בבית הדין הצבאי נווה צדק הוצג הבוקר (חמישי) הסדר הטיעון עם נ', קצין צה"ל שירה בשוגג במפקדי הפלגות רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון וגרם למותם לפני כשנתיים וחצי. במסגרת ההסדר, כתב האישום תוקן ונ' הודה, התנצל והורשע בעבירת חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות. ההסדר כולל הורדה של נ' מדרגת סגן לסמל.

הירי התרחש בינואר 2022 בשבוע אימונים של יחידת אגוז, בשטח אש בבקעה סמוך לבסיס נבי מוסא. לפי כתב האישום המקורי, התרשל הקצין בכך שיצא בשעת לילה, לבדו ומבלי שעדכן את מפקדיו, לחפש אחר אמצעי לראיית לילה שנגנב מן היחידה. כמו כן, התרשל בכך שבזמן הסיור דרך הקצין את כלי הנשק שנשא.

זירת תאונת האימונים בבקעה
זירת הירי בבקעה. ארכיון

במקביל יצאו רס"ן אלחרר ורס"ן אהרון ביחד עם שניים נוספים לסיור בשטח. הכוח, שלא היה מודע ליציאתו של הקצין לסיור, זיהה אותו כדמות חשודה ועקב אחריו. בשלב מסוים, הבחין הקצין בדמויות המכוונות לעברו כלי נשק ממרחק קצר, וירה לעברן. רק בדיעבד, לאחר הירי, התברר לקצין שמדובר באלחרר ואהרון.

בכתב האישום המתוקן, הוחלפה עבירת גרימת מוות ברשלנות בעבירת חריגה מסמכות עד כדי סיכון חיים או בריאות. מדובר בעבירה שהעונש עליה הוא עד שלוש שנות מאסר. בעבירה המתוקנת לא מייחסים קשר סיבתי למוות, אבל היסוד הנפשי שם הוא פזיזות ולא רשלנות, קרי התנהגות מודעת וחריגה מסמכות באופן מודע שהביאה לסיכון חיים או בריאות.

המשפחות השכולות הסכימו לתיקון כתב האישום ולעונש - הורדה בדרגות ושלילת דרגות קצין. עו"ד רן כהן רוכברגר, פרקליטן של המשפחות, מסר: "ההקלה היום של המשפחות השכולות עם הרשעתו של נ' בבית הדין הצבאי ונטילת דרגותיו, משולבת עם תחושתן הקשה על אי-לקיחת אחריות אמיתית מצידו, כפי שהמשפחות ביטאו בכאבן בדיון".