‏ציון ונונו בן ה-64 מקריית שמונה הוא החשוד שנעצר אתמול בחשד לביצוע מעשים מגונים בשלושה ילדים בני 4-7 במלון מפונים בגוש דן - כך הותר היום (שישי) לפרסום. מעצרו הוארך היום ובמשטרה מסרו: "חושדים שיש ילדים נוספים במלון שנפגעו ממנו".

ונונו נעצר אתמול בבית המלון בידי שוטרי תחנת גלילות, בעקבות תלונות שהתקבלו. ונונו טען מצידו כי מדובר היה במגע פיזי "תמים", למרות שלא הייתה היכרות מוקדמת בינו לבין הילדים שפונו מביתם בעקבות המלחמה. בית המשפט האריך היום את מעצרו ב-6 ימים. ‎חקירת הפרשה נמשכת בתחנת גלילות.

פרקליטתו של ונונו, עורכת הדין ענבר קינן מטעם הסניגוריה הציבורית, אמרה כי הוא שיתף פעולה ומסר גרסה - וכי יש צורך לחקור את הילדה שבעניינה הוגשה התלונה הראשונה. "ממה שלמדתי מהחשוד, לא נראה שמדובר ברף גבוה בעבירות מין", הוסיפה.

בהחלטת בית המשפט על הארכת מעצרו נכתב כי "קיים חשד לעבירות של מעשים מגונים אך ייתכן שהחקירה תוביל לכיוונים נוספים". השופט עלאא מסארווה כתב כי אחת מהנפגעות שהתה בחדרו של ונונו. "אין צורך להרחיב בדבר המסוכנות, לשיטתי מדובר במסוכנות גבוהה. אין מדובר במקרה אחד אלא בחשד לשלושה מקרים - נדרשות פעולות חקירה שאורכות זמן וחקירת ילדים שייתכן שתוביל לצורך בפעולות נוספות".

העדויות הקשות מבתי המלון: "אונס ותקיפות מיניות, המעליות - נקודת תורפה"

בדיון שנערך השבוע בוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת הוצגו נתונים מדאיגים בדבר עלייה בפשיעה וההטרדות המיניות באותם מלונות מפונים. נציגת המשטרה גם סיפרה כי נפתחו 116 תיקים על עבירות במלונות, אבל לא ידעה להגיד כמה מהם נוגעים לאלימות מינית.

עוד סיפרה הנציגה כי המשטרה הציבה בכל מלון קצינים בכירים בדימוס שהוחזרו למדים והוצבו במלונות לצורך הרגשת ביטחון ולמנוע פגיעות. לדבריה, "נפתחו 40 תיקים בין בני זוג מ-380 מלונות מ-7 באוקטובר. "בפילוח: עבירות איומים, היזק לרכוש במזיד, הפרת הוראה חוקית, תקיפת בן זוג. יש עלייה בעבירות בכלל האוכלוסייה ביחס לשנה שעברה", הדגישה הנציגה המשטרתית.

ליאור גל כהן, ממרכז השלטון האזורי, שיתפה בעדויות שהגיעו אליה: "אימא, מפונה שמתגוררת כעת בבית מלון, סיפרה שבתה בת ה-3 הופשטה בידי ילד אחר בן 8". מיה אוברבאום מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית סיפרה על "תושב מפונה שהשתכר חשף את עצמו והשתין בפני ילדים. תושבת אחרת הרחיקה אותם ממנו, ומנהלת המלון התקשרה להזמין משטרה. גבר נוסף השתכר - והתערטל בלובי המלון".

"מפונה פנתה אלינו וטענה שהיא נאנסה בידי גבר ששהה במלון. הם דיברו, הוא עלה אליה לחדר - וביצע את זממו", הוסיפה אוברבאום. בדיון היא גם שיתפה על מקרה שבו נפגעה ילדה בת 8 בידי מציל בבריכה: לדברי אוברבאום, "המעליות במלונות סומנו כנקודת תורפה".