אישה בת 53 ו-3 בנותיה נעצרו אתמול (ראשון) בחשד שהונו את הביטוח הלאומי ולקחו קצבאות נכות בסך מילוני שקלים מכספי ציבור. על פי החשד הנשים זייפו מסמכים רפואיים והציגו מצג שווא בוועדות רפואיות לטובת קבלת קצבאות נכות של 100% - כשהן בריאות, עושות שיעורי פילאטיס ואף סוחרות בסמים.

המשטרה פתחה בחקירה סמויה בנושא לאחר שהביטוח הלאומי קיבל מידע על האם, בנותיה ושתי נשים נוספות - ככל הנראה אחיותיה של האם, שטענו כי מגיעות להן קצבאות נכות בעוד שהן מנהלות חיים רגילים, ללא כל מוגבלות.

_OBJ

באחד המקרים, האם ניסתה לקבל קצבה לילד שלה והגיעה אל הוועדות הרפואיות בביטוח הלאומי כשזוהתה התנהלות חשודה בינה לבין הילד. מבדיקה מעמיקה נראה שלמרות שהיא עצמה מקבלת קצבת נכות בפועל מצבה הרפואי היה בניגוד גמור למסמכים אותם הציגה. האם הצליחה לעורר את חשדו של אחד הרופאים והצוות המקצועי בביטוח הלאומי.

לאחר חודשים בהם נוהל מעקב ואיסוף חומרים על החשודות - אתמול הפכה החקירה לגלויה. במהלך המעקבים נאסף חומר רב על אופן הזיוף ועל פעילותיהן בחיי היום-יום הנמצאות בניגוד גמור למה שדווח לביטוח הלאומי. בלשי היחידה יחד עם חוקרי הביטוח הלאומי פשטו על בתיהן של החשודות.

בחיפוש בביתה של האם נתפסו סמים מסוג קנאביס בכמות שלא לצריכה עצמית ומעל לכ-17 אלפי שקלים במזומן. כמו כן בחיפוש שנערך אצל אחת מבנותיה נתפסו רובה ואקדח אוויר אשר הוסלקו בתוך ארון הבגדים. החשודות יובאו לדיון בפני בימ"ש בהתאם להמשך החקירה, ובכוונת המשטרה לפעול לחילוט רכוש ונכסים שנתפסו עד כה.

תגובת הביטוח הלאומי: "לקיחת קצבאות שלא כדין ועל חשבון מי שבאמת זקוק להן הוא לא רק מעשה פלילי אלא גם פשע חברתי כלפי הציבור. הביטוח הלאומי ימשיך לתת שירות לאזרחי ישראל ובמקביל יפעל בכל האמצעים העומדים ברשותו לאיתור אנשים המבקשים לקבל קצבה במרמה. אנו יודעים שישנן פעמים בהם יש ביקורת כלפי קבלת ההחלטות, אך אנו מתייחסים ביראת קודש הן לכספי ציבור והן לסיוע לזקוקים לכך".