יזם השקעות הנדל"ן שמשמש כמנכ"ל ובעלים של "קאסה קפיטל", איציק דהן, הציע למאות ישראלים תשואה יפה מעסקת נדל"ן חלומית באירופה. אבל החלום הפך לסיוט, כשהתברר שכל הכסף, כמו גם הדירות - נעלמו כלא היו. וכך המשקיעים, רבים הם מילואימניקים שמשרתים בעזה ובצפון, ומצאו את עצמם נלחמים להשיב את כספם. אפילו משפחתה של חוה בן עמי, שנרצחה בשבת השחורה בקיבוץ בארי, נאלצת להיאבק על הכספים שאיבדה אצל היזם.

נעם בן עמי, בתה של חוה בן עמי ז"ל
נעם בן עמי, בתה של חוה בן עמי ז"ל

נעם בן עמי, בתה של חוה ז"ל שנרצחה בבארי, סיפרה שלא האמינה שאחרי האסון הנורא שחוותה משפחתה, הם ייצטרכו להתעסק עם נוכל שגנב כסף מאימה: "חשבתי לעצמי, באמת בתמימות, שאחרי דבר כזה, מי בכלל צריך להתעסק עם מישהו שחייב לנו כסף? אלו רמות של רוע שלא חשבתי שקיימות. חשבתי שהרוע הקיצוני זה כל מה שקרה פה וזהו - שלשאר האנשים פה יש לב".

נעם הוסיפה בכאב כי במכתב שכתבה חוה לאיציק לפני הירצחה נכתב: "כפנסיונרית בגיל 79 - בטח בגיל של אימא שלך - שמחתי להזדמנות שכביכול הגיעה". עוד היא הוסיפה כי אימה רצתה להשקיע את הכסף שלה כדי "לעשות טוב לילדים ולנכדים". נעם שמעה באותו הזמן על מישהו שמשקיעים בעזרתו, ושהתשואות מאוד טובות - והציעה לאימה להיפגש איתו.

חוה ז"ל, הגיעה לפגישה עם אותו היזם, איציק דהן, שהציע לה רכישה של נכס בגרמניה. "הוא הבטיח שהיא תצא מהעסקה הזאת עם 220 אלף שקלים", סיפרה נעם.

אחרי כשנה, דהן הציע לחוה סוג של עסקת שדרוג - "שחלוף". במקום למשוך את סכום ההשקעה עם התשואה, הוא הציע לה לשים את כל הסכום ולהגדיל את הרווח עוד יותר. עמרי רווח, בן זוגה של נעם הוסיף כי "היא לא ראתה את הכסף בינתיים וגם לא ראתה מסמכי שעבוד או העברת בעלות כלשהי". חוה ויתר המשקיעים הסתמכו על ההבטחות של איציק ועל מסמכים שהראה, מבלי לבדוק את אמינותם ומבלי ששום דבר רשום על שמם, בנדל"ן שהם כביכול קנו בגרמניה.

נעם בן עמי, בתה של חוה בן עמי ז"ל
נעם בן עמי , ביתה של חוה ז"ל ובן זוגה

"בינואר לפני שנה, איציק אמר לנו לבוא למשרדים ולצאת מהעסקה הזאת", אמרה נעם. "הוא רצה שהיא תחתום על מסמך שאין לה שום דרישות אבל הוא לא נתן לה את הצ'קים. אז אמרתי לו שאנחנו לא יוצאים מכאן בלי צ'קים. בסוף גם כשהביא לנו צ'ק, הוא חזר אחרי שלושה ימים כי הוא ביטל את פנקס הצ'קים הזה". 

לאחר הירצחה של חוה במתקפת החמאס, הגיעה נעם למשרדו של איציק דהן בדרישה שיחזיר לה את הכסף שהוא חייב לאימה. דהן אמר לה בתגובה כי הוא לא שיקר אף פעם ו"שאת ההצגות האלו תעשה בתיאטרון". כל זאת לאחר שברגע שעדכנו את דהן שחוה נרצחה הוא אמר למשפחתה: "אתם תהיו בעדיפות ראשונה, אני אדאג לכם. כל מה שאתה צריכים, אני כאן".

עמרי רווח, בן זוגה של נעם הוסיף: "מה שיצא מכל העסקה הזאת זה שאנחנו לא מקבלים ממנו את הכסף. אין שום נכס על שמה של חוה, אנחנו בכלל לא בטוחים שיש נכסים על שמו של איציק ומדובר פה בסכום של כחצי מיליון שקלים שחוה השקיעה".

חוה בן עמי ז"ל
חוה בן עמי ז"ל

גם אסף, חייל מילואים שנקרא ב-7 באוקטובר להילחם בעזה, נפל קורבן לעוקץ של איציק דהן: "אני ועוד חבר השקענו 105 אלף שקל עבור נכס מסוים בגרמניה", הוא סיפר. "זה היה "מסלול הלוואה", הוא קרא לזה. הוא משתמש בכסף שלנו, עושה את ה'פליפ', בשפה המקצועית, מוכר את זה במחיר יותר גבוה ומתחלק איתנו ברווחים". לדבריו, הוא וחברו היו אמורים לצאת עם 150 אלף שקלים על השקעה של 105 אלף שקל. בנוסף, דהן הבטיח להם שכל התהליך הזה ייקח עד שנה וחצי.

"מאז עברו בעצם שנתיים כבר", אמר בכאב. "שום דבר לא רשום על שמי. אני בספק אם זה בכלל רשום על שמו. לא ידוע לי אם הוא עשה את ה'פליפ' בכלל". הוא הוסיף כי הפעם האחרונה שנפגש עם דהן הייתה חודש וחצי אחרי תחילת המילואים: "נתנו לנו התרעננות קצרה של יומיים ודבר ראשון שעשיתי היה ללכת לאיציק. אמרתי לו 'אני צריך את הכסף. אני לא יוצא מפה בלעדיו'. כרגיל הוא מרח אותי ולא נתן לי שקל". מאז עבר כבר חודש, אסף חזר להילחם בעזה, סגר את העסק שלו ולא קיבל דבר מאיציק.

"אחרי שהייה ממושכת ברצועה – עם זה אני צריך להתעסק ולהתמודד", אמר עומר, לוחם מילואים ביחידה מובחרת, שנעקץ גם הוא בידי חברת "קאסה קפיטל" של דהן. "השקעתי 230 אלף ש"ח. הייתי אמור לראות את התשואה באזור הקיץ וכלום לא הגיע", סיפר בכעס. "ויתרתי על הרבה חוויות שיכולתי לחוות בשביל ההשקעה הזו וזה פשוט אבסורד שהכסף שעבדתי בשבילו כל כך קשה הלך", הוסיף. את עומר ומשקיעים אחרים שנפלו קורבן מול דהן, מייצג עו"ד גיא סרוסי, המתמחה בפרשיות עוקץ ונדל"ן.

עוד ועוד משקיעים ששוחחנו איתם, שבהם אנשי קבע ומילואימניקים בחזית, סיפרו לנו על אדם בשם שניר, שעבד עם איציק דהן, יד ימינו לשעבר - חלקם גם השקיעו בחברה דרכו. יצרנו איתו קשר וביקשנו להיפגש, והוא הסכים לפתוח בפנינו הכול.

שניר יצחקיאן, שהיה יד ימינו של דהן בחברה וגרם לחברים רבים שלו להשקיע גם הם בחברה – נעקץ על ידי דהן. שניר נשבה בקסמיו והתחיל את דרכו כמו כל לקוח שמבקש להשקיע את הכסף שלו.

איציק דהן
איציק דהן

"הייתי צינור של כסף"

בנדל"ן בחו"ל, שניר התחיל בהשקעה של 150 אלף שקלים. איציק הציג לו רווחים שהוא לא באמת מממש, אבל אבל גם מספרים מסנוורים - והוא מחליט להשקיע את כל הכסף שכביכול הרוויח. "הוא הציע לי לעשות עסקת שחלוף, כלומר להזדכות בכסף שמגיע, כולל הרווח. התחלתי לקנות ממנו בניינים ולמכור דירות. אנשים רכשו ממני את הדירות, קיבלתי את הכסף - ובעצם שימשתי כצינור".

שניר סיפר כי מה שאיציק עשה זה למעשה התכווננות לרכישות בגרמניה - אך בפועל לעולם לא השלים את התשלום לאותם המוכרים. "לא רק שהוא לא העביר את הכסף למוכרים, אני העברתי לו מעל 10 מיליון שקלים על בניינים שהוא מעולם לא רכש".

עוד הוסיף שניר בכאב רב כי חברים רבים שלו ליחידה, שכעת נמצאים בלחימה ברצועה, השקיעו מאות אלפי שקלים אצל דהן בגללו: "האשמה שאני מרגיש היא נוראית, כל האמון נשבר מולי. אלו אנשים שהלכו אחריי במדינות אויב בלי למצמץ בכלל - והכול התערער להם. כל מה שמעניין אותי זה איך אני אוכל להסתכל על האנשים האלה בעיניים אם הכסף הזה לא יחזור?".

לאיציק דהן ניתנה הזדמנות להוכיח שאכן לקח הלוואה כדי להחזיר לאנשים שלהם הוא חייב, אך הוא לא הראה הוכחות לזה. בעקבות פניית "הנוכלים" ודחיית הכתבה, הוא החזיר 150 אלף שקלים למשפחתה של חוה בן עמי ז"ל.

תגובתו של איציק דהן, מנכ"ל ובעלים של חברת "קאסה קפיטל": "כל הלקוחות הפרטיים שהשקיעו באחד מהמסלולים אצלנו, יקבלו את המגיע להם על פי ההסכם. לא נעשתה אצלנו שום הונאה. כמות הנכסים שבבעלותנו היא פי כמה וכמה יותר מאשר ההתחייבויות שלקחנו על עצמנו".

למען הסדר הטוב, שלחתי לכם נסחי טאבו המעידים על בעלות בנכסים בשווי של יותר משמונה מיליון אירו, שהם פי כמה וכמה מהתחייבויותינו, והם לא הנכסים היחידים שבבעלותנו. אכן, נוצרה אצלנו בעיה תזרימית בשל מספר אירועים. לדוגמה, במשרדי הייתה "מעילה באמון", כשחולקו צ'קים שלי שלא בחתימת ידי ובסכומים שהם מעבר למה שסוכם עם המשקיעים, דבר שיצר בור תזרימי ו"מלחמות" מיותרות. בנוסף, המלחמה באוקראינה, ולפניה מגפת הקורונה, גרמו להאטה בשוק הנדל"ן בגרמניה ולקושי בגיוס כספים. גם המלחמה בישראל בחודשים האחרונים גרמה לעיכובים רבים בהחזרת הכספים".

"אך כפי שהבטחתי לכם וללקוחותיי, אני פועל לגיוס הלוואה בגרמניה אשר 'תנקה' את ההתחייבויות שלי כלפי האנשים. לגבי הגברת חוה בן עמי ז"ל, אני מתחייב להעביר גם לה את כל יתרת הכסף בימים הקרובים. א' קיבל 50% מכספו, ויקבל את ההשלמה כפי שציינתי. לקוחותיו של עו"ד סרוסי קיבלו בחזרה יותר ממיליון שקלים".