טבח ביישוב הבדואי שבצפון: חמישה בני אדם, בהם 4 גברים ואישה אחת, קרובי משפחה אחד של השני, נורו למוות היום (רביעי) באירוע אלימות בבסמת טבעון. צוותים רפואיים של מד"א איתרו אותם בזירה עם פציעות חודרות וללא סימני חיים - ונאלצו לקבוע את מותם. גבר נוסף נפצע באורח בינוני באירוע ופונה לבית החולים. במשטרה החלו לחקור את האירוע ומעריכים כי מדובר בתגובה לירי בחיפה הבוקר, שבו נרצח גבר כבן 50. 

המפכ"ל שבתאי הגיע לזירת האירוע, וכך גם השר בן גביר שאמר: "אני מביע זעזוע עמוק מהאלימות וממרחץ הדמים בחברה הערבית שגבה היום קורבנות נוספים". בהודעתו חזר השר על עמדתו לפיה יש להפעיל את הכלי של המעצרים המנהליים, ועקץ את גלי בהרב-מיארה: "לצערי היועמ"שית מונעת ממני".

שבתאי כינס הערכת מצב במקום, ואמר כי כל המשטרה מגויסת לחקירת הרצח. ״נחצה פה קו אדום. מי שביצעו את הרצח הזה הם מחבלים, מבחינתנו זה פיגוע. משטרת ישראל תעשה הכל כדי להגיע לרוצחים״. המפכ״ל הנחה להשתמש בחקירה בכל האמצעים הטכנולגיים שיש ברשות המשטרה ושילוב זרועות בחקירה של יחידות ארציות ומחוזיות.

בסמת טבעון (עיבוד: googel map)
בסמת טבעון | עיבוד: googel map
כוחות משטרה לאחר הטבח בבסמת טבעון
כוחות משטרה לאחר הטבח בבסמת טבעון

"מדובר באירוע קשה מאוד", סיפר פראמדיק מד"א עופר ויניק. גבר בן 49 שנפצע באורח בינוני פונה בניידת טיפול נמרץ של מד"א לבית החולים". 

 

ארכיון (צילום: תיעוד מבצעי מד"א)
הזירה ביישוב הבדואי | צילום: תיעוד מבצעי מד"א

בעקבות ההודעה על הרצח המחומש, ביוזמות אברהם עדכנו כי 188 ערבים קיפחו את חייהם בשנת 2023 בנסיבות שקשורות לאלימות ולפשיעה. מבין הנרצחים השנה, 13 הן נשים. בתקופה המקבילה בשנה שעברה היו 80 קורבנות לאלימות בחברה הערבית.

בעיריית חיפה הודיעו שכל מוסדות החינוך והמתנ"ס בשכונת חליסה בעיר יהיו סגורים מחר. "זאת מתוך אחריות לשמור על ביטחונם של הילדים, ולאור המצב הרגיש והסבוך", מסרו. 

שאירעו בחיפה, ולאור המצב הרגיש והסבוך בו שרוייה שכונת חליסה, עיריית חיפה יחד עם מנהל מחוז חיפה במשרד החינוך והנהלת בית הספר וכן הנהלת המתנ"ס, קיבלו החלטה על השבתת כלל מוסדות החינוך ואת המתנ"ס בשכונת חליסה מחר יום חמישי, זאת מתוך אחריות ועל מנת לשמור על בטחונם ושלומם של הילדים .

בסמת טבעון (צילום: מד"א)
הזירת בבסמת טבעון | צילום: מד"א

באמצע רחוב מרכזי בחיפה: בן 50 נורה למוות

מוקדם יותר הבוקר נורה למוות גבר כבן 50 בדרך ישראל בר יהודה בחיפה, סמוך לגשר פז. בתיעוד מזירת הירי שפורסם נראים שני רעולי פנים יוצאים מרכב ויורים בקורבן שנהג ברכבו, לאחר שחסמו אותו בכביש. אחד מהחמושים השתמש בנשק אוטומטי. הנרצח באירוע הוא עאטף אבו כליב, אחיו של עבריין בכיר. משפחתו של הנרצח העידה שהמשטרה פנתה אליהם לפני יום כיפור וביקשה שיסתגרו בביתם, ככל הנראה בשל מידע מודיעיני.

הירי בוצע באחד הרחובות המרכזיים בחיפה, ביציאה מהעיר לכיוון נשר. רעולי הפנים עצרו את התנועה באור יום ופתחו בירי לעיני רכבים רבים. המשטרה פתחה בחקירת התקרית ובסריקות אחר מבצעי העבירה, לצד איסוף ממצאים בזירות השונות בידי חוקרי מחלקת הזיהוי הפלילי.

קרובי משפחתו של אבו כליב סיפרו ל-N12 שהמשטרה הגיעה אליהם למפעל לפני יום כיפור וביקשה מהם לא לצאת מהבית, מה שמרמז על מידע מודיעיני שהיה בידם. לדברי המשפחה המנוח לא קשור בכלל לפשע או לאלימות, אבל הוא כנראה שילם את המחיר הכי גדול שיכל רק בגלל שניסה לעשות סולחה וליישר את ההדורים בין המסוכסכים.