מרבית החולים - חרדים (אילוסטרציה) (צילום: חדשות 24)
21 חשודים נעצרו. ארכיון | צילום: חדשות 24

בתום חקירה סמויה המתנהלת מזה כחצי שנה ביחידת ההונאה של מחוז ירושלים, נעצרו 21 חשודים מכל רחבי הארץ, בהטרדה איומים וסחיטה של מנהלים ובכירים בחברות גדולות במשק וחברות ממשלתיות תוך ניסיון לשדלם לפרסם בעיתון "הפלס".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החקירה נפתחה בעקבות עשרות תלונות שהתקבלו במשטרת ירושלים מבכירים בחברות, שהעידו על הטרדות בלתי פוסקות בטלפון, בדואר האלקטרוני ובאמצעות הפקס. בהם הציגו עצמם ככאלו המייצגים ציבור גדול המרגיש מקופח מכך שהם לא מפרסמים בעיתון המייצג אותם ובשל כך כדאי להם לפרסם בעיתון "הפלס".

מהחקירה עולה כי החשודים היו פונים מדי יום למוקד טלפוני המכונה "קו המאבק", בו היו מזדהים באמצעות סיסמה וזיהוי מספר הטלפון ממנו היו מתקשרים. לאחר תהליך הזיהוי, קיבלו החשודים הנחיות מדויקות לגבי פעילותם, כמו את מי עליהם להטריד, כמה להטריד, נוסח ההטרדה וכן מספרי הטלפון, פקס והמייל של נציג החברה המוטרד.

מפקד מחוז י-ם: החשודים פעלו תוך הטרדה והטלת מורא

עוד עולה מהחקירה כי לאחר קבלת ההנחיות, התקשרו החשודים לאותם בכירים בחברות, כפי שהתבקשו מנציגי "קו המאבק", ובאופן בלתי פוסק היו מתקבלות עשרות ומאות שיחות, פקסים ומיילים לאותה חברה, מה שהוביל לשיבוש הפעילות התקין שלה.

בשל ההטרדות הבלתי פוסקות חלק מהחברות בחרו לבטל את הפרסומים באמצעי התקשורת האחרים, על מנת להימנע מההטרדות שנמשכו ללא הרף. מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, שיבח את פעילות יחידת ההונאה המחוזית בסיוע ושיתוף פעולה ממחוזות מ"י הנוספים ולה"ב 433 וציין כי "מדובר בחקירה חשובה ורגישה שהובילה למעצר חשודים רצידיוויסטים שניסו במעשיהם לשבש ולפגוע בזכות הקניין והגנת הפרטיות, תוך הטרדה והטלת מורא".

עוד הוסיף אדרי כי "יחידת ההונאה של משטרת ירושלים ניהלה את החקירה ביסודיות, מקצועיות ונחישות ראויה לציון. תוך שיתוף פעולה מלא עם יחידות המשטרה ברחבי הארץ. משטרת ירושלים תמשיך בפעילותה הנחושה לאכיפת החוק והסדר".

אנשי הרב אוירבך, שמרבית העצורים משתייכים לישיבתו, אמרו בתגובה כי "לא במקרה שבוע בדיוק לאחר הבחירות מתבצע המהלך האכזרי של מעצר אברכים צעירים, ימים ספורים לפני ליל הסדר. המהלך הזה מתוזמן היטב כתגובה על סטירת לחי פוליטית שקיבלה דגל התורה כתגובה על התנהלותה הכוחנית בשנתיים האחרונות ברדיפות אכזריות נגד תלמידי רבינו ראש הישיבה".

עוד הוסיפו אנשי הרב אוירבך כי "אנשי יתד ודגל לא לומדים לקח וממשיכים לנסות 'לחנך מחדש' בשיטות קומוניסטיות, ציבור רבבות שאינו מיישר קו עם דרכם. כמו בכל המהלכים האחרונים של אנשי יתד ודגל, גם המהלך הזה נועד לכישלון. ההר יוליד בקושי עכבר קטן, פעילות המחאה הציבורית הלגיטימית נעשתה בהתארגנות ספונטנית חוקית, לאחר תקופה ארוכה שהציבור הזה מרגיש נרדף ומוחרם על לא עוול בכפו, ב'עוון' ציות לרבותיו המובהקים ואי הסכמה עם הידרדרותם המוסרית של אנשי דגל התורה".

אנחנו קוראים לאנשי דגל התורה ויתד, הפסיקו מיידית לפלג את הציבור החרדי במחלוקת וברדיפות אכזריות", ציינו אנשי הרב. "הרפו מציבור רבבות בני התורה, לא הכל כשר במאבקים כלכליים של יתד. אני שלום וכי אדבר, המה למלחמה".

מעיתון "הפלס" נמסר בתגובה: "ראשי 'הפלס' נדהמים ומזועזעים ממעצרם של תומכי העיתון אשר פעלו בתום לב ועל פי כל חוק בבואם למחות באורח דמוקרטי על החרמת 'הפלס'.

"פעולות המחאה נעשו ביוזמה עצמית של ציבור צרכנים שחש עצמו נפגע מכניעתם של גופים מסחריים וממלכתיים ללחצים פסולים להפעלת 'חרם מודעות' על 'הפלס', שמהווה כלי הביטוי ומקור המידע היחידי שלהם. אוהדי העיתון פעלו באורח חוקי ותוך מימוש הזכות הצרכנית הבסיסית לקבלת יחס שווה ושירות הוגן, כשהם מביעים את מורת רוחם בפני גופים שנכנעו ללחצים שהופעלו עליהם להדיר את הפלס ממודעות המועברות לכל המדיה החרדית.

"ביצוע גל מעצרים דרמטי באישון לילה ובצורה חריגה, על הרקע המדובר, מעורר תמיהה, בלשון המעטה.

"ראשי 'הפלס' קוראים למשטרה להרפות מתומכי העיתון שלא ביצעו דבר בניגוד לחוק, ולפעול באותו מרץ נגד העבריינים האמתיים העוברים על חוקים רבים בפגיעותיהם הפיזיות והכלכליות נגד 'הפלס' ואנשיו".