חוצפה מסכנת חיים: כתב אישום נגד צעיר בן 16 מאזור הצפון חושף כי בזמן שהמתין לגזר דין בגין נהיגה ללא רישיון - הוא הפר את החלטת בית המשפט וניגש למבחן נהיגה, "טסט", על משאית. בתיעוד שהגיע לידי N12 מתועד הקטין בעת מבחן הנהיגה בעודו נוהג במשאית - אף שמצד החוק בישראל אסור למי שעומד למשפט ללמוד נהיגה, והגיל המינימלי למבחן כזה הוא 17.5.

למרבה המזל, הנער לא קיבל את מבוקשו - רישיון למשאית: חוקרי חטיבת התביעות המשטרתית בשלוחת התעבורה באזור הצפון הגישו השבוע לבית המשפט לתעבורה בנצרת את כתב האישום נגדו, שמייחס לו עבירה חמורה.

וכך כתבו תובעי המשטרה בכתב האישום, על בסיס החקירה: "על אף האיסור, הנאשם הפר הוראה חוקית של בית המשפט לנוער הנכבד וניגש לכרמיאל לצורך נהיגה במשאית ונהג בה כדי לעבור טסט, אך נכשל בנהיגתו מלעבור את הטסט. במעשים אלה נהג הנאשם במשאית כשהוא פסול רישיון נהיגה, כולל איסור ללמוד שיעורי נהיגה. במעשים אלה עבר הנאשם על הוראה חוקית ונהג בפסילה".

חוק הנוער קובע כי קטין המואשם בנהיגה ללא רישיון יישפט בבית המשפט לנוער ולא בבית המשפט לתעבורה. הסיבה נעוצה בכך שעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה היא עבירה שנושאת אופי פלילי מובהק, ועל כן נדרש התייחסות מיוחדת להיותו של הנאשם קטין. האופי הפלילי של העבירה מעמיד את הקטין שנשפט בבית המשפט לנוער בפני האפשרות כי יורשע בפלילים ויוכתם בכתם הרישום הפלילי, שעלול להכשילו בהליכי הגיוס לצה"ל, מציאת עבודה ראויה ועוד. נהיגה ללא רישיון נהיגה מכילה בתוכה עבירה נוספת של נהיגה ללא תעודת ביטוח.

בנוסף לנהג הקטין, המחוקק רואה גם בבגיר שנותן לקטין לנהוג ברכבו שותף לדבר העבירה: כל אדם שמתיר לקטין לנהוג ברכבו ללא רישיון צפוי לעונש מאסר בפועל של עד 5 שנים ולפסילת רישיון של 3 שנים ומעלה. ענישה זו משקפת את חומרתה הקשה של העבירה, ובצידה ייתכן שיוטלו מרכיבי ענישה נוספים כמו קנס כספי ומאסר על תנאי.

נהיגה ללא רישיון נהיגה נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר: לצד עבירה זו נקבע עונש מינימלי של 3 חודשי פסילה ועונש מקסימלי של עד שנתיים מאסר - בנוסף לעונשים של קנס, פסילת רישיון על תנאי ומאסר על תנאי.