חמש שנים אחרי שנורה למוות סלומון טקה ז"ל בקריית חיים, השוטר שביצע את הירי זוכה היום (שלישי) לאחר שהואשם בגרימת מוות ברשלנות. "אחרי שבחנתי את כל התיק, הגעתי למסקנה שלפיה אני קובע שאתה זכאי. אני מזכה אותך מביצוע העבירה של גרימת מותו של סלומון טקה ז"ל", אמר השופט. לדבריו, השוטר היה בסכנת חיים ממשית בזמן האירוע - וירה לצורך הגנה עצמית. לנוכח ההחלטה, קרוביו של טקה תקפו את בית המשפט: "רצח אותו פעמיים".

בסוף דבריו פנה השופט למשפחתו של טקה והבהיר: "הזיכוי אין משמעותו שבנכם לא מת כתוצאה מהירי שביצע הנאשם, אלא שבהתנהגותו לא עבר הנאשם על החוק - וזאת למרות התוצאה הטראגית שנגרמה. ייתכן ויהיה לכם קשה לקבל את החלטת המשפט, וייתכן ותחוו תחושות של ניכור, כעס, ואולי גם תחושה של חוסר צדק, וחשש שמא האמת לא הושגה - אבל הצדק איננו פועל רק לצד אחד, אלא לשני הצדדים".

 

משפחתו של סלומון טקה ז"ל בבית המשפט
משפחתו של סלמון טקה ז"ל בבית המשפט

השופט הסביר: עדי הראייה עשו עליי רושם לא אמין

"מח"ש עשתה את עבודתה נאמנה ולכן הסנגור ביקש להורות על ביטול כתב האישום בשל הגנה מהצדק", הבהיר השופט. הוא הסביר כי החקירה לקתה בחסר - וכי עדי הראייה עשו עליו רושם לא אמין, לעומת גרסת השוטר: "מצאתי את גרסת השוטר אמינה - הוא ירה לצידו של סלמון בתקווה למינימום נזק".

השופט הסביר כי האבן שהושלכה לעבר השוטר בידי סלמון וחבריו, הייתה סכנת מוות. "השוטר דרך את אקדחו במטרה להרתיע אותם (סלמון וחבריו), וצעק לעברם להתרחק. משלא נענו לקריאתו, הוא דרך את אקדחו", הוסיף. לדברי השופט, בגופו של טקה נמצאו ריכוזים שונים של אלכוהול וחומר פעיל של סם.

עוד אמר השופט: "הוכח בפניי כנדרש, שהמנוח וחלק מהנערים תקפו את הנאשם שלא כדין, על כן התנאי הראשון לתחולת הסייג של הגנה עצמית התקיים".

מח"ש: "נלמד את הכרעת הדין ונשקול את צעדנו"

לנוכח הכרעת הדין, מח"ש מסרו בתגובה: "בית המשפט קבע היום כי הגשת כתב האישום בידי מח"ש היתה מוצדקת וכי מח"ש פעלה כראוי ובאופן מקצועי, הן בניהול החקירה והן בעת ההחלטה על הגשת כתב האישום וניהול התיק. עם זאת, בית המשפט מצא שיש מקום לזכות את הנאשם ממספר נימוקים. אנו נלמד את הכרעת הדין ונשקול את צעדינו".

סלמון טקה ז"ל (צילום: חדשות)
סלומון טקה ז״ל | צילום: חדשות

גל המחאות ברחבי הארץ לאחר האירוע

בהלווייתו של טקה נכחו אלפי אנשים וכבר באותו ערב הפגינו אלפים בכל רחבי הארץ נגד אלימות משטרתית ושיטור יתר כלפי בני העדה האתיופית. חלק מהמפגינים נקטו בפעולות אלימות נגד שוטרים ואזרחים שנפצעו ופונו לביה"ח בעימותים שנוצרו במחאותיהם. בין היתר, הבעירו צמיגים וחסמו כבישים וצמתים בהם צומת קריית אתא, נתיבי איילון, צומת קסטינה, סמוך למגדלי עזריאלי בתל אביב, וגם בכניסה לירושלים סמוך לגשר המיתרים, לצד צירי תנועה אחרים.

סיור השופט בזירת המוות של סלומון טקה
סיור השופט בזירת המוות של סלומון טקה, לפני 4 שנים

התקרית שהובילה למותו הטרגי של טקה

אירוע הירי בסלומון טקה בשכונת קריית חיים בחיפה התרחש בשעת ערב ב-30 ביוני, אז קצין המשטרה הנאשם הגיע בלבוש אזרחי עם אשתו ושלושת ילדיו לפארק ציבורי בקריית חיים ושם באותה העת שהו ארבעה קטינים בני 16-13. אשתו של הקצין הבחינה שהצעיר מביניהם העביר שטר כסף לשלושת האחרים, ושמעה שיחה על תשלום נוסף, לכאורה תוך איום על הנער הצעיר. על כן, החליט הקצין לעשות מעשה - הוא ביקש ממנה להמתין עם ילדיהם ברחוב מקביל, ומיד ניגש אל הקטינים כדי לבחון את החשד הראשוני.

הנאשם הזדהה כשוטר ושוחח עם בן ה-13 שמסר את הכסף ואף אישר שאכן עשה זאת. אחר כך, פנה הקצין אל יתר הנערים והורה לאחד מהם לרוקן את כיסיו. באותה העת, הנער טקה בן ה-19 ששהה במקום, החליט להתערב באירוע: טקה תהה באשר למעשי הקצין, לא האמין לו שהוא אכן בתפקיד והטיח בפניו כי התעודה שבידיו מזויפת.

כך, החלו הנערים המעורבים וטקה לגדף ולקלל את השוטר החשוד שמצידו החליט לעזוב את האזור מחשש שהתקרית עלולה להסלים במהרה. אלא ששניים מהנערים יחד עם טקה צעדו בעקבות השוטר, השמיעו איומים כלפיו. אז, פנה השוטר למוקד 100, טען שהוא מאוים וביקש לזמן ניידת למקום.

במקביל, הרימו חלק מהנערים וטקה אבנים והשליכו אותם לעבר השוטר שמצידו צעק והורה להם לחדול את מעשיהם, אבל זאת ללא הצלחה. שתיים מהאבנים אף פגעו בשוטר וגרמו לחבלות שונות בגופו. בתגובה, התקרב השוטר אל טקה והנערים, שלף את אקדחו האישי, דרך אותו וכיוון אותו לעברם במטרה להרתיע אותם. הוא כיוון את האקדח אל האספלט במרכז הכביש, משמאל לטקה - וירה פעם אחת. הקליע הבודד פגע באספלט, התפצל, וליבתו ניתזה אל בית השחי של טקה וחדרה אל גופו - וכתוצאה מכך נהרג טקה לאחר שניסה להימלט, והתמוטט ברחוב, כשבהמשך נקבע מותו.

חה"כ פנינה תמנו שטה הגיבה להכרעה: "התחושה היא שאין צדק ליהודי אתיופיה, לא בתיק של סלומון טקה ז"ל ולא בתיק של רפאל עדנה ששם בוטלה נכון לעכשיו ההרשעה ובעוד תיקים רבים. בשורה התחתונה בן נוער מת מירי שוטר, ואף אחד לא משלם את הדין. ירי לעבר בני נוער לא יכול להתקבל על הדעת במדינה מתוקנת. לצערי רק אתמול נחשפו נתונים עגומים על חשיפת מספר התיקים כלפי בני הקהילה - 20 אלף תיקים מ-2019 עד 2023, זה נתון מזעזע שמרסק עתיד של דור שלם".