הפעוטה בת ה-3 מפתח תקווה, שנפלה אמש מהקומה החמישית ונפצעה קשה, מאושפזת עדיין במחלקת טיפול נמרץ בית החולים "שניידר" בפתח תקווה כשמצבה מוגדר יציב. אביה של הילדה נחקר במהלך הלילה על ידי המשטרה בחשד לרשלנות ושוחרר לביתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

מחקירת האירוע הקשה עולה כי הפעוטה הושארה אמש לבד בבית ברחוב ההגנה בעיר, לאחר שהאב הלך עם בנו בן ה-5 שחש ברע לבית החולים שניידר. האב טוען כי ביקש מקרובת משפחה שתגיע להשגיח על בת ה-3, אך עזב את הבית לפני כן.

כשקרובת המשפחה הגיעה לדירה כוחות ההצלה כבר היו בזירה וטיפלו בפעוטה, שעמדה על מיטתה בקומה החמישית ונפלה מהחלון. מבדיקת המשטרה עולה כי עבר זמן לא רב מרגע עזיבת האב את הבית ועד הגעת קרובת המשפחה למקום.

הדוד טוען: "היא לא הושארה לבד"
דודהּ של הפעוטה: "לא הייתה לבד בבית" | צילום:

מצבה של בת ה-3 מוסיף להיות קשה אך יציב. היא סובלת מפגיעה רב מערכתית. דודהּ של הפעוטה טען בריאיון לתכנית "נכון להבוקר" בגל"צ כי היא לא הייתה לבד בבית בעת שקפצה מהחלון. "הדודה ישנה בבית", הוא טען.

"מצאנו אותה מוטלת וזועקת מכאבים"‎

"אח של הילדה היה חולה עם 40 מעלות חום, הוא הקיא", הוסיף הדוד. "האבא ביקש לשמור עליה, הדודה הסתכלה ואחרי זה הלכה לישון. הילדה התעוררה ונפלה מהחלון בקומה חמש למטה".

אורן שישיצקי, איש כבאות והצלה שהגיע לבית זמן קצר לאחר הנפילה טען כי הדירה הייתה ריקה. "לא איתרנו אף אחד בבית", הוא סיפר. "מדובר במבקשי מקלט מאריתריאה והיו להם קשיי שפה".

"באמת מדובר בנס - הגגון ספג את הנפילה ופעוטה זעקה מכאבים", הוא תיאר. "אני לא רוצה לחשוב מה היה קורה אם הילדה הייתה מאבדת הכרה ולא הייתה בוכה. השכנה שמעה את הבכי והזעיקה אותנו".

מאז 2008: 53 ילדים מתו כתוצאה מנפילה

המקרה שהתרחש בליל אמש מתווסף לשורה ארוכה של מקרי מוות בקרב ילדים על רקע אירועי בטיחות. מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי מאז 2008 מתו 53 ילדים בישראל עקב נפילה, מעל למחציתם הינם ילדים עד גיל 4. רוב המקרים (64%) התרחשו בבתים ובחצרות. 87% ממקרי המוות הינן כתוצאה מנפילה מגובה.

בשנת 2015 אירעו שמונה מקרי מוות על רקע נפילה מגובה. מתחילת השנה הנוכחית התרחש מקרה מוות אחד מנפילה, אז פעוט בן שנה ושמונה חודשים נפל ממרפסת ביתו ברהט, נפצע בראשו ונפטר כארבעה ימים לאחר מכן. 

"נקיטת כמה פעולות על ידי ההורים יכולה לצמצם את הפגיעות הקשות", אמרה אורלי סילבינגר, מנכ"לית "בטרם". "יש להתקין סורגים המונעים נפילה או להשתמש באביזרים להגבלת פתיחת החלונות ל - 10 ס"מ בכל החלונות. כמו כן, יש להתקין מעקה תקני בצד כל גרם מדרגות, ולהרחיק מהחלונות רהיטים עליהם יכול הילד לטפס ולהגיע לחלון. על ההורים אין לאפשר לילדים לשחק על אדן החלון ועל המדרגות".