כשברקע חגיגות מצעד הגאווה בתל אביב, המציאות מזכירה שעוד יש לנו מקום להשתפר. 2 צעירים בני 17 ו-19, תושבי מרכז הארץ, נעצרו היום (שישי) בחשד שתקפו והטרידו חיילת קווירית בעת נסיעה באוטובוס בערב מצעד הגאווה בתל אביב, וזאת על רקע להט"בופובי ובשל זהותה. השניים הועברו לחקירה.

בתיעוד שהתפרסם ברשתות החברתיות, הצעירים נראים מטיחים עלבונות ביובל, שמשרתת כסמלת בחיל החינוך, ופונים אליה בהתרסה בלשון זכר. רגע לפני שירדו מהאוטובוס השניים ירקו עליה, תוך שהם מנסים להסתיר את פניהם מול מצלמת חברתה שתיעדה את האירוע.

חיילת קווירית על מדים הותקפה ע״י צעירים שהכו אותה (צילום: יובל שייט)
תקיפת החיילת באוטובוס בתל אביב | צילום: יובל שייט

"ראיתי את השנאה הטהורה שלהם בעיניים", סיפרה יובל בפוסט עמוד הפייסבוק שלה. "חוויתי להט"בופוביה בחיי מספר פעמים, אך דווקא עכשיו, בעיתוי הזה, בחודש הזה, ביום ההולדת שלי - זה כאב והדהד עמוק, זה פגע וזה הכעיס".

אימה של יובל הגיבה גם היא למקרה וקראה למצות את הדין עם התוקפים. "לפני 3 שנים כשיובל יצא מהארון כקווירית, חיבקתי וקיוויתי שהמציאות עוד תשתנה ותהיה מכילה יותר", אמרה. "היום אני יודעת שאיבדנו צלם אנוש אם צעירים מרשים לעצמם לתקוף חיילים רק בגלל שהם מהקהילה הגאה. לא אעבור לסדר היום עד שאדע שהמקרה מטופל בכל המישורים".

מסיבת הגאווה בת"א (צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו)
חגיגות אירועי הגאווה בתל אביב | צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו

יו״ר האגודה למען הלהט״ב הילה פאר: "מדובר בפשע שנאה חמור שמזכיר לכולנו למה אנחנו נאבקים וצועדים. מקומם ומכעיס שאזרחים במדינת ישראל תוקפים חיילים על מדים רק בגלל הנראות הלהט"בית והקווירית שלהם. אנחנו נמצאים בתקופה שבה האלימות ברחובות נגד הקהילה הגאה נהפכת לדבר שבשגרה ואנחנו לא ניתן לזה להמשיך". 

היום נערכה בגני יהושע בתל אביב מסיבת הגאווה כחלק מאירועי הגאווה המסורתיים, שמתקיימים השנה בפעם ה-25, בהשתתפות אלפי חוגגים. במהלכה של המסיבה התקיימו הופעות של אומנים מובילים. את האירוע הנחה נדב בורנשטיין, ועל הבמה עלו בין היתר עברי לידר, נטע ברזילי, רן דנקר, נונו, שירי מימון, ג'יין בורדו, שפיטה, מאיה בוסקילה, רוני דואני ועוד רבים אחרים.

מסיבת הגאווה בת"א (צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו)
מסיבת הגאווה בגני יהושע | צילום: אילן ספירא, עיריית תל אביב-יפו

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי קרא להמשיך לחגוג "על אפם וחמתם של כל החשוכים וכל הפחדנים וכל מי שחושבים שלא מגיעות לכם ולכן זכויות שוות". "על אף הרוחות המנשבות מהממשלה ומנסות להכחיד את ההישגים הליברליים שהושגו בעשורים האחרונים, ישראל לא תחזור אחורה ותל אביב-יפו תמשיך להיות זו שמושכת אותה קדימה", אמר. סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק הקהילה הגאה, מיטל להבי הוסיפה: "מצעד הגאווה שלנו הוא אחד הגדולים והחשובים בעולם וזו בהחלט סיבה לגאווה. לצערנו, לא הכל ורוד והממשלה שמאיימת על הדמוקרטיה מאיימת גם על זכויות האדם ושל הקהילה בפרט. מקומה של הקהילה חייב להיות מובטח במדינת ישראל כולה".