חשד: סחרו בחלקות קבורה (צילום: AP, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: AP, חדשות

שלושה תושבי ירושלים נעצרו אתמול (שני) בחשד שהשתלטו על קרקעות בהר המנוחות ומכרו אותן כחלקות קבורה פיראטיות - כך הותר היום לפרסום. על פי החשד, השלושה פלשו לקרקעות הציבוריות שהוקצו לחברת קדישא ומכרו את החלקות שיצרו תמורת עשרות אלפי שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מועצת בתי העלמין במשרד לשירותי דת הגישה תלונה ליחידת ההונאה וטענה כי החשודים השתלטו על קרקעות שכלל לא הוקצו לקבורה, הציגו עצמם כחברת קדישא וביצעו קבורה של נפטרים שלא כדין.

כמו כן, הוגשו ביחידת ההונאה עוד שש תלונות של אזרחים שטענו כי החשודים מכרו להם חלקות קבורה בעשרות אלפי שקלים. רק לאחר שקברו את יקיריהם, התברר למתלוננים כי מדובר בקרקעות שאינן מיועדות לקבורה וכי לחשודים לא היה רישיון למכור אותן. המתלוננים ציינו כי למרות דרישתם, הם לא קיבלו מהחשודים קבלות ותעודות על רכישת החלקות.

שלושת החשודים - שמואל יצחקי, שאול בלישה וחשוד נוסף ששמו לא הותר לפרסום - הם תושבי ירושלים, בשנות ה-50 וה-60 לחייהם. מעצרם של יצחקי ובלישה הוארך עד ליום חמישי. חשוד נוסף בפרשה נמלט לחו"ל והוצא נגדו צו מעצר.

500 אלף שקל הוסתרו בתוך גרביים

מחקירת החשודים עולה כי מאז שנת 2005 הם היו ידועים כמי שעוסקים באספקת חלקות קבורת שדה בהר המנוחות ואף נהגו להציג את עצמם כ"חברת קדישא צוקים". על פי החשד הם היו נענים לפניות של אזרחים המבקשים לקבור את יקיריהם בהר המנוחות ומציעים להם חלקות קבורה תמורת 45-90 אלף שקלים.

החשודים דרשו לכאורה את התשלום מראש, לפני הקבורה בפועל ובמזומן. בחיפוש שבוצע בדירתו של אחד החשודים, נמצא סכום כסף מזומן על סך כ-500 אלף שקל שהוסתר בתוך גרביים בארון בגדים. כמו כן, נתפסו מסמכים ותעודות קבורה לא חוקיות.

את הכסף שקיבלו החשודים הם הפקידו על פי החשד בחשבונותיהם הפרטיים ובחשבונות המופיעים על שם בני משפחותיהם, רכשו רכוש עבור שימושם הפרטי והשקיעו בעסקים פרטיים אחרים.

במקביל לחקירה המשטרתית מתנהלת נגד החשודים חקירה של רשות המסים בחשד להעלמת הכנסות, רישומים כוזבים, השמטת הכנסות ורכוש מהדוחות וביצוע עסקאות ללא הוצאת חשבוניות.