחד מהפסיכולוגים הבכירים והוותיקים בישראל: הערב (חמישי) פורסמו במהדורה המרכזית טענות לניצול מיני של מטופלות בידי פסיכולוג בכיר - פרופ' חנוך ירושלמי - טענות שאף הביאו להדחתו מהתפקיד. הבכיר מצידו דוחה את הדברים וטוען כי לא פגע במטופלות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאילנה דיין ושחר אלתרמן במערכת "עובדה" הגיעו עדויות חמורות על פגיעה במטופלות בידי הפסיכולוג שאמור היה לעזור להן: ירושלמי, ראש החוג לבריאות הנפש באוניברסיטת חיפה, נחשב לאחד מבכירי הפסיכולוגים בארץ. הוא אף לימד בעבר באוניברסיטה העברית, והיה גם מנהל שירותי הייעוץ בירושלים.

הטענות כלפיו נשמעות מצד שורה של מטופלות מירושלים ומחיפה, נשים שנתנו בפרופסור ירושלמי אמון מוחלט ומספרות איך ניצל את האמון הזה כדי לפגוע בהן מינית ואולי חמור מכך - לסחוט אותן ולאיים שיוציא סודות מחדר הטיפולים אם יעזו לספר מה קרה בין קירות הקליניקה. העדויות נפרשות על פני שנות עבודתו הרבות של הפרופ' ירושלמי כפסיכולוג קליני, שורה של נשים שמתארות דפוס כמעט זהה של פגיעה וניצול.

צריך להבין שמעבר לפגיעה המינית, יש כאן - לפי העדויות - סיפור של שליטה ו"לפיתה" נפשית עמוקה, שנמשכה הרבה שנים אחרי המפגשים הראשוניים. עיקרן של העדויות הונח לאחרונה על שולחנו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהורה להעביר את הטיפול בפרשה למשטרה.

הנשים מספרות כיצד דרש מהן ירושלמי מחמאות, איך הפך קר ומנותק כשלא קיבל אותן: "הייתי מתחננת שיסלח לי ובדרך כלל הייתי צריכה לחזור מספר פעמים עד כמה הוא יקר לי, עד כמה כואב לי שנפגע", אמרה אחת מהן.

אוניברסיטת חיפה, ארכיון (צילום: שי פוקס)
אוניברסיטת חיפה, ארכיון | צילום: שי פוקס

איים לחשוף את סודות המתלוננות?

מעדויות המטופלות עולה כי הפחד הלך ושיתק אותן, גם כשהגיעה הדרישה לקיום מעשים מיניים: "הרגשתי שזה כמו איזה מס שהייתי צריכה לשלם כדי שנוכל להתמקד בטיפול עצמו", סיפרה אחת מהן. היא תיארה דרישות שהפכו קשות יותר עם הזמן, לילות בלי שינה ומקלחת כמה פעמים ביום: "הרגשתי שאני נעלמת ונמחקת, כאילו הוא קצת מוחק את הנפש שלי בכל פעם שהוא דורש ממני את זה".

בשלב מסוים, לדבריהן, פרופסור ירושלמי איים לנקוט מסכת איומים שלא תיאמן - לחשוף סודות אישיים שהמטופלות סיפרו לו בקליניקה במהלך הטיפול, לכתוב למעסיקים שלהן ולגרום לפיטוריהן אם יעזו לספר מה עשה להן. במהלך כל השנים המטופלות עצמן לא הסכימו להיחשף ולא להגיש תלונה רשמית, אבל לפני כשנתיים הועברו עדויות אנונימיות למשרד הבריאות.

לאחרונה - כשהעדויות הללו הונחו על שולחנו של נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רובין, הוא החליט יחד עם הדיקן גוסטבו מש לשים קץ להעסקתו של חנוך ירושלמי באוניברסיטה וכהונתו כראש חוג הופסקה באופן מיידי.

פרופסור ירושלמי הכחיש נחרצות בפני "עובדה" כי פגע במי מהמטופלות שלו , הוא גם הכחיש שהטענות הוצגו בפניו. לדבריו, "הפרישה הייתה יוזמה שלי". מנגד, באוניברסיטת חיפה דווקא מאשרים כי הרקע למהלך עזיבתו הוא הטענות להטרדה ומוסיפים: "העברנו את החומר ליועץ המשפטי וגם למשטרת ישראל". בקרב חלק מהנפגעות יש כיום תסכול מכך שפרשה כזו מסתובבת  ומושתקת כל כך הרבה שנים ורק עכשיו יוצאת לאור.