חקירת משטרה בעקבות מופע הדגל: במהלך ועידת "הארץ" לתרבות שנערכה אתמול השתמש האמן הישראלי אריאל ברונז בדגל ישראל באופן פרובוקטיבי במהלך מופע - ותחב את דגל ישראל לישבנו. המופע זכה לקריאות גנאי רבות - גם במהלכו וגם לאחר מכן - והיום (שני) הודיעה המשטרה כי פתחה בחקירה. במשטרה כינו את המופע "אירוע חריג" וציינו כי תלונות רבות הוגשו ביממה האחרונה.

לעדכונים נוספים ולהעברת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הודעת המשטרה, הופעתו של ברונז כללה "שימוש בלתי ראוי באחד מסמלי המדינה". מופעו מעורר המחלוקת של ברונז, שנערך זמן קצר לאחר שהשרה מירי רגב נשאה דברים והתקבלה בתגובות מעורבות, זכה לקריאות בוז מהקהל: חלק מהנוכחים זעקו לעברו "תתבייש, על זה אתה רוצה מימון ממשלתי". בתגובה לקהל – או לדברי השרה רגב – השליך ברונז תפוזים לעבר הקהל ולאחר מכן לקח דגל שהיה על הבמה ותחב אותו לאחוריו.

השרה רגב זעמה על המופע וטענה כי מעשיו של האמן הם "עברה על החוק, ביזוי הדגל בשמו ולמענו נהרגים חיילים ואזרחים במדינת ישראל. לא רק שזה לא מצחיק, זה מחניק בגרון". רגב הוסיפה כי הנחתה את מנכ"ל משרדה לבחון משפטית את האירוע. "כשאמרתי שאשמור על התרבות במדינה הזו ולא אאפשר הרס וחורבן במסווה של חופש ביטוי נענתי בקריאות בוז. אז הנה, אותם אנשים שצעקו בוז למדינה ישבו וצפו במופע הדוחה הזה. זאת תרבות? אלו אנשי תרבות? את זה רוצים שאני אממן? ממש לא". 

המחאה נגד רגב
המחאה נגד רגב | צילום:

"הרגשתי מאוים"

בריאיון לליאור פרידמן ודוריה למפל בחדשות הלילה סיפר האמן אריאל ברונז על התקרית: "עיתון הארץ הזמין אותי להציג חלק מתוך המופע שלי "love the juice", והם כמובן ראו את המופע – שאין בו שום דבר כזה. ברגע שליתי לבמה והתחלתי את המופע, אנשים התחילו להתרעם בקהל".

ברונז הוסיף כי "הטקסט מספר על בחור שמאלני והומו שחוזר מהפגנה של השמאל הקיצוני נגד הכיבוש עם החבר הפלסטיני שלו, והם נכנסים לפרדס לאקט של אהבה. בזמן שהם שוכבים נופל על הבחור תפוז, כפי שעל ראשו של ניוטון נופל תפוח. בשלב מסוים אני הרגשתי מאוים מאוד מהקהל שהחל לצעוק עליי ולקלל".

"כנראה שחלק ממה שאמרתי מאוד עצבנו אותם, חלקם חשבו שאני ימני קיצוני וחלקם חשבו שאני ימני קיצוני", סיכם ברונז. "אני חושב שנדחקתי עם הגב לקיר. תפקידה של הדמוקרטיה הוא להגן על האדם מממשלתו".