התפתחות בפרשת קסטלמן: בניגוד לטענת המשטרה כי לא נמצאו קליעים בגופתו של יובל קסטלמן זכרונו לברכה, בדוח של מכון דימות על בדיקת ה-CT שנערכה ביום הפיגוע, נכתב כי בגופו נמצא "שייר מתכתי גדול החוצה את קדמת עצם ההיואיד מימין". לפי בית החולים שערי צדק, חוקרי המשטרה כלל לא דיברו עם הרופאים המנתחים ולא ביקשו את תוצאות ה-CT, זאת בניגוד לדברי ראש צוות החקירה מימ"ר ירושלים שכתב: "מבדיקה מול בית החולים, כולל מול הרופאים, קסטלמן ז"ל נותח במשך תשע שעות ולא נמצאים קליעים בגופו".

בעקבות הממצאים החדשים, גופתו של קסטלמן תוצא מהקבר לצורך נתיחה. נגה, אחותו של יובל, התייחסה הבוקר (ראשון) להתפתחות הזו: "אין לי מילים. זה היה סוף שבוע ממש קשה, לראות את המשפחה שלי מתמודדת עם זה ולחשוב על יובל, למה זה היה צריך לקרות בדרך הזאת. אני רק רוצה שיידעו את האמת, שיגלו את האמת. יש מחדלים מסוימים שצריך להפיק לגביהם לקחים, כמו זה שהמשטרה אמרה בהתחלה שלא צריך חקירה בכלל או נתיחה. יש דברים שהם צריכים לבדוק, כולל הדרך שבה הודיעו לנו".

תשע שעות הוא שכב בבית החולים כאלמוני.
"כמה פעמים שלא נדבר על זה, זה לא נקלט לי. יש דברים שצריך לעשות לגביהם הפקת לקחים. אני לא מבינה איך זה קרה ככה".

שתפי בהתלבטות האם לפתוח את הקבר לטובת נתיחה.
"זה בא מהפרקליטות הצבאית לאחר הממצאים החדשים. עם כל הכאב וזה שאבא שלי איש דתי, אנחנו רוצים לדעת את האמת. אנחנו יודעים שזה מה שאח שלי היה בוחר לעשות, אז עם כל הכאב, זה מה שאנחנו נאלצים לעשות".

רעיית היורה, אביעד פריג'ה, ביקשה לדבר איתכם ולהביע התנצלות.
"זה דבר מאוד מורכב. ממה שאני יודעת, האמא פנתה בבית המשפט בדיון הארכת המעצר, כשהיינו עוד בשבעה. הם לא פנו אלינו שוב מאז. אבא אמר שלא משנה מי מבקש לבוא לשבעה, מאיזה צד, הוא מכבד את ההגעה של כל מי שבא לזכר יובל. אבל, יש כאן משהו ממש מורכב. עומדת משפחה שבסך הכל רוצה שהיקר לה ייצא עם העונש הכי קל שיש. זה מה שאני מרגישה לפחות. אנחנו כן רוצים שיהיה צדק, כן רוצים שיהיה כתב אישום שיהדהד את טוהר הנשק ואת הוראות הפתיחה באש, כדי שלא יקרו עוד מקרים כאלה. יש מין התנגשות כזאת".

בני המשפחה של פריג'ה  ומהצד השני משפחתו של יובל קס
בני משפחת פריג'ה ובני משפחת קסטלמן ז"ל

עו"ד עמית שלף המייצג את משפחת קסטלמן: "מבחינתי בעת הזו קשה לקבוע האם יש פה שורה שלמה של מחדלים, שורה שלמה של כשלים, או, ואני באמת שואל את עצמי בתוך תוכי, האם יש פה איזושהי יד מכוונת? ימ"ר ירושלים זו יחידה חוקרת מיומנת, חבר'ה שיודעים לעבוד. איך בכזה אירוע, לאחר שיש סרטון שיובל מרים את ידיו ומתחנן את חייו, הכיצד יורים? הכיצד אומרים: 'אנחנו לא רואים לנכון לפתוח בחקירה פלילית תחילה'? נתיחה במקרה כזה זו פעולה שאין התלבטות לגביה, זאת פעולה שחייבים לעשות. גם אם לא היו בגופה שאריות או חלקיקי מתכת, היו חייבים לעשות נתיחה. הדבר מתחזק ביתר שאת לאחר הממצאים".

וחשיבות הנתיחה כרגע?
"היורה לא מכחיש שהוא ירה, הוא טוען: 'סברתי שמדובר במחבל ולכן יריתי'. זה מאוד רלוונטי באיזה שלב נורתה כל ירייה, האם הוא היה מנוטרל, מה סבר אותו חייל. ישנה משמעות מהמעלה הראשונה לנתיחה שכזו, גם על מנת להפיק לקחים וללמוד מטעויות, שמקרים כאלה לא יחזרו".

כשישבת עם קצין החקירות באותו החדר, מה הבנת ממנו?
"החוקר שמנהל את החקירה מימ"ר ירושלים הגיע לבית משפחתו של קסטלמן על מנת לעדכן אותנו בפרטים: מה קרה, מה היה, מה עשו ומה לא עשו. כשהוא ישב איתנו, פשוט נדהמתי. אין מילה אחרת. נדהמתי מחוסר המעש".

האם הסעיף המתה בקלות דעת מתאים לדעתך?
"מוקדם לבוא ולומר, אבל על סמך החומר הראייתי שקיים בתיק, בשל המחדלים או אי העשייה שנעשו, בעת הזו לא ניתן לייחס סעיף אחר אלא אם יהיו ראיות אחרות. כלומר, לא ניתן כעת ללכת לסעיף חמור יותר".

ממשטרת ישראל נמסר: "אנו משתתפים בצערה של משפחת קסטלמן על האובדן הטראגי של בנם יובל ז"ל בפיגוע הירי הרצחני ולבנו עם המשפחה. החלטת ר' צוות החקירה על מתן אישור לקבורתו של יובל ז"ל, ניתנה בהתאם למידע הרפואי הרלוונטי שהועבר ליחידה החוקרת מבית החולים לאחר שנקבע מותו, ולנוכח יתר הממצאים החקירתיים באותה העת. בניגוד לטענות כזב שמתפרסמות בנושא הקליעים, טרם בוצעה הנתיחה - ולכן גם טרם התקבלו ממצאים בנושא זה. יודגש כי כלל חומרי החקירה והממצאים הועבר למצ"ח עם תחילת החקירה, ובנוסף התקיימו דיוני עבודה בנושא בין חוקרי מצ"ח למשטרה בשבוע החולף".