ציון ונונו, בן 64 מקריית שמונה, נעצר בסוף השבוע בחשד לביצוע מעשים מגונים בבני 7-4 במלון מפונים באזור השרון. הבוקר (ראשון) חשפה א', אימו של אחד הילדים שנפגעו מוונונו, את עדותו הקשה של בנה בן ה-6 בשיחה עם N12. "בני אמר לי: 'הוא הוריד לי את המכנסיים ובתמורה הביא לי סוכריות'", שיתפה בכאב.

א' תיארה כי גילתה זאת לאחר שכינסה את ילדיה לשיחה תמימה במלון. "אמרתי להם שאם מישהו זר מציע להם סוכריות או כל דבר אחר, לא ללכת איתו". אז בנה ניגש אליה ושאל: "נכון יש את הסבא המבוגר עם הכיפה על הראש?". א' שאלה מאיפה הוא מכיר אותו, והחל לספר לה: "הוא לקח אותי לחדר שלו ונתן לי סוכריות, הוא נגע בגוף הפרטי שלי". 

היא המשיכה לשתף כי משפחתה פונתה מאזור הדרום ב-8 באוקטובר. "כבר אז פגשנו את החשוד כמו את שאר אורחי המלון. בהתחלה זה היה 'שלום שלום', לא מעבר. קלטתי אדם זקן שמעורר על פניו רחמים, ובסוף התברר אחרת. כמו שאומרים: 'המרחם על אכזרים, סופו שיתאכזרו אליו'. זה בדיוק מה שקרה כאן".

אחרי א' הגיעו עוד ועוד הורים שסיפרו שילדיהם נפגעו מהחשוד במלון. "רק אחרי שיפתחו מצלמות האבטחה נבין באמת את גודל הזוועות ונוכל באמת לדעת מה קרה שם, בחדר מספר 111", אמרו ההורים.

מסדרון חדרים בבית מלון (צילום: 123rf)
"הביא לו סוכריות ולקח אותו לחדר". אילוסטרציה | צילום: 123rf

ונונו נעצר ביום חמישי בעקבות תלונות של הורים לילדים ששהו במלונית. מהתלונות עולה חשד לפגיעות מיניות בשלושה קטינים. פרקליטתו של ונונו מטעם הסנגוריה הציבורית, עורכת הדין ענבר קינן, אמרה כי הוא שיתף פעולה ומסר גרסה. עוד ציינה כי יש צורך לחקור את הילדה, שבעניינה הוגשה התלונה הראשונה. "ממה שלמדתי מהחשוד, לא נראה שמדובר בעבירות מין ברף גבוה", אמרה.

השופט מסארווה אמר בדיון בעניינו: "מעיון בתיק החקירה עולות לא רק עדויות, אלא גם גרסתו של החשוד עצמו הטוען בחקירתו כי 'מדובר במגע פיזי תמים, על אף היעדר היכרות מוקדמת'". כמו כן, מהחקירה עלה כי אחת מהילדות שהתה עם ונונו בחדרו.

בסוף הדיון קבע השופט: "אין צורך להרחיב בדבר המסוכנות, לשיטתי מדובר במסוכנות גבוהה. נדרשות פעולות חקירה שאורכות זמן ובעניין זה נדרשת חקירת ילדים שייתכן שתוביל לצורך בפעולות נוספות". ביום שישי האחרון מעצרו הוארך. במשטרה מסרו: "חושדים שיש ילדים נוספים במלון שנפגעו ממנו".

 

בשבוע שעבר, בדיון של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת בעניין מניעת אלימות במקומות ריכוז של מפונים, חשפו נציגי המשטרה והממשלה ומשתתפות נוספות נתונים מדאיגים בדבר עלייה בפשיעה וההטרדות המיניות באותם מלונות. 

מיה אוברבאום, מאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, סיפרה על מקרים קשים שהתרחשו בבתי המלון שבהם שוהים המפונים. "תושב מפונה שהשתכר חשף את עצמו והשתין בפני ילדים", שיתפה אוברבאום. "תושבת אחרת הרחיקה אותם ממנו, ומנהלת המלון התקשרה להזמין משטרה. גבר נוסף השתכר - והתערטל במבואת המלון".