זירת התאונה בחודש שעבר (צילום: פלאש 90)
בכירי אגד ידעו ולא עשו דבר | צילום: פלאש 90

לאחר הפרסום לפיו בכירים ב"אגד" ייחקרו בעניין התאונה הקטלנית בכביש ירושלים-תל אביב, הערב (שני) אומרת המשטרה כי הגיע לידיה מידע אנונימי לפיו שני בכירים בהנהלת החברה ידעו על הנהיגה המסוכנת של הנהג חיים ביטון. במשטרה טוענים כי הבכירים ידעו על העבירות שביטון נהג לכאורה לבצע, אך לא עשו דבר.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - כנסו לחדשות 2 בפייסבוק

עוד עולה מהחקירה כי כבר בתאונה בה היה ביטון מעורב לפני שנתיים, שהסתיימה בפציעתם של כמה בני אדם, הוא ניסה לשבש את החקירה באותה דרך בדיוק - ניסה לחבל במכשיר הטכוגרף. בנוסף נטען כי אין ספק לכך שבמהלך התאונה בכביש 1 הוא היה עסוק בטלפון הנייד. החריצים על הכביש מצביעים כיצד האוטובוס גולש ימינה, ורק בשנייה האחרונה כשהוא הבחין במשאית, הוא ניסה לסטות שמאלה - אך כל זאת התרחש בשלב מאוחר מדי.

במקביל, לאחר מעצרו של ביטון, נהג "אגד" החשוד בגרימת מותם ברשלנות של שישה מנוסעי קו 402, בכירים בחברה זומנו היום לחקירה. "לא נסבול תאונות כאלה בשל רשלנות", ציינו במשטרה. "ככל שלומדים אנחנו מבינים שיש פה אחריות שילוחית לחברה כולה". במשטרה מדגישים כי ככל הנראה חקירת הבכירים תיעשה תחת אזהרה.

"טיפול שורש". הנהג חיים ביטון (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
"טיפול שורש". הנהג חיים ביטון | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במשטרה לא הסתפקו רק בנהג האוטובוס, והרחיבו את החקירה במסגרת מה שהוגדר כטיפול שורש. "אנחנו נחושים למצות את הדין", הבהירו במשטרה. "נחקור את המקרה הזה כמו התאונה שאירעה בכביש 31. כמו אז, גם שם לא הסתפקנו בנהג המשאית - אלא זימנו גם בכירים בחברה, בהם גם קציני בטיחות ומנהלים. בכוונתו גם כאן לבדוק את כל השתלשלות האירוע".

שעות ספורות לאחר התאונה הקטלנית, פורסם לראשונה בחדשות 2 כי הנהג היה מעורב בתאונה דומה בדצמבר 2014. במשטרה מתכוונים לבדוק האם באגד נקטו את כל הצעדים על מנת למנוע את הטרגדיה. "אנחנו יודעים שלנהג הזה עבר תעבורתי עשיר", הסבירו. "אנחנו רוצים לדעת אם הבכירים באגד עשו הכול על מנת שהנהג הזה יקבל את כל ההכשרות המתאימות".

ראש אגף התנועה: "הפצועים זעקו, הנהג התעסק בטכוגרף"

מוקדם יותר דנה ועדת הכלכלה של הכנסת בגורמים שהובילו לתאונה. מפקד משטרת התנועה, ניצב ירון בארי, עדכן את חברי הוועדה על התקדמות החקירה: "אנו חוקרים אחריות ישירה של הנהג וחוקרים גם את כל מי שהיה אחראי לכך שהנהג עלה על ההגה. בדקות אלה נחקרים חלק מהאנשים והנושא נבדק".

זירת התאונה ביום ראשון (צילום: פלאש 90)
זירת התאונה בכביש 1 | צילום: פלאש 90

"ברור לנו לגמרי שההתנהגות של הנהג אינה רגילה", אמר בארי. "זמן קצר אחרי התאונה, כשגופות מפוזרות והפצועים זועקים, הוא יצא לטכוגרף, עשה שם מספר פעולות שאנחנו בודקים מה המשמעות שלהן. זו לא התנהגות שהיית מצפה מאדם שהיה אחראי או מעורב בתאונה שכזאת".