השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שלח אמש (ראשון) מכתב לסגן נציבת שב"ס, גונדר מוני ביטן, בדרישה לבדוק את תנאי הכליאה של יחיאל אינדור, החשוד בהרג הפלסטיני קוסאי מעטאן בכפר בורקה לפני כשבוע וחצי. במקביל, עשרות מפגינים חסמו את הכניסה לירושלים באזור גשר המיתרים במחאה על מעצרם של אינדור ואלישע ירד, שנתון במעצר בית בחשד למעורבות בהרג.

במהלך המחאה ליד גשר המיתרים נעצרו ארבעה בני אדם ונחסם כביש 1, מכיוון מחלף מוצא למזרח. כוחות משטרה ומג"ב ניסו לפנות מהכביש את המפגינים, שחלקם אף עלו על גגות של אוטובוסים. מהמשטרה נמסר כי במהלך ההפגנה "החלה הפרת סדר, תוך שהמפגינים חסמו את הכניסה והיציאה מהעיר ירושלים". בנוסף, כלי רכב המגיעים לירושלים הופנו לכביש 16 ולכביש 9 (ארזים). 

מפגינים נגד כליאתו של יחיאל אינדור (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
מפגינים נגד מעצרו של אינדור | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

"לפי פניות רבות שהגיעו היום ללשכתי, בהנחיית שירות הביטחון הכללי הועבר פצוע הראש יחיאל אינדור מהאירוע בבורקה למשמורת שב"ס, כשבהחלטת השחרור מבית החולים נכתב כי - 'אין הנחיות מיוחדות לגבי המיטה שישן עליה'", כתב השר בן גביר. "בנסיבות אלו, ולנוכח עשרות הפניות שהתקבלו בלשכתי, אבקש לקבל את תגובת שב"ס לדברים, ובכלל זה לדעת אם זכויות העציר בהתאם לחוק נשמרות, והאם גורמי המקצוע בשב"ס בדקו את הצורך להורות על אשפוזו בבית החולים של שב"ס".

בניגוד לנכתב, אינדור שוהה במרכז הרפואי של שב"ס והועבר לשם עוד לפני המכתב של בן גביר. לטענת השר לביטחון אומי, הוא שוחח בטלפון עם סגן הנציבה עוד אתמול בבוקר, כשהתברר לו שעומדים לשחרר את אינדור מבית החולים ולכלוא אותו בבית מעצר. כבר בשיחה הזאת בן גביר ביקש שיכלאו אותו במרכז הרפואי בגלל מצבו הרפואי. מאוחר יותר הוא העביר מכתב רשמי באותו עניין, אבל אינדור כבר היה במרכז הרפואי.

בן גביר בישיבה עם שירות בתי הסוהר (צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס )
בן גביר בישיבה עם בכירים בשב"ס, ארכיון | צילום: דוברות שב"ס, דוברות שב"ס

גורם בשב"ס אמר ל-N12 כי "פניית השר בן גביר בעניינו של העצור יחיאל אינדור חורגת מגבולות המעורבות המקובלת של השר הממונה". לדבריו, "יש בפנייה של בן גביר למ"מ הנציבה משום מסר להיטיב עם העצור הזה". לטענתו, מהמכתב עולה שבן גביר רומז בצורה שאינה משתמעת לשני פנים שיש לאשפז את אינדור במרכז הרפואי, שם התנאים טובים יותר, ולא בתא מעצר רגיל.

לאחר שעודכן כי החשוד הועבר למרכז הרפואי של שב"ס, מסר בן גביר: "הוצאתו של אינדור מבית חולים הייתה תמוהה, וחשוב ששב"ס ישמור על מצבו הבריאותי ולא יאפשר ללחץ של גורם כלשהו לפגוע בבריאות העצור".