כבר שלוש שנים שאמיל רפאלוב, עבריין מהצפון, יושב על ספסל הנאשמים. הוא נעצר עם עוד 20 עבריינים לאחר שחברו הקרוב, שמעון, חצה את הקווים והפך לסוכן של המשטרה והפליל את חבריו בעבירות סמים, נשק ותחמושת. התיק, שנחקר על ידי היחב"ל, קיבל בתקופה האחרונה תפנית מפתיעה בעלילה, כששמעון, העבריין שהפליל את חבריו ושוהה בימים אלה בחו"ל, יצא קשר עם אחיינו של רפאלוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

שמעון טען בפני האחיין שהקליט את מפעיליו במשטרה, כשהם מורים לו לעודד ולהדיח את רפאלוב לבצע את עבירות האמל"ח המיוחסות לו, פעולה שהיא בלתי חוקית. לכן, כך טען, כשישמיע את ההקלטות, רפאלוב ישתחרר מכלאו.

"כואב לי על הדוד וזה מציק לי בנשמה", הוא נשמע אומר לאחיין בשיחה. "אני מוכן לתת לכם ראיות שייצא החוצה. הוא הולך הביתה, מחזירים לו את הדירות, מחזירים לו את הכול".

אך על אף חרטה עמוקה שהפגין בשיחה ההיא, לשמעון היה תנאי לפני שהוא מוסר למשפחתו של רפאלוב את ההקלטות המפלילות - הוא דרש 100 אלף דולרים תמורת המידע.

יורם שפטל
"מקרה מובהק של סוכן מדיח" | צילום: חדשות 2 - שלמור

פרקליטיו של רפאלוב הגישו לבית המשפט בקשה להביא את שמעון שוב לדוכן העדים, לאחר שכבר העיד בעבר, כדי לעמת אותו עם טענותיו. "יש לפנינו מקרה מובהק של סוכן מדיח ביוזמת המשטרה שברור לחלוטין שהוא הציג למעשה עדות שקר בבית המשפט, לפיה הוא בא לתעד עבירה באקראי, שהייתה מבוצעת ממילא גם לולא הסוכן המדיח", אמר פרקליטו של רפאלוב, עורך הדין יורם שפטל.

משפחתו של רפאלוב סירבה לשלם את הכסף, ושמעון עדיין מתקשר מדי פעם. טרם ברור האם ההקלטות שהוא טוען שיש לו הן אכן דרמטיות, אבל בקרוב יחליט בית המשפט האם יש מקום להזמין אותו לעדות נוספת. גורמים בפרקליטות אומרים היום שהתיק עומד גם על עדויות של סוכן נוסף, ולכן הוא יציב.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "טענות הסוכן שהובאו בפני מח"ש נבחנו ונקבע כי לא נמצאה תשתית לביצוע עבירה. הניסיון לקעקע את חוסן מארג הראיות בתיק אשר אינו מבוסס על פעילות הסוכן לבדה, הוא חסר כל בסיס. כלל חומרי החקירה בתיק, לרבות טענות הסוכן, הונחו בפני בית המשפט, ולראיה חלק מהמעורבים כבר הורשעו".