שידור ישיר
המפכ"ל אלשיך, ארכיון | צילום: הדס פרוש, פלאש 90, חדשות

מפכ"ל המשטרה מרכך את עמדתו בנושא הטיפול במכתבים אנונימיים על הטרדות מיניות? במכתב שעליו דווח הערב (שני) לראשונה במהדורה המרכזית, כתב השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ליו"ר הועדה למעמד האישה בכנסת עאידה תומא סלימאן, כי אלשיך לא הובן כראוי בדברים שנשא בכנס השוטרות ביום האישה הבינלאומי. מנגד, במשטרה טענו כי "ההחלטה נותרה בעינה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

המכתב הועבר לידיה של יו"ר הוועדה בכנסת לקראת דיון שיתקיים מחר בהשתתפות המפכ"ל. השר ארדן אומר כי שוחח עם אלשיך בעקבות הסערה הציבורית שקמה לאחר פרסום הדברים ולאחר פניות שהגיעו אליו, בהן גם מכמה חברות כנסת. לדברי השר, עמדתו של המפכ"ל בנושא זה היא שהמשטרה תמשיך להעביר לטיפול מח"ש מכתבים אנונימיים שמעלים חשד לעבירות פליליות של שוטרים וקצינים ובהם גם עבירות מין.

מנגד, במשטרה טוענים כי המפכ"ל החליט שלא לטפל במכתבים אנונימיים: "זו החלטה ערכית ומוסרית ואין בכוונת המפכ״ל לשנות אותה והיא עומדת בעינה".

פרשת ריטמן: שני קצינים לדין משמעתי

ארדן והמפכ"ל עסקו בנושא ההטרדות המיניות במשטרה עוד לפני שאלשיך מונה לתפקיד ואף תיאמו עמדה משותפת לטיפול בנגע. בדיון שיתקיים מחר בוועדה למעמד האישה יסביר המפכ"ל אלשייך גם את החלטתו להחזיר לתפקידו את ראש להב 433 ניצב רוני ריטמן שבעניינו התנהלה חקירה במח"ש בחשד להטרדות מיניות - חקירה שהתסתיימה בלא כלום.

ניצב ריטמן
ניצב ריטמן | צילום: חדשות 2

בנוסף דווח לראשונה כי המפכל אלשיך קיים שימוע לשני הקצינים שעמדו מאחורי התלונה נגד ניצב ריטמן: בשימוע הודיע להם המפכ"ל על החלטתו להעמיד אותם לדין משמעתי. מדובר בראש חטיבת המודיעין באגף החקירות גיא ניר ובקצינה שהייתה ראש לשכתו.

הקצינה המדוברת היא זו שהתלוננה נגד ניצב ריטמן בנוגע להטרדות מיניות, ותלונתה באה לאחר שוועדת בדיקה פנימית שמינה בשעתו ממלא מקום המפכ"ל ניצב בנצי סאו החלה לבדוק את תפקודה ואת תפקודו של תת ניצב ניר. הבדיקה העלתה ממצאים חמורים הנוגעים לכשלים ועבירות משמעת שביצעו השניים בכל הקשור להתנהלות השוטפת בחטיבת המודיעין ולקידומם של שוטרים וקצינם בחטיבה.

ח
ח"כ תומא סלימאן | צילום: חדשות

לאחר שהממצאים החמורים הועברו אל המפכ"ל אלשיך הוא הורה להוציא את תת ניצב ניר לחופשה כפויה והקצינה המתלוננת הועברה לתפקיד אחר באגף החקירות. כתב האישום נגד תת ניצב ניר והקצינה המתלוננת יוגש לבית הדין למשמעת רק לאחר שהמפכ"ל ידון בהשגה שהעלה הקצין על ההחלטה להעמידו לדין.