אילוסטרציה (צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2)
עוד מבוכה במשטרה, אילוסטרציה | צילום: יוסי זילברמן, חדשות 2

על רקע שורת הטלטלות שעוברות על המשטרה - מבוכה נוספת לארגון: שני קצינים בכירים בדרגת ניצב משנה נחקרו במחלקה לחקירות שוטרים בחשד כי ביצעו עבירות מין - אחד מהם במתנדבת במשמר האזרחי ואחר באזרחית שפנתה לסיוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במקרה הראשון מדובר בקצין שנחקר כבר אמש (שני) בחשד לעבירות הפרת אמונים ולביצוע מעשים מגונים במתנדבת צעירה שביקשה את עזרתו. בתום החקירה, שנמשכה כחמש שעות, הוחלט להרחיקו למשך שבועיים מכל מתקן משטרתי.

על פי החשד, המתנדבת פנתה אל הקצין הבכיר בבקשה שיסייע לה בנושא אישי הקשור למשטרה. ניצב-המשנה אמר בתגובה כי ישמח לעזור לה והציע להיפגש עמה בבית מלון. השניים נפגשו בלובי כשמתנדבת מצויידת במכשיר הקלטה - ככל הנראה בשל חששה ממה שעלול לקרות במהלך המפגש. על פי החשד הקצין ניסה לגעת בה ואף לנשק אותה, אך הצעירה התנגדה.

ייבדקו גם טענות על קצין שלא דיווח

במקרה השני, נחקר היום (שלישי) קצין נוסף בדרגת ניצב משנה המשרת במחוז הצפוני בחשד שהטריד מינית באופן מילולי אזרחית שפנתה אליו כדי שייסע לבנה להתגייס למשטרה. מדובר באירוע שהתרחש לפני שלוש שנים בעת ששירת ביחידה המרכזית של מחוז תל אביב.

לטענת האישה, היא פנתה לקצין נוסף, תת-ניצב ש' כיום מפקד הימ"מ ומי שמיועד לתפקיד מפקד מחוז ש"י במשטרה וסיפרה לו על האירועים. לטענתה הוא לא עשה מאומה. במשטרה אומרים מנגד, כי הוא לא היה בתפקיד אלא בחופשת לימודים.

יוחנן דנינו (צילום: חדשות 2)
המפכ"ל דנינו, ארכיון | צילום: חדשות 2

גורמים בארגון דווקא מצדדים בש' ואומרים כי הנחה את המתלוננת למי לפנות ואף העביר לה פתק עם מספק הטלפון של ניצב ירון בארי, ראש אגף משאבי אנוש ומי שאחראי על נושא הטיפול בתלונות מסוג זה.

למרות שעל פניו נראה שפעל כראוי, במחלקה לחקירות שוטרים מבהירים כי בכוונתם לבדוק גם את פעולתו של הקצין שצפוי להיות מקודם לדרגת ניצב.

דנינו: צריך לעמוד בכל הדרישות המוסריות

חקירות המחלקה לחקירות שוטרים מתקיימות כעשרה ימים בלבד לאחר שמפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו כינס את קציניו הבכירים והעביר להם מסר תקיף לפיו לא יקבל התנהלות שאינה הולמת בארגונו. במהלך כינוס החירום, שהתקיים לאחר שניצב נוסף, שביעי במספר נחשד בעבירות שונות, הצהיר מפכ"ל המשטרה כי "מי שדרכנו לא מתאימה לו ולא נראית לו שיתכבד ויעזוב. מי שנשאר צריך לעמוד בכל הדרישות המוסריות, הערכיות והפיקודיות".

600687 (צילום: פלאש 90, חדשות 2)
שדרת הפיקוד קורסת | צילום: פלאש 90, חדשות 2

למרות הדברים החריפים של המפכ"ל לקציניו הבכירים, מדובר בפעם השנייה שבה הוא מכנס אותם בגלל מבוכות שונות. גם בחודש אוקטובר הוא העביר מסר תקיף דומה, אך מאז עוד ועוד פרשות שבהן מעורבים שוטריו נחשפו ונראה ששדרת הפיקוד הבכירה עומדת בפני קריסה של ממש. "רוחות רעות נושבות מתוך הבית ומחוצה לו", אמר דנינו שהצהיר כי לא יהסס להדיח שוטרים שסרחו.