תחקיר: כך פעיל השמאל הקיצוני שולח פלסטינים אל מותם (צילום: חדשות 2)
פעיל השמאל עזרא נאווי | צילום: חדשות 2

עזרא נאווי, פעיל השמאל הקיצוני שנעצר בעקבות תחקיר "עובדה" שחשף את פעילותו, ישוחרר ממעצר - כך קבע היום (ראשון) בית משפט השלום בירושלים. השחרור עוכב במספר שעות על מנת לאפשר למשטרה לערער על ההחלטה. נאווי נעצר בנמל התעופה בן גוריון לפני כשבועיים בחשד לקשירת קשר לביצוע פשע, לאחר שבמשטרה התקבל מידע מודיעיני כי הוא מתכוון לעזוב את הארץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גם פעיל השמאל השני שנעצר בפרשה, גיא בוטביה, ישוחרר אם המשטרה לא תערער על ההחלטה. בוטביה, שהתפרץ בדיון וצעק "זו המאפיה של הכיבוש", בירך על ההחלטה: "אני מקווה שהסיוט הסתיים, שישה ימי התעללות. אני מקווה שזה נגמר". נציג המשטרה בדיון דרש להאריך את המעצר של נאווי בשישה ימים: "מהחקירה ניתן לראות את השיבוש ואי שיתוף הפעולה". כמו כן הוסיף הנציג כי "החשוד בחקירותיו שותק ואינו משתף פעולה".

השופט דוד שאול גבאי ריכטר ציין בדיון כי נאווי חשוד בעבירות של הסעת שב"ח , החזקת סם לשימוש עצמי, מגע עם סוכן זר, ניסיון לגרום מות אדם, קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לפשע והחזקת סכין. "לאחר שעיינתי בחומרים שהוגשו לי, לא מצאתי חיזוק לחשדות שהיו קיימים נגד המשיב", סיכם השופט - שציין כי לא התקבל מידע חדש לגבי הפלסטיני, שעל פי החשד נאווי סייע במותו. "בחקירה מסוג זה זהו פריט מידע מהותי ויסודי שבלעדיו לא ניתן לנהל את החקירה כראוי, ובוודאי שלא ניתן להאריך מעצר בגין כך", סיכם. כמו כן הוא קבע כי אין חשש אמיתי לשיבוש או מסוכנות מצידו של נאווי.

עורכת דינו של נאווי, לאה צמל, אמרה בתום הדיון: "הייתי רוצה לומר שהצדק ניצח, בינתיים הוא הולך לכיוון חיובי. בית המשפט קבע שאין סכנה, המשטרה ביקשה לעכב את השחרור. הפרשה עצמה מדאיגה כי הימין חודר עם טכנולוגיה ללב העשייה. זה מדאיג ומסוכן".

"אני מוסר אותם ישר לשירותי הביטחון הפלסטיני"

ביום חמישי הותר שמו של נאווי לפרסום והוארך מעצרו בשלושה ימים. בשבוע שעבר עצרה המשטרה שני חשודים נוספים, גיא בוטביה ונסר נוואג'ה, על בסיס טענות שעלו מממצאי התחקיר של "עובדה" שעסק בפעילותם של ארגוני שמאל בשטחי הגדה המערבית. 

במסגרת תחקיר עובדה חשפו פעילי ימין שחדרו לארגוני שמאל קיצוניים כיצד נאווי מעביר מידע לידי הביטחון המסכל הפלסטיני אודות פלסטינים המעוניינים למכור קרקעות ליהודים. בתיעוד נחשף כיצד העברת המידע מצד נאווי מסכנת במודע את חייהם של אותם פלסטינים.

ארגון הימין החדיר בחודשים האחרונים סוכנים שתולים, שעקבו אחר נאווי ופעילותו בשטחים. אחד מהשתולים האלה הצליח להתקרב מאוד לנאווי, המגדיר את עצמו פעיל למען זכויות אדם.

הסוכן השתול הצליח להקליט את נאווי מעיד כיצד הוא מוסר שמות של פלסטינים המבקשים למכור אדמות ליהודים לשירותי הביטחון הפלסטיניים, תוך שהוא מודע לגורל הצפוי להם. "אני מוסר אותם ישר לשירותי הביטחון הפלסטיני", סיפר נאווי. כשנשאל נאווי מה עושה המשטרה הפלסטינית באותם מוכרי קרקעות הוא ענה: "היא תופסת אותם, הורגת אותם".