חשיפת N12: לאור המחסור החמור בציוד מגן ללוחמים, צה"ל עמד לחתום על עסקה בשווי עשרות מיליוני שקלים, ליתר דיוק - 180 מיליון, לרכישת אפודי מגן לחיילים עם חברת CAA הישראלית, שעל פי עדויות סיפקה לאוקראינה אפודים שהתפוררו ולא עמדו בתקן. העסקה הזו נעצרה ברגע האחרון, אבל תרומות אזרחיות רבות בסך מאות אלפי שקלים כבר הועברו לידי החברה למרות שהציוד לא הועבר בשל ביטול העסקה. רק לאחר פנייתנו החליט מנכ"ל החברה להשיב את הכסף. המשטרה פתחה בחקירה ובעקבות הפרסום עצרה את המנכ"ל. 

מעדויות שהגיעו לידינו עולה כי נציגים מטעם החברה משדלים תורמים להעביר להם מידית תרומות בסכומים של עשרות ומאות אלפי שקלים, ומבטיחים לספק תוך ימים ספורים אפודים וקסדות. כך למשל, מהתכתבות עם נציג החברה עולה כי הוא דורש חצי מיליון שקלים מקדמה עבור 400 אפודים, וחצי מיליון שקלים נוספים יועברו רק לאחר העברת הסחורה. גורמים במנהל לפיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון ערכו בירור ראשוני שממנו עולה כי החברה לא משמשת כספק רשמי של משרד הביטחון או של צה"ל. 

מקור שהיה בקשרים עם מנכ"ל החברה שוחח עם N12 ומבקש להזהיר את הציבור: "בעל חברת הנשק הישראלית חתם בעבר על עסקה בהיקף עשרות מיליוני דולרים עם אוקראינה, והבטיח לספק אפודי מגן וציוד לחימה. הוא הביא את האפודים לפולין, שכר בית חרושת, העסיק עובדים ולא שילם להם. משלוח יצא לאוקראינה, נציג בדק את האפודים והם התפוררו. החזירו את כל המשלוח".

הונאת כספי תרומות החיילים
חשד להונאה מכספים שנתרמו לחיילים

הונאת כספי תרומות החיילים
חשד להונאה מכספי תרומות החיילים

עוד אמר המקור שמעורה בפרטים: "אני מבקש להזהיר את הציבור - תורמים תמימים שמים את כספם על קרן הצבי. כדאי להיזהר מאוד מלקנות ציוד צבאי - יכול להיות שאזרחים ישלמו את הכסף, ולא יראו את הסחורה. מקווה שתהיה התערבות שתעצור את שיטפון התרומות לחברה הזו. יש סכנה לביטחון חיילי צה"ל אם הם ילבשו אפודים כאלה". 

לאור העדויות, נפתחה חקירה של מערך האבטחה וההונאה באחד הבנקים הגדולים בארץ, וכן ביחידת להב 433 במשטרה. גולן (שם בדוי, שמו המלא שמור במערכת), שמייצג חמ"ל אזרחי שגייס כספים סיפר: "באנו לבצע הזמנה ראשונית של אפודי מגן וקסדות. לכל הספקים לא הייתה סחורה מלבד הבחור הזה שטען שיש לו סחורה של 70,000 שהוא יכול לספק תוך מספר ימים".

"אמרנו לעצמנו 'אין סיכוי שמישהו ינצל את המצב'", המשיך גולן (שם בדוי). "שאלתי אותו כל מיני שאלות, הוא העביר מסמכים שבמחשבה לאחור מעוררים חשד. חברת נשק שמכבדת את עצמה לא אמורה להעביר מסמכים שנראים כך". למזלו של גולן, דבר החשד להונאה נודע לו בזמן והעברת הכספים נבלמה: "בערב התקשרנו לבנק, הסברנו את הפרטים ומנהל הסניף היה מוכן לבטל את העסקה. עצרנו עסקה נוספת בסך 320,000 שקלים". 

הונאת כספי תרומות החיילים
המשטרה חוקרת חשד להונאה מכספי תרומות לחיילים

שלי (שם בדוי, שמה המלא שמור במערכת), שותפה ליוזמת גיוס תרומות אזרחית לחיילי צה"ל סיפרה: "הגעתי אליו דרך קבוצת ווטסאפ שבו פורסם על גיוס של ציוד צבאי. בשעות הערב הגיעה אליי אזהרה שייתכן שזו הונאה". נציגה של תורם משמעותי מחו"ל תיארה כי סימנים מחשידים גרמו להם לבטל את התרומה לחברה: "בחור משלנו דיבר עם נציג מטעמם. מה שהציגו לנו לא עמד בסטנדרטים שלנו אז לא התקדמנו עם העברת התרומה. אנחנו יודעים שיש מחסור חריף באפודים קרמים ובקסדות. החברה הזו הציגה מספרים דמיוניים, למשל, טענו שהם יכולים לייצר 5,000 ביום, טענו שעובדים על זה ומייבאים את הציוד מחו"ל. ברגע שקלטנו שזה לא עומד בסטנדרטים החלטנו לא להמשיך איתו". 

_OBJ

משה עוז, מנכ"ל חברת CAA מסר בתגובה: "עד היום לקחנו 300 אלף שקל מאנשים כדי להביא את הסחורה. הם קיבלו הסכם עבודה עם הצעת מחיר. מי שלא מוצא חן בעיניו שיחזיר את הסחורה ויקבל את הכסף במלואו. יש לנו מטוס שיוצא מפולין מפוצץ סחורה ושני מטוסים נוספים שעושים את דרכם. לקחנו כסף מאנשים שקיבלו התחייבות שהסחורה תסופק בשבוע הבא".

"היום יש לנו מטווח עם צה"ל בשעות הצוהריים כדי לבדוק את איכות האפודים", המשיך מנכ"ל החברה. "זה הציוד הכי טוב בעולם, עם ציוד בליסטי. הפלטות שלנו הם ברמה 4 פלוס, יותר גבוהה ממה שהחבר'ה בישראל מספקים. יש חברה שמפיצה שמועה שאנחנו לא נספק את הציוד. היום נוחת מטוס עם 13,000 פלטות מיגון של צה"ל ולוקחים את כל מה שמביאים. לטענות אין כל ביסוס וכל מי שלקחנו ממנו כסף אנחנו מוכנים להחזיר".

על המשלוח הפגום שהוחזר מאוקראינה אמר משה עוז: "אנחנו היחידים שמספקים כרגע ציוד לצבא אוקראינה ובשבוע הקרוב אנחנו מעבירים להם ציוד נוסף. אם האפודים היו מתפרקים - משרד הביטחון לא היה ממשיך לעבוד איתנו. הציוד נוחת בארץ היום וצה"ל בודק אותו. מחלקת אמל"ח של מפקדת זרוע היבשה תבדוק את הסחורה.הם יבדקו הכול במעבדות ומטווחים. יש כאן מישהו שמפיץ שקרים כי הוא יודע שאף אחד לא יכול להתחרות איתנו".

עוד נמסר בעקבות פנייתנו כי "התקבלה החלטה שכל הכספים שנתקבלו מאזרחים יוחזרו היום למי שהעביר ויגבו חזרה רק כשהציוד מגיע"

נציין כי במשרד הביטחון מבהירים שלא התקיימה כל פעילות עם החברה בשנים האחרונות. 

תגובת CAA: "בזמן האחרון מופצים שקרים וכזבות על חברתנו וחברת הספק ARDIX. בדברים אלו אין פרט אחד של אמת. לחברה יש אישור ספקים של משרד הביטחון, בהתאם אנו בתהליכים של קבלת אישור תקן צה"ל מול הדרגות הבכירות. כאשר המצב יתבהר, התמונה המלאה תהיה ברורה וחדה. CAA היא הספק האמין ביותר באירופה".