בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (רביעי) 7 שנות מאסר, פיצוי של 90 אלף שקלים ומאסר על תנאי - על הגננת אילנה סויסה בת ה-55, שהורשעה בהתעללות ותקיפה של פעוטות בגן בשדרות. בין היתר, היא הכתה בראשה של פעוטה עם מקל, הרביצה במכות אגרוף, צבטה, הטיחה - ודרכה על ראשו של פעוט. לסויסה מיוחסות עבירות של התעללות בקטין או בחסר ישע, תקיפת קטין חסר ישע על ידי אחראי, תקיפת קטין או חסר ישע והשארת ילד ללא השגחה.

בתום הדיון, עו"ד הילה דרימר-יאיר מפרקליטות מחוז דרום, אמרה: "הנאשמת הורשעה בעבירות אלימות והתעללות רבות ב-18 פעוטות שהיו תחת אחריותה. בית המשפט העביר היום מסר חד וברור כי יש להעניש בחומרה את מי שהייתה אחראית לפעוטות רבים תחת פיקוחה, ולמעשה פגעה בהם באלימות ותוך גרימת נזקים רבים. אנו תקווה כי מסר זה יהדהד ויילמד על ידי כל מי שלוקחת על עצמה לטפל בפעוטות חסרי ישע".

לפי כתב האישום, סויסה התנהגה כלפי הילדים בקשיחות, צעקה עליהם ונזפה בהם. במקרים רבים הגיבה באגרסיביות, אחזה, דחפה ומשכה בכוח ובכעס את הילדים והכתה אותם עד שפרצו בבכי. "סויסה ניהלה את הכיתה תוך שימוש תדיר באלימות כלפי הפעוטות, כשהיא משרה אווירה קשה של אלימות ופחד, ומנצלת את העובדה כי מדובר בפעוטות רכים שאינם יכולים להתגונן מפניה", נכתב בכתב האישום.

בחודש פברואר האחרון, משפחות הפעוטות שנפגעו מסויסה - יצאו להפגין מול ביתה. לאחר שהותר שמה של סויסה לפרסום, סהר ואנונו, אב לילדה במעון, אמר ל-N12: "לא אשתוק עד שימצו איתה את הדין בכל החומרה, כך גם כל ההורים שמעורבים בפרשה הזו. מדובר במוסד מוכר ותיק, מעון מפוקח, איפה ההנהלה הייתה? מי שומר לנו על הילדים? אני מצפה שגם ויצ"ו יישאו באחריות. לא ייתכן שההנהלה הנוכחית נשארה במצב הזה מבלי שננקטו צעדים נגדם". 

אילנה סויסה משדרות (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אילנה סויסה)
הגננת אילנה סויסה משדרות, ארכיון | צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של אילנה סויסה

סויסה עבדה כגננת במעון בשדרות במשך כ-17 שנים. ב-12 השנים האחרונות היא עבדה כמובילת כיתה ב"תינוקייה" שבה פעוטות בני 18-6 חודשים. נכון למועדים הרלוונטיים לכתב האישום, נכחו בכיתתה 18 פעוטות, שעל פי כתב האישום עברו התעללות יום-יומית, נפשית ופיזית מצידה של הגננת.

תגובת ב"כ אילנה סויסה, עו"ד קובי בן שעיה: "הצדדים הגיעו להסדר טיעון מוסכם לאחר מו"מ שבמסגרתו כתב האישום תוקן לקולא ונמחקו כ-100 אירועים מכתב האישום המקורי, בשל קשיים ראייתים, הדבר קיבל ביטוי בגזר הדין ע"י בימ"ש שציין שההסדר הינו על הצד המקל. מרשתי בחרה לקחת אחריות על מעשיה שבוצעו בתקופה רגישה, מורכבת וחריגה ביותר בחייה".