הם מתלבשים ומדברים כמוהם, יושבים איתם שעות ב"זולות", בונים ומטפחים קשרים קרובים תוך שהם מסכנים את חייהם, מגיעים ממש ל"בטן הרכה" של העבריינים ועדים לעסקאות סמים ונשק בשווי מיליונים. ברגע אחד הם עושים "קאט" - ועוברים מהעולם הפלילי לעולמם של כחולי המדים. הם האנשים שחודרים ללב הפועם של משפחות הפשע ומביאים למעצרם של סוחרי הנשק והסמים מהמסוכנים בישראל, תוך כדי שהם מנהלים חיים כפולים. לרוב הסיפורים שלהם נשארים סודיים, אבל לא תמיד.

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

אחד מהאנשים האלה, ש"חצה את הקווים", הוא "ויטו" - עבריין שמאס בחיי הפשע והאלימות. בתחילת החודש חשפה משטרת מחוז המרכז כי "ויטו" הצליח לחדור ללב משפחות פשע שפועלות באזור השפלה ולהביא להפללתם של 30 חשודים בסחר בנשק וסמים - סחר בהיקפים של מאות אלפי שקלים. החשודים שהפיל מזוהים עם משפחות פשיעה שפועלות ומטילות אימה באזור השפלה.

באירוע חגיגי נחשף מכלול הנשקים הרב שתפסה המשטרה בזכות הפעלתו של "ויטו" בתוך ארגוני הפשיעה: זה קרה בנוכחות השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, מפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי ומפקד מחוז המרכז ניצב אבי ביטון. הסיפור של אותו סוכן סמוי הוא רק אחד מתוך רבים אחרים, אשר חלקם כלל לא נחשפים לציבור - זאת מכיוון שמערך הסוכנים הסמויים של משטרת ישראל הוא בין המסווגים ביותר בארץ, ובאופן טבעי במשטרה לא ממהרים לספק מידע בנושא. גם השיחות שמתפרסמות כאן בכתבה התקיימו תחת כללי חשיפה נוקשים. 

איתמר בן גביר והמפכ"ל בטקס לסיום פעילות סוכן סמוי (צילום: דוברות המשטרה)
השר לביטחון לאומי והמפכ"ל באירוע חשיפת פעילותו של "ויטו" וכלי הנשק שנתפסו | צילום: דוברות המשטרה

"ביום הדין סוכן סמוי הרבה יותר מדויק"

"הסוכנים הסמויים הם הטילים המונחים של המשטרה", אומר סנ"צ בדימוס ירון קלדס, לשעבר ראש מפלג מודיעין ביחידה המרכזית של מחוז ת"א במשטרה. שאלתי למה הסוכנים זכו לכינוי הזה והוא השיב: "עם אמצעי ציטוט והאזנות אתה לא רואה את כל התמונה, אתה לפעמים רואה קטעים, החשודים יכולים לקיים שיחה, לפעמים אתה שומע, אבל לא יכול לראות את הבעות הפנים שלהם והקריצות, החשודים יכולים לנהל שיחה שאולי תתועד בווידאו ובאודיו, אבל לא כולה תתועד, אתה לא רואה את כל ההתנהלות שם בחדר".

"כשיש לך סוכן אתה שם בפנים, אתה חלק מההתנהלות, הסוכן שלך יודע ורוכש סמים או רואה בעיניים שלו שרוכשים או מעבירים שם אמצעי לחימה - טיל חכם כזה שיכול להתפצל ו'להוריד לך 20-10 אובייקטים' במסגרת תקופת ההפעלה, ביום הדין סוכן סמוי הוא הרבה יותר זול למשטרה, הוא הרבה יותר מדוייק והוא מביא ראיות בצורה אולטימטיבית". ביקשתי מקלדס שיתאר את החוזק של הסוכן על הטכנולוגיה בשתי מילים, והוא השיב: "הנגישות לראיות". 

מיהם הסוכנים הסמויים שפועלים היום בשירות המשטרה? ניתן לחלק אותם לשניים: הסוג הראשון - עבריינים שמאסו בעולם הפלילי ו"חצו את הקווים", כמו "ויטו". הכוונה לאנשים בעלי רקע פלילי שאותם הצליחה המשטרה לגייס לעבוד איתם. הכינוי לאותם אנשים הוא "עבריינים משוכפלים". הסוג השני הוא סוכנים סמויים מתוך שורות המשטרה - שוטרים או למי שנמצא בהליך גיוס למשטרה: המרחבים, המחוזות ויחידת להב 433 מטפלת בשני הסוגים של הסוכנים הסמויים.

נשקים שנתפסו בזכות הסוכן המשטרתי הסמוי "ויטו" (צילום: דוברות המשטרה)
הצליח לחדור ללב משפחות פשע. כלי נשק שנתפסו בזכות "ויטו" | צילום: דוברות המשטרה

ומה יגרום לעבריין "לחצות את הקווים" ולסייע למשטרה? לדבריו של קלדס, הסיבות ברורות: "בעיקר החשש ממאסר, או נקמה. ארגון פשיעה ש'דפקו' מישהו - זאת דרך נהדרת לנקום בהם. לגבי מאסר, חוליית הסוכנים תדאג להגיע אליו לפני מאסרו. בעת מעצרים של מופללים ינסו הסוכנים לחפש את 'החוליות החלשות' בדרך כלל - אנשי משפחה או אנשים חולים שיודעים שיש להם מה להפסיד, אז אתה מביא אותו לשיחה, ואם יש כיוון, הוא לא ייעצר עם כל המופללים ויתחיל איתו תהליך 'שכפול'".

וכמה עבריינים עוברים "שכפול"? קלדס מעריך כי מדובר ב-15 סוכנים-פושעים ועוד כ-20 סוכנים שוטרים, ומפרט: "ביחידות המרחביות עוברים בדרך בין 2 ל-3 סוכנים בשנה, יש לך שש יחידות מרכזיות". תקופת זמן ההפעלה של הסוכנים נמשכת לרוב חודשים ארוכים, כשכמעט ואף אדם אינו יודע על פעילותם של הסמויים - לעתים אפילו לא בני משפחתם.

סוכן משטרתי הפיל חשודים בסחר בנשק ובסמים (צילום: דוברות המשטרה)
"ויטו" חצה את הקווים, רשת הפשיעה נפלה. חלק מכלי הנשק שנתפסו | צילום: דוברות המשטרה

ירי "באישור הפרקליטות" בשביל האמינות

הכשרתו של סוכן סמוי אינה קלה בכלל: כשמדובר בשוטר, המפעילים שלו לוקחים אדם נורמטיבי ומבקשים ממנו לאמץ נורמות התנהגות פליליות של עבריינים - מסגנון לבוש, דרך סגנון דיבור וכדומה. לאחר שורה של מבדקים ובחינות שולחים אותם להתרועע עם עבריינים. על תהליך הגיוס של סוכנים למשטרה אומר קלדס: "הרבה פעמים הרקע הסוציו-אקונומי של המועמד מסייע לנו לבחון אם הוא מתאים לתפקיד - אם למשל הוא גדל בשכונה מסויימת, אם הוא כריזמטי ותיאטרלי, כמובן שאנחנו יושבים גם על רשימות. אם מצאנו מועמד שמתאים לנו, אני פוגשים אותו תחילה בבית קפה, רוצים להכיר אותו, מגששים, אז גם רואים אם יש עניין מכיוונו, לא כל מי שגדל בשכונת מצוקה, או גדל בין עבריינים, יכול להיות סוכן".

סוכן סמוי הביא למעצר עשרות בחשד לעבירות אמל"ח וסמי (צילום: דוברות המשטרה)
"לומד לחיות ולנשום כמו עבריין". מתוך תיעוד של פעילות של סוכן סמוי | צילום: דוברות המשטרה

הפגישה בבית הקפה היא רק תחילת תהליך "שרשרת החיול": "שנה לפחות אותו מועמד נבחן ונבדק אם הוא מתאים. לאורך כל התקופה הזאת, יש לו שותף סוד אחד - אשתו, אימא שלו - ומבחינת כל השאר הוא פושע. לפי היכולות שלו אתה מייעד אותו למשימה מסוימת, אחר כך אתה נותן לו את הכלים ומלמד אותו, הוא עובר הכשרה של שלושה-ארבעה חודשים, שם הוא עובר הכשרה של סיפור כיסוי, אחר כך הוא יוצא לשטח, במטרה שירכוש את אמונם של העבריינים - למשל ירי סרק על בית חשוד, הכול באישור הפרקליטות, כדי לייצר אותנטיות".

בין שלל התפקידים הרבים שמילא סנ"צ בדימוס קלדס לאורך השירות במשטרה, הוא ראה מקרוב את הפעלתם ואת תוצאותיה. "בעברי הייתי בין היתר ראש לשכת מודיעין מרחבית, שם הייתי בקשר עם יחידה שהפעילה סוכנים משטרתיים, בהמשך מוניתי להיות ראש מחלק מודיעין בימ"ר תל-אביב, ביחידה הפעלנו בין היתר סוכנים שהיו עבריינים בעבר, בין היתר הייתי מפקד מרחב - ואז אתה מקבל את השירות מהסוכנים".   

סנ"צ בדימוס ירון קלדס (צילום: באדיבות המצולם)
"לא כל מי שגדל בשכונת מצוקה, או גדל בין עבריינים, יכול להיות סוכן". סנ"צ בדימוס ירון קלדס | צילום: באדיבות המצולם

"רק אחותי ידעה מזה"

רס"ב ג', מפעיל סוכנים ביחידה המרכזית במרחב לכיש, לא מרבה לפרט על עבודתו, למען האמת מעטים מקרוביו יודעים מה תפקידו של ג' במשטרה. "ההורים שלי עד היום לא יודעים שהייתי סוכן, רק אחותי ידעה מזה, אשתי הנוכחית שותפה בזה. אני לא אדם שאוהב לשתף ולספר כמה, למה ואיך נעשים דברים", הוא אומר בשיחה ראשונה לתקשורת, למגזין N12.

עולמם המסתורי של הסוכנים הסמויים לא חדש לו: כבר לפני יותר מעשור עשה את צעדיו כסוכן משטרתי סמוי כשהביא להפללת ראשי רשת סוחרי הרואין וקוקאין בשווי מאות אלפים באזור הדרום. "במשך חצי שנה הפללתי סוחרי סמים שמכרו קוקאין והרואין, אני מדבר איתך על הימים של לפני 17-16 שנה, ימים שבהם הקוקאין וההרואין לא זמינים ונגישים כמו היום. אלה סמים יקרים, סמי האלפיון העליון", הוא אומר. כמה שנים לאחר ההפעלה שב ג' ליחידת הסוכנים המרחבית, אבל הפעם כמפעיל סוכנים סמויים. 

ג' התגייס למשטרה בדיוק לפני 20 שנה, בשנת 2003, את שיחת הטלפון ההיא שקיבל בשנת 2007 הוא לא ישכח - שיחה שבדיעבד שינתה את חייו. "זה היה קצין הסוכנים הסמויים של היחידה המרכזית של מרחב נגב שהזמין אותי להיפגש אותו. החבר'ה שמעו עליי ורצו להכיר אותי, אני זוכר שבהתחלה לא רציתי ללכת, אבל הודות לחבר משותף שמשרת ביחידה, הסכמתי להגיע ולהיפגש איתם", הוא משחזר.

"בפגישה נחשפתי לפעילות היחידה - אתה מהר מאוד מבין שזה כלי חשוב, בעזרת הסוכנים הסמויים אפשר לשים את הידיים על העבריינים ולהכניס אותם יחסית מהר לכלא. כשראיתי שאני מקבל תשובות לכל השאלות והתהיות שלי, הסכמתי לקחת את התפקיד ונכנסתי ליחידה. תחילה אתה לומד להכיר את הסוכנים - מהר מאוד הם הופכים להיות החברים שלך, בהמשך הם נהיו ממש המשפחה השנייה שלי. לאנשים האלה, לסוכנים שהכרתי בתחילת הדרך, יש השפעה די גדולה על ההחלטה שלי להמשיך ולשרת במשטרה. האנשים האלה הפכו אותי למה שאני היום. ראיתי איך מתמודדים עם האתגרים - מה עושים? הם מלמדים אותך מה עליך לעשות ואיך לעשות, אתה לומד לחיות ולנשום כמו עבריין".

"משום מקום יכול להישלף אקדח"

לדבריו של ג', לחזות ולרקע יש חלק חשוב בשאלה אם תצליח להשתלב בתפקיד: "איך אתה נראה? איפה גדלת? מה העבר שלך? מה השפות שדיברת בבית? מה רכשת במהלך החיים שלך? גם לגיל שלך יש חשיבות, ניסיון חיים - יש הבדל בהסתכלות על החיים של צעיר בן 20 לעומת אדם בן 40, לכל אלה יש חשיבות שתצליח לתמרן בשטח עברייני". לדבריו של ג', אחד הדברים החשובים שקיבל במהלך ההכשרה כסוכן היתה התחושה וההבנה שיש תמיד מי ששומר עליו גם שהוא בתפקיד בשטח: "כשאתה יודע שיש סביבך 'הר של כוחות', מעטפת שלמה ששומרת עליך כשאתה סמוי, אתה יכול לעשות את העבודה שלך במינימום הפרעות".

ג' סיפר שלאחר סיום ההכשרה הוא עבר בחינות במצבי לחץ: "יש לזה חשיבות קריטית במצבי לחץ ואירועי קיצון. העולם העברייני הוא לא עולם צפוי. סוכן בתפקיד יכול להגיע לרכוש הרואין ומשום מקום יכול להישלף לו אקדח לראש או סכין לצוואר". ג' כסוכן סמוי "חי ונשם" עבריינים: "זה מתחיל מהקפה איתם על הבוקר, שעות של ישיבה שאתה מדבר שטויות - הכול כדי לקנות את האמון שלהם שאתה אחד מהם, 'תיאטרון הבימה' של ממש".

24 תושבי הדרום חשודים בעבירות חמורות (צילום: דוברות המשטרה)
"אני שומע את השיחה הזאת בזמן שיש עליי מתחת לבגדים אקדח". ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

גם אחרי ששב ל"חיים עצמם", לביתו, אל משפחתו לקח זמן לשנות פאזה: "אתה עדיין חצי בתוך המשחק, ואז בפינה שלך אתה נזכר שאתה שוטר. בהפעלה הראשונה הייתי עוד רווק אז זה היה יותר קל, בהפעלה השנייה כבר הייתי נשוי עם ילדים וזה היה יותר מאתגר, סתם לדוגמה 'אשתך שואלת אותך מה זה כל הטלפונים האלה שהתחלת להחזיק?' פתאום אתה יוצא לה למרפסת, מדבר ומסתודד עם אנשים מפוקפקים וזה היה שונה".

והוא מודה: "יש רגעים שהתפקיד הזה דורש ממך ממש להיות מכונה, מדליק את עצמך כשאתה קם בבוקר ב'מצב עבריין' ורק שאתה שוב בבית שלך, אתה חוזר ל'מצב שוטר'. קניית אמצעי לחימה למשל, יכולה להיות בשעות לא שעות, בשבתות ובערבי חג, אירועים שמתרחשים מהרגע להרגע ודורשים ממך תגובה מיידית, זה התפקיד, אתה חי עולם צבוע, עולם כפול".  

"ניסה לדקור אותי בצוואר"

ג' זוכר את ההצבה הראשונה שלו כסוכן סמוי, זה היה בשנת 2007. לא פעם הוא מצא את עצמו נכנס למצבים מאתגרים מול סוחרי סמים "כבדים". עד היום הוא ג' זוכר מקרה אחד שכמעט ושילם בחייו: "הגעתי לשבעה של אחד שלא הכרתי, לא הכרתי אף אחד סביבי, אבל הייתה לי מטרה, הייתי צריך להתחבר ומשם הצלחתי להגיע ל-4 יעדים בכירים. במהלך אחת הפגישות עם היעדים, משום מקום מישהו שלף מולי סכין פרפר וניסה לדקור אותי בצוואר, והייתי צריך לתמרן שם תוך כדי המחשבה שאתה מגן על עצמך אבל לא פוגע באף אחד, כי אתה תמיד צריך לזכור שאתה שוטר, מצד שני אתה צריך להשאיר את ה'חותם של העבריין' שמבין את חוכמת הרחוב ויודע לעמוד על שלו".

עבריין לשעבר גוייס על ידי המשטרה כסוכן חשאי (צילום: דוברות משטרת ישראל)
כספים שנתפסו כאשר עבריין לשעבר גוייס על ידי המשטרה כסוכן חשאי | צילום: דוברות משטרת ישראל

על התחושות בזמן שהוא בשטח, סמוי, לא פשוטות: "האדרנלין עולה, הדם זורם בכל הגוף, הדופק עולה, אתה נלחץ ולא מראה את זה. תחשוב שהרואין בשווי מאות אלפי שקלים עובר לך בין הידיים, או שעבריין אחר - כדי לבחון את האמינות שלך - אומר לך רגע לפני עסקה מפלילה 'בוא תסניף תראה שהחומר טוב', אבל אתה נעול על המטרה, יודע לשם מה הגעת עד לפה, אז גם טבעי שתחשוש שמשהו ישתבש. ברגע של חוסר ריכוז, חודשים ארוכים של בניית אמון בין העבריינים יכולה ללכת לאיבוד".  

הדברים הגלויים של ג' מספקים הצצה אל העולם הסמוי והתובעני והמאתגר כמפעיל סוכנים: "החדרנו סוכן עבריין ללב הפועם של קבוצת עבריינים ערביים שסחרה בנשק". הכול התחיל בחיבור לאותו עבריין שמוכן "לחצות את הקווים" ולסייע למשפחה: "אני מדבר איתך על אדם, בעל מעמד בעולם עברייני, לא צעיר, אחד שראה דברים בחייו".

סוכן סמוי בעסקת נשק בנגב (צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות)
עסקת נשק לעיני המצלמות. מתוך פעילות של סוכן בדרום | צילום: דוברות המשטרה‎, חדשות

"לכל כדור יש כתובת"

אולם לדבריו של ג' לשטח קצב ומציאות אחרת. בגלל שרשרת אירועים חריגה, ג' שהיה מפעיל של העבריין, הצטרף לפעולת הפללה בשטח: "קיבלנו את כל האישורים מהדרג הבכיר, ונכנסתי לתמונה, בפועל אני זה שיצא לשטחים ורכשתי אמצעי לחימה ונשקים בשווי מאות אלפי שקלים. אני מדבר איתך על רשת של מחבלים שמחזיקים מחרטות וסוחרים בנשקים שיכולים לחדור לישראל, יום אחד זה לעולם הפלילי, ומי יודע עוד לאן".

הפעילות הניבה תוצאות: "היחידה הצליחה להביא למעצרם של 15 פלסטינים סוחרי נשק ועוד שלושה ישראלים, אנשי קשר שמסייעים לסוחרים הפלסטינים בהעברות ומכירת הנשקים הבלתי חוקיים".  ג' זוכר עד היום את אחד המפגשים עם אחד הישראלים שסייע לסוחרי הנשק הפלסטיניים: "יושב מולך בחור ישראלי-יהודי, שהתפקיד שלו היה להעביר נשקים ואקדחים מישראל לשטחים, ומשם אחרי שהמחרטות הפלסטיניות משכפלים את המספרי הנשקים האקדחים היו עוברים לידיים של משפחות פשע עבריינית".

סוכן סמוי הפליל עשרות עבריינים במבצע משטרתי (צילום: דוברות המשטרה)
"עם אמצעי ציטוט והאזנות אתה לא רואה את כל התמונה". תיעוד מפעילות של סוכן סמוי | צילום: דוברות המשטרה

וג' מפרט חלק מהנשקים שקנה כסמוי: "קלצ'נקובים, רובי M-16, עשרות אקדחים, זוכר קנייה מספר רב של אקדחים וברור לך שלכל כדור שיוצא מהאקדח יש כתובת, אם האקדח הזה מגיע לידיים לא נכונות, כל כדור לוקח חיים של מישהו. בפעילות מאתגרת אני וחברים שלי ביחידה מנענו הרבה דברים רעים".

כסף, כוח - ומעמד

אם לא די במפגשים של ג' עם הגורמים העבריינים במהלך "המשחק הסמוי", ג' פגש בהם גם לאחר שנעצרו. "אם זה בבית המשפט, אתה נדרש להגיע ולהעיד מולם, זה משחק-משחק - אבל בסוף אתה שוטר ואזרח שומר חוק". ג' נזכר באירוע שהתרחש בדרום לאחר שהביא למעצרם של סוחרי הסמים: "חזרתי מאותם מפגשים מפוקפקים, הייתי על אוטובוס וכשהגעתי לתחנה המרכזית, פגשתי את אחד המופללים שהיו צפוי להיעצר. הוא בא אליי בתחנה, לחצנו ידיים, התחבקנו, באותו מפגש זריז בתחנה הוא אומר לי את המשפט הבא: 'שמעתי מה קרה אתמול, התפוצץ סמוי בין החבר'ה' ואני שומע את השיחה הזאת בזמן שיש עליי מתחת לבגדים אקדח, זה היה מטורף".

תפיסת סוחר סמים בעזרת סוכנים סמויים (צילום: דוברות המשטרה)
סמים שנתפסו במבצע משטרתי שכלל הפעלת סוכן סמוי | צילום: דוברות המשטרה

מה שקרה אחר כך היה דרמטי לא פחות: "מיד כשנפרדתי ממנו התקשרתי למפעיל שבדיוק חיכה לי מחוץ לתחנה, ומיד ביצענו על המופלל מעצר. אני הייתי זה שהשכבתי אותו על הרצפה בזמן המעצר. אני זוכר שהוא הגיע למפעיל שלי ואמר 'זה תקף אותי', והמפעיל שלי ענה לו 'זה שוטר, זה סוכן שלנו'".

איך מתנהל המפגש עם עבריינים בבית המשפט כשהם על ספסלי הנאשמים והוא מגיע להעיד? "עבריין רציני, זה מי שיש לו כבוד גם אליך, שיודע שהכנסת לו על מה שעשה ולא תפרת לו תיקים", מסביר ג'. "אלה עבריינים שיבואו, יעמדו מולך וילחצו לך את היד ויגידו 'וואלה שיחקת אותה', העבריינים הבכירים מכבדים אותך, הם גם יודעים שאין כאן עניין אישי".

תפיסת סוחר סמים בעזרת סוכנים סמויים (צילום: דוברות המשטרה)
"אם הייתה להם אפשרות לא לגדול במצוקה, רבע מהם לא היו מגיעים לשם". מעצר בפעילות של סוכן סמוי | צילום: דוברות המשטרה

שאלתי את ג' אם אחרי הרבה שנים בין עבריינים, הוא יודע מה מושך אותם לעולם הפלילים. "לרבים מהם סיפור חיים לא פשוט, אם הייתה להם אפשרות לא לגדול במצוקה, רבע מהם לא היו מגיעים לשם", הוא מצהיר. "מה שמעניין את העבריין זה השם שלו, מה יהיה המעמד שלו ואיך ירוויח את הכסף הקל שלו. כולם רוצים להיות ראשי ארגון, זה מהות החיים שלהם, הכול מונע משם: מעמד, כסף וכוח".