בית משפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (חמישי) מאסר עולם על יעקב בן אברהם, בן 72 מהרצליה, שרצח את אשתו יעל בת ה-68 לפני כשנה וחצי בביתם בהרצליה. בן אברהם דקר את רעייתו יותר מ-50 פעמים, יום לפני שהיו אמורים לחתום על הסכם גירושין, בעקבות סכסוך סביב חלוקת רכוש. מלבד המאסר, בן אברהם ישלם לבנותיו פיצויים בסך 258 אלף שקלים.

לפי כתב האישום שבו הורשע בן אברהם, הוא היה נשוי למנוחה כ-35 שנים והתגוררו יחד עם בתם. יעל הביעה בכמה הזדמנויות את הרצון להתגרש וביקשה מבן אברהם לעזוב את דירתם המשותפת. סמוך לרצח, התגלעו בין השניים ויכוחים ומחלוקות רבים סביב חלוקת הרכוש לאחר הגירושין. יום לפני הרצח המנוחה חזרה בה מההסכם בעניין חלוקת הרכוש וביקשה פעם נוספת מבן אברהם שיעזוב את הדירה.

יעל בן אברהם, הנרצחת מהרצליה (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
יעל, הנרצחת, והבניין שבו התרחש הרצח | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

הרצח התרחש ב-1 בנובמבר 2022. בשעה שיעל ישבה בכורסה בסלון הבית, בן אברהם לקח סכין ודקר אותה במקומות שונים בגוף, בעוד שהמנוחה מנסה להתגונן מפניו ללא הצלחה. הוא המשיך לדקור עד שנשברה הסכין ויעל ניסתה להימלט מהסלון לכיוון דלת הכניסה של ביתם.

אז נטל בן אברהם סכין נוספת, הלך אחרי יעל והמשיך לדקור אותה באמצעות הסכין השנייה עד שהמנוחה התמוטטה ונפלה בפתח הדירה. באותה עת יצא שכן מפתח דירתו הסמוכה וצעק לעבר בן אברהם שיחדל ממעשיו, אך ללא הועיל. מותה של יעל נקבע במקום. לאחר הרצח שטף בן אברהם את הסכינים.

"אכזריות שהדעת לא מסוגלת לתפוס"

בן אברהם הורשע ברצח באכזריות מיוחדת ובשיבוש מהלכי משפט. בהכרעת הדין ציינו השופטים כי הרצח היה מעשה ספונטני, ללא תכנון מוקדם. "מעשה הרצח מקיים נסיבה מחמירה של אכזריות מיוחדת. בתי המשפט נדרשים לתופעה החברתית המדאיגה של רצח נשים על ידי בני זוגן, רובן ככולן נרצחות בבתיהן. מעשי הנאשם ניכרו באכזריות של ממש בשתי סכינים אימתניות וכמות בלתי נתפסת של דקירות בכל חלקי גופה. הנאשם לא חדל ממעשיו עד כדי כך שהסכין הראשונה נשברה", נכתב בהכרעת הדין.

"ניתן רק לשער את גודל האימה שאחזה במנוחה כשהבינה שניסיונה להימלט ממנו נכשל וגורלה נחרץ", נכתב עוד. "לא ניתן לקבוע בוודאות כי הרצח בוצע מול עיניה של הבת, אך אין חולק כי בחרה לעזוב כשהיא פוסחת על גופתה של אימה. היא שמעה את זעקותיה. נוכחות בתה, לכל היותר מטרים ספורים מההתרחשות, מעצימה את האכזריות במעשיו. אין חולק כי לאחר הרצח שטף את הסכינים ועשה כן מכוונה לשבש חקירה פלילית".

עו"ד רונית חסון מפרקליטות מחוז תל אביב אמרה כי "בית המשפט העביר מסר שהתופעה הנפשעת של רצח נשים בבתיהן, המקום שאמור להיות מקום מבטחן ומבצרן, מחייב ענישה מחמירה ביותר במטרה למגר את התופעה".

יו"ר נעמת חגית פאר אמרה לאחר גזר הדין: "טוב שהצדק נעשה ושמפלצת האדם הזאת תינמק בכלא עד יומה האחרון. האכזריות הבלתי נתפסת של הרצח כשהבת נמצאת בזירה, שומעת את זעקות המוות של אימא שלה - זה משהו שהדעת לא מסוגלת לתפוס".