יו"ר המחנה הממלכתי חה"כ בני גנץ ביקש הבוקר (חמישי) מהיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה למנוע מהשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר להיכנס לחפ"ק המשטרתי, במהלך אירועי המחאה. "אנו עדים למחאה ציבורית רחבה, המתקיימת כשברקע מסע דה-לגיטימציה שמנהלים חברי כנסת ושרים, ובהם גם השר לביטחון לאומי", כתב גנץ במכתב ליועמ"שית. הבוקר הגיע השר בן גביר לנתב"ג, ואמר כי "לא ניתן לאנרכיסטים לחסום את נמל התעופה. אנחנו נמנע אנרכיה" - בדרכו להערכת המצב בחפ"ק המשטרתי בנתב"ג, עם מפקד מחוז מרכז ניצב אבי ביטון ומפקדת מרחב נתב"ג נצ"מ אתי גניס. 

לשאלת החדשות אם המשטרה תחרים רכבים שינסו לשבש את התנועה באזור נתב"ג, השיב השר בן גביר כי בהתנתקות המשטרה החרימה מכוניות, "אבל שהוא לא מתערב באמצעים בהם תשמש המשטרה. השר לביטחון לאומי אמר כי הוא לא רוצה לפגוע בילדות, נשים ובזוגות שטסים לחופשה. להערת החדשות "המפגינים יגידו, יש פה את ראש הממשלה ורעייתו שטסים גם לחגוג יום נישואים, אז זה לגיטימי לשבש", ענה השר בן גביר: "למה לפגוע במי שחוגג יום נישואים?".

"אני לא מפסיק לחשוב על שיחה שהייתה לי עם אימא ששולחת את הבת שלה לניתוח ואני שואל את עצמי, זה מה שאתם רוצים? למנוע ניתוח מילדה קטנה? למנוע מזוג צעיר שאסף כל כך הרבה זמן כסף כדי ללכת לחופשת החלומות שלו, לשבש להם?", אמר השר בן גביר לתקשורת. "אני האחרון שיצא נגד הפגנות. מותר להפגין, אני הפגנתי עשרות שנים, תפגינו, תצעקו, זו דמוקרטיה. אנרכיה אסור לאפשר, זו ההנחיה שלי לשוטרים, כרגע זה מיושם כאן ומקווה שזה ימשיך".

בהודעה של גנץ הוא ציין כי "השר מכנה את המפגינים 'אנרכיסטים', עושה שימוש פוליטי במשטרת ישראל ובמתקניה, מתייצב בחדרי הפיקוד הקדמיים, מחלק הוראות למפקדי המשטרה ומביים לעצמו תמונות בהן פועל לקיבוע תודעה נגד המחאה". עוד נכתב בהודעה כי "באחד המקרים, נזף השר פומבית במפקד מחוז ירושלים על החלטה מבצעית בזמן אמת".

השר בן גביר הגיע לנתב"ג (צילום: n12)
"נמנע אנרכיה". השר בן גביר בנתב"ג, הבוקר | צילום: n12

גנץ מפנה את היועצת המשפטית לקביעתה בחוות דעת ב-15 בדצמבר 2022, לפיה: "טעם נוסף לצורך בהבטחת עצמאותה המקצועית של המשטרה, הוא הסמכויות המשמעותיות הנתונות בידיה שיש בהן כדי להגביל זכויות אדם, כמו חופש הביטוי והמחאה". בהתאם אליו ולפקודת המשטרה, הוא קובע כי "יש לשים חיץ בין הנחיות המדיניות של השר הנוגעות לפעילות המשטרה, לבין הנחיות אופרטיביות וקונקרטיות הנוגעות לניהול אירועים מבצעיים בכלל".

גנץ הבהיר כי "אבקשך בבהילות ובדחיפות לאסור את כניסתו של השר לביטחון לאומי לחדר הפיקוד של המשטרה, ולהורות לו לעמוד בהנחיות החוק ולהסיר ידיו ממעורבות ומתן הנחיות למפכ"ל ולמפקדי המשטרה". הוא הוסיף כי "לדבר משנה תוקף כשמדובר בסוגיות פוליטיות, שבהן מעורב השר במישרין".