בית המשפט המחוזי בלוד הרשיע היום (שלישי) את ויקטור קטן בן ה-79 בעבירת רצח באדישות של אופיר חסדאי בחניון ברמלה, לאחר שירה בו במהלך ויכוח על מקום חניה. השופטים דחו את טענת קטן שמדובר בהגנה עצמית, ונדחתה גם טענתו שידו רעדה בעת האירוע.

 דקלה, אלמנתו של אופיר חסדאי ז"ל (צילום: n12)
דקלה, אלמנתו של אופיר חסדאי ז"ל, בפתח דיון הכרעת הדין של ויקטור קטן | צילום: n12

"הנאשם הרגיש חוסר אונים בזעם, 'עלה לי הדם לראש'", התייחסו השופטים לאמירתו של הנאשם קטן במהלך חקירתו. "הוא לא נתן לעצמו דין וחשבון, אלא פעל מתוך אדישות גבוהה ומתוך מודעות לטיב המעשה".

למרות כתב האישום החמור שהוגש נגדו, ב-2020 שוחרר קטן למעצר בית וזאת בשל גילו ומצבו הרפואי, ובהמשך הוסרו ממנו גם התנאים המגבילים. הפרקליטות דרשה לעצור אותו לאלתר לאחר מתן הכרעת הדין, בטענה שאין משמעות לשיקום של אדם שלא נטל אחריות על מעשיו וניהל את משפטו במשך 4 שנים.

בית המשפט דחה את הבקשה בשל הנסיבות הרפואיות של קטן, אך הטיל עליו צו איסור יציאה מהארץ וקבע שעד לתום ההליך קטן יפקיד ערבות של 25 אלף שקלים.

אופיר חסדאי ז"ל, אשתו ובנותיו (צילום: n12)
אופיר חסדאי ז"ל, אשתו ובנותיו | צילום: n12

עם קריאת הכרעת הדין פנו השופטים פנה לאלמנה דקלה: "מקווים שעם סיום ההליך שהפרק הזה יהיה מאחורייך, ומאחלים לך שלא תדעי עוד צער. היום המשפחה שלך עברה פרק משמעותי". דקלה השיבה: "הבת שלנו הבת 14 שואלת כל הזמן 'למה האיש שרצח את אבא לא הלך לכלא?'".

"בעלי נרצח בגלל חניה", אמרה דקלה בתום הדיון ל-N12. "אני שמחה שהוא אשם והוא יקבל את העונש שהוא צריך, וזאת הקלה אחרי 4 וחצי שנים. זה לא משנה אם באדישות או בכוונת תחילה, הוא יקבל עונש כמו שצריך".

עו"ד אבי כהן שייצג מטעם הסנגוריה הציבורית את קטן, מסר: "מדובר במקרה טרגי ביותר, שכולנו מצרים עליו. לאחר משפט ממושך ומורכב שהתנהל במשך ארבע שנים, קיבל בית המשפט את טענותינו, שהנאשם לא התכוון לגרום למותו של המנוח, בניגוד לטענת הפרקליטות. לאחר שיינתן גזר הדין, נשקול הגשת ערעור לבית המשפט העליון".

על פי כתב האישום, ביולי 2019 הגיעו ויקטור ואשתו מוניקה לקניון עזריאלי ברמלה והחלו לחפש חניה בחניון. באותה עת, הגיעו לקניון אופיר חסדאי, אשתו דקלה ושתי בנותיהם הקטנות, והחלו גם הם לחפש אחר מקום חניה פנוי. בשלב מסוים איתרה אשתו של הנאשם מקום חניה פנוי. בסמוך לכך, הבחינו גם אופיר ודקלה בחניה הפנויה והתקרבו אליה. קטן הגיע לחניה והחנה את רכבו עם החזית לקיר, באופן שחורג מהקווים המסומנים על הכביש.

בשלב זה, על פי כתב האישום, עצר חסדאי את רכבו, יצא ממנו, התקרב אל אשתו של הנאשם וצעק לעברה: "למה אתם חונים בשתי חניות?". בין השניים התפתח דין ודברים, במסגרתו הכתה אשתו של הנאשם את חסדאי באמצעות התיק שלה. חסדאי צעק בתגובה: "מה את מרימה עליי ידיים?!" והדף אותה בשתי ידיו. אשתו של הנאשם נפלה ארצה על ישבנה והמנוח התרחק מהמקום לעבר מכוניתו.

העימות בחניון שקדם למותו של אופיר חסדאי ז"ל (צילום: n12)
העימות בחניון שקדם לרציחתו של אופיר חסדאי ז"ל | צילום: n12

קטן הבחין בהתרחשות בין חסדאי לאשתו ויצא מרכבו כשהוא נוטל עמו תיק המכיל אקדח, והניח אותו על תא המטען. לאחר שאשתו נפלה, התקרב קטן אל חסדאי, נעמד ביניהם וצעק לעבר המנוח: "למה אתה מרביץ לאשתי?". אז פנה לעבר רכבו, שלף את האקדח מהתיק וירה מטווח קצר בירכו של חסדאי.

חסדאי, שנותר עומד על רגליו, זעק אל עבר הנאשם: "מה אתה יורה בי?!", ואז אשתו של הנאשם צעקה לעבר הנאשם לחדול. הנאשם לא הקשיב לקריאות אלו, כיוון את האקדח לפלג גופו העליון של המנוח וירה לעברו ירייה נוספת אשר פגעה בחזהו, בריאותיו, ופילחה את ליבו. לפי כתב האישום, המנוח התמוטט, נפל ארצה ואיבד את הכרתו. בחלוף דקות ספורות הגיעו כוחות משטרה ומד"א למקום, ביצעו במנוח פעולות החייאה והובילו אותו כשהוא מחוסר הכרה לבית החולים אסף הרופא, ובהמשך נקבע שם מותו.