הכרעה היסטורית: בית המשפט המחוזי בנצרת זיכה היום (חמישי) את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה ז"ל - אחרי 16 שנה ו-3 הרשעות. למשמע ההחלטה, זדורוב ואימו פרצו בבכי, ובנו חגג: "עשינו את זה - אני לא מאמין". אילנה ראדה טענה כי "מה שנעשה - זה משפט אמת". בהמשך זעקה בכאב: "פרקליטות מדינת ישראל רצחה את הבת שלי. גוף עברייני, 16 שנה של טיוח".

לקריאת תקציר הכרעת הדין - לחצו כאן

לקריאת הכרעת הדין המלאה - לחצו כאן

רומן זדורוב
זדורוב: "המחשבות שלי מי רצח אותה יישארו אצלי, יום אחד יגלו"

"בבית משפט זה, כמו כל בית משפט בישראל, רק הראיות מדברות", אמר השופט אשר קולה. "נכתבה הכרעת דין של 700 עמודים. הצגה מחודשת של הראיות לאחר כל כך הרבה שנים היא חסרת תקדים". השופט הדגיש כי "ככל שנקפו הימים העניין הציבורי בפרשה הלך והתעצם, אנו תקווה כי עתה יירגעו הרוחות בציבור".

הקביעה הדרמטית של בית המשפט - עשויה להשפיע על תיקים רבים נוספים ועל המערכת המשפטית כולה. בפרקליטות המדינה ישקלו אם לערער על ההכרעה, ובינתיים יצאו בהודעת הבהרה. "ההחלטה לנהל את התיק הייתה יותר ממוצדקת", טענו בפרקליטות. "הראיות שהוצגו לבית המשפט מוכיחות את אשמתו של זדורוב מעבר לכל ספק סביר".

הדרמה בבית המשפט - דקה אחר דקה

12:15 הפרקליטות הגיבה על ההחלטה הדרמטית: "הראיות שהצגנו לבית המשפט מצביעות על אשמתו של זדורוב ברצח - ולכן הייתה זו חובתה של הפרקליטות להגיש כתב אישום ולנהל את המשפט החוזר".

11:16: אילנה ראדה מאמינה שלמרות השנים הרבות שחלפו - הרוצח יימצא: "דעתי לא כקולה (שאמר כי ייתכן שתאיר לקחה את סודה איתה). יש לנו הרבה ראיות, יש טלפון שלא נחקר. אני אמצא את הרוצחים. כך אמרתי מלכתחילה ואמשיך".

10:14: אילנה ראדה לזדורוב: "אני שמחה בשבילו. אני יודעת שלא חברנו כל השנים, כי לא ראיתי בזה חיבור. אני תמיד מסתמכת על ביהמ"ש,  למרות חוסר האמון שלי. חששתי שיש דברים שאני לא יודעת". 

ביהמ"ש זיכה את רומן זדורוב (צילום: הרשות השופטת)
ביהמ"ש המחוזי במעמד זיכויו של זדורוב | צילום: הרשות השופטת

11:00: אולגה זדורוב: "אני מתכוונת להמשך לחיות, אני רוצה להפסיק לפחד וכל הזמן להילחם. עכשיו חיים . אתם לא מבינים מה זה להיות כלואים ולהתנתק. כל הזמן לחשוב מה יהיה. עכשיו יש לנו ודאות סופית  - רומן זכאי. אנחנו משפחה".

10:58: זדורוב אחרי הזיכוי: "קשה לי לדבר מהתרגשות, רק רוצה לקחת את הילדים וללכת לטייל". 

רומן זדורוב
זדורוב אחרי הזיכוי: "רק רוצה לקחת את הילדים וללכת לטייל"

10:55: ירום הלוי, עורך דינו של זדורוב, בירך על החלטת ביהמ"ש: "יום גדול לרומן, לשני בניו, לאשתו, למשפחתו ולחלק ענק בציבור שהאמין בחפותו - ואני האחרון ברשימה. 

"קשה לי לדבר מהתרגשות, רק רוצה לקחת את הילדים וללכת לטייל"

זדורוב, מחוץ לאולם ביהמ"ש לאחר זיכויו

10:55: זדורוב בגרון חנוק: "תודה לכל הקהל שהיה איתנו ועזר לנו. לא שום דבר. אני רוצה לחזור הביתה לילדים. יש לי יותר מידי הרגשות".

10:52: "הוא זכאי! הוא זכאי!": זדורוב יצא מאולם בית המשפט והתקבל בקריאות עידוד ובמחיאות כפיים מתומכיו.

10:43: אילנה ראדה תמכה בזיכוי זדורוב: "מה שנעשה פה זה משפט האמת. משפט אמת וצדק. השלב הבא זה להתחיל לחפש את הרצחים ואנחנו יודעים לאן ללכת".

10:42: אילנה ראדה פרצה בבכי עם סיום הדיון: "פרקליטות מדינת ישראל רצחה את הבת שלי. זה גוף עברייני - 16 שנה של טיוח. אני עוד לא סיימתי".

"פרקליטות מדינת ישראל רצחה את הבת שלי. זה גוף עברייני - 16 שנה של טיוח"

אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל

10:39: השופט אשר קולה סיים במילות הספד לתאיר ראדה: "ייתכן שתאיר לקחה את סודה עמה - תם ולמרבה הצער לא נשלם. נוחי בשלום על משכבך".

10:38: השופט צרפתי הדגיש כי "לא מדובר בסאדיסט או פדופיל", והפנה מילים קשות לפרקליטות: "המאשימה כשלה בהחלטתה".

אילנה ראדה
אילנה ראדה בדמעות: "פרקליטות מדינת ישראל רצחה את הבת שלי"

10:35: השופט צרפתי סותר את טענתה של השופטת ניסים-שי: "הנאשם לא ידע לפרט שום פרט מוכמן". עוד הוסיף: "למה שהנאשם יבחר לרצוח במקום העבודה שלו? למה שהנאשם יבחר להשאיר תיק גדוש ראיות מפלילות בזירת הרצח? למה שנאשם יחשוש כי המנוחה גם נאנסה? הרי הרוצח היה צריך לדעת שלא. למה שהנאשם יקרוס נפשית עד שיפונה לאשפוז?"

10:30: "תחילה התרשמתי שאני צופה בהתוודות אותנטית ועסיסית שאפשרה לי להציץ לממתיק סודו של רוצח", אמר השופט צרפתי. "לאחר שבחנתי וחקרתי את הפרטים, הנראים לכאורה אותנטיים, ראיתי כי מדובר בדקלום חלול חסר משקל של אמירות ותרחישים".

רומן זדורוב
בית המשפט זיכה את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה

10:23: השופט דני צרפתי, שזיכה את זדורוב: "פרשת תאיר ראדה ליוותה אותנו יום יום בקומנו ובשוכבנו. דעתי היא כדעת חברי קולה. הראיה היחידה העומדת לחובת הנאשם היא הודאתו".

10:27: השופטת ניסים-שי על סוגיית א"ח וא"ק: "לא ניתן לבסס כי אדיר חבני הוא המקור לאותה שערה". 

10:23: "אני מוצאת לתת משקל גם לראיית טביעת הנעל שנמצאה על המכנס של תאיר ותואמת להפליא את יציאת הנאשם מהתא", אמרה השופטת ניסים-שי. "עוד יש למנות בצבר הראיות הנסיבתיות את היות הנאשם חובב סכינים שהפגין ידע מרחיב בהלכות שיסוף גרון, זהו הנאשם שנושא עליו סכין באופן קבוע כחלק מהודאתו, שנמצא בתוך בית הספר ויכול לנוע באופן עצמאי בלי למשוך תשומת לב".

"יש למנות בצבר הראיות הנסיבתיות את היות הנאשם חובב סכינים שהפגין ידע מרחיב בהלכות שיסוף גרון"

השופטת נסים שי, שהתנגדה לזיכוי זדורוב

10:23: השופטת ניסים-שי התייחסה גם לחקירתו של זדורוב: "נוסף על שקרי הנאשם, יש את הפרטים המוכמנים שיכול רק הנאשם למסור וקיבלו גיבוי בזירה: ידיעתו על מנח המנוחה, הידיעה שהרצח בוצע בתא שירותים ובאיזה תא, היכולת לתאר את בגדיה והבעיה במנעולים בתא. הידיעה שהיא לא נאנסה, למרות נסיונותיו לטעון אחרת. גם התנהלותו של הנאשם בימים שלאחר הרצח, מכבירים ממד נוסף ועמוק שמחזק את קשר הנאשם למעשה הרצח". 

10:17: השופטת תמר ניסים-שי טוענת מנגד כי "ההודאה לשוטרים הייתה מלאה במניפולטיביות במטרה לשפר את מצבו המשפט ומתיישבת עם עיקרי ההתוודות למדובב". על ההתוודות והשחזור אמרה כי "מדובר בהודאה אותנטית, מלאה במבעים רגשיים ובפרטים שנמסרו באופן טבעי וספונטני מיוזמת הנאשם, שאינם עולים בקנה אחד עם טענת הנאשם כי היא נמסרה בפחד".

10:15: השופט קולה התייחס גם לעניין א"ח וא"ק: "אסתמך רק על ממצאים אובייקטיביים. התייחסתי בעיקר לחקירות בני הזוג בזמן אמת ולמסמכים שהוצגו. היה עליי לבדוק את עניין ה-D.N.A המיטוכונדריאלי, עניין זה הצטרף למארג הכולל של הראיות ונזקף לזכותו של הנאשם".

"בבית משפט זה כמו כל בית משפט בישראל רק הראיות מדברות, נכתבה הכרעת דין של 700 עמודים"

השופט אשר קולה

10:14: זדורוב ואימו פרצו בבכי למשמע החלטת בית המשפט. גם רעייתו ובנו חגגו: "עשינו את זה - אני לא מאמין".

10:10: אורך הכרעת הדין - כ-700 עמודים. "בבית משפט זה כמו כל בית משפט בישראל רק הראיות מדברות, נכתבה הכרעת דין של 700 עמודים", אמר השופט קולה. "הצגה מחודשת של הראיות לאחר כל כך הרבה שנים היא חסרת תקדים".

10:03: "אנו עוסקים באירוע טראגי שאין דרך לקבלו", אמר השופט קולה. "היא מצאה את מותה הטרגי בבית הספר שהפך לזירת הרצח. ככל שנקפו הימים העניין הציבורי בפרשה הלך והתעצם. אנו תקווה כי עתה יירגעו הרוחות בציבור". 

10:01: זדורוב זוכה ברוב של 2-1 | השופט אשר קולה אמר בפתח דבריו: "החלטנו בדעת רוב של קולה ושל צרפתי ונגד דעתה של תמר נסים שי לזכות את הנאשם".

רומן זדורוב
רומן זדורוב: "הכול יהיה בסדר בעזרת השם"

10:00: בית המשפט זיכה את רומן זדורוב מרצח תאיר ראדה ז"ל.

09:56: השופטים נכנסו לאולם בית המשפט. הכרעת הדין החלה.  

09:40: רומן זדורוב הגיע לאולם בית המשפט. זדורוב נכנס פנימה, סירב לענות לשאלות הכתבים והמשיך לתוך האולם. 

09:39: אילנה ראדה, אימה של תאיר ז"ל, הגיעה לאולם בית המשפט. 

הרגעים שלפני ההכרעה

הבוקר יצא זדורוב מחויך מבית הוריה של רעייתו אולה, ועשה את דרכו לבית המשפט. "הכול יהיה בסדר", אמר למצלמות. כשהגיע לבית המשפט המחוזי בנצרת, אמר ל-N12 כי הלילה היה "קשה ומתוח". "לא כל כך הצלחתי לישון. אני במתח, אני מחכה בעזרת השם שהכול ייגמר", הוסיף זדורוב בשיחה עם N12. "כולם במתח, כל המשפחה במתח. היום יום לא קל". 

אתה מחכה 16 שנה, ותדע עוד שעה? אתה לא חושב על אופציה אחרת שירשיעו אותך? 

"בעזרתם השם רק זכאי. לא חושב על אופציה אחרת. לא חושב. אני חושב שאין סיכוי בכלל (שירשיעו). זו המחשבה לדעתי". על פי הסטטיסטיקה בישראל, מתוך יותר מ-40 בני האדם שקיבלו משפט חוזר מקום המדינה ועד היום, רובם זוכו. 

סנגורו, עורך הדין ירום הלוי, התייחס גם הוא לתחושות המעורבות לקראת הכרעת הדין: "אני מתוח, אבל ישנתי בלילה. אני לא רואה (אם יהיה זיכוי), כי אני לא נביא. אין לי תחושות, אני פשוט יודע מה צריך להיות. וזה זיכוי. נסתפק בזה". אימו של זדורוב הוסיפה: "נראה מה יהיה. אל תשאל אם אני אופטימית".

 

עם זאת, בחלק גדול מהמקרים המשפט כלל לא התנהל מחדש - והפרקליטות ויתרה. המקרה של זדורוב הוא נדיר, שכן, בחלק גדול מהבקשות למשפט חוזר שהתקבלו, הפרקליטות הסכימה לכך בעצמה, וגם אם לא, אחרי קבלת הבקשה היא חזרה בה מכתב האישום כך שהתיק הסתיים בזיכוי.

אצל זדורוב, כמו אצל 12 נאשמים נוספים בלבד - המשפט החוזר התנהל מחדש עד הסוף. מבין המקרים האלה, רק שניים זוכו, ואילו עשרה הורשעו מחדש גם במשפט החוזר. אם רומן זדורוב יזוכה, הוא יהיה האדם שישב הכי הרבה זמן בכלא לפני שזוכה. הנתונים המלאים - בפרויקט המיוחד של N12.

 

 

 

 

 

פרשת רומן זדורוב - סיקור N12

שבועות ספורים לפני ההכרעה, קיימנו ריאיון ראשון מסוגו עם רומן זדורוב שישודר הערב ב"מהדורה המרכזית". זדורוב סיפר בריאיון את גרסתו על מה שאירע בבית הספר "נופי גולן", התייחס לראיית הזהב שנעלמה במזבלה, וטען: "הייתי חייב לשתף פעולה עם החוקרים - אבל לא ידעתי איך הרגו את הילדה". 

רומן זדורוב יוצא לביהמ"ש לקראת הכרעת הדין במשפט הח (צילום: החדשות 12)
רומן זדורוב יוצא לביהמ"ש לקראת הכרעת הדין במשפט החוזר | צילום: החדשות 12

הראייה שנזרקה לפח

אחת הראיות המרכזיות שהביאו להרשעתו של זדורוב היו הבגדים שאותם לבש ביום הרצח, ובתוך כך העובדה שזרק את מכנסיו עם סיום יום העבודה. "הגעתי לבית הספר עם ג'ינס וחולצה והחלפתי לבגדי עבודה. לבשתי מכנסיים כחולים שההורים שלי הביאו לי מרוסיה", הוא מספר. "אחרי העבודה השארתי את הבגדים שם. את המכנסיים זרקתי ביום שבת, עם זוג קרוע נוסף".

איך אתה מסביר שזרקת את המכנסיים דווקא באותו יום שבת?

"הם היו קצרים וקטנים עליי. לא לבשתי אותם שלושה-ארבעה חודשים, וקצת עליתי במשקל. במהלך העבודה הרגשתי שהם קצת קטנים ושלא נוח לעבוד איתם, אז אמרתי שאסיים לעבוד - ואחר-כך אזרוק אותם".

"זה היה ספציפית נגדי - הייתי כמו מתנה בידיהם"

במהלך משפטו טען זדורוב שוב ושוב שהופעלו עליו לחצים אדירים להודות, ושהכניסו מילים לפיו. "הייתי חייב לשתף פעולה עם החוקרים, אבל לא ידעתי איך הרגו את הילדה. החוקר שאל: 'איך הרגת' – הדגמתי, שאל: 'איפה היא עמדה', אמרתי 'ליד הדלת' – בין התא הראשון לשני. הוא שאל איפה בדיוק וסימן לי עם היד. בכל פעם שטעיתי הם התחילו לצעוק: 'אתה בן אדם רע', 'אתה לא תקבל הקלה'.

רומן זדורוב (צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90)
רומן זדורוב ביציאתו לכיוון בית המשפט ביום הכרעת הדין | צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

במהלך החקירה, הודה זדורוב בפני מדובב, ואף הדגים כיצד ביצע את המעשה. "לא הודיתי, שיקרתי – זה נכון. הוא הלחיץ אותו ואמר שאני חייב להודות בפניו ושזה הדבר היחיד שיכול לעזור לי". במהלך שחזור הרצח בתאו, הסביר זדורוב למדובב את המקרה לפרטי פרטים. "הוא עמד איפה שבא לו", המשיך זדורוב את הסברו. כשהצגנו בפניו שוב את הסרטון בניסיון לעמת אותו עם התמונות, טען: "הוא קם לבד, ונכנס פנימה. אמרתי לו לצאת, הוא נשאר באותה פוזה ואז הדגמתי".

הריאיון המלא ישודר הערב ב-20:00 ב"מהדורה המרכזית".