כתב אישום חמור הוגש היום (שני) נגד ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי בגין עבירות שחיתות שלטונית במסגרת תפקידו כראש העירייה, במהלך השנים 2020-2013. על פי הפרקליטות, שווי הכספים שקיבל אדרי בעבירות נאמד על כ-569 אלף שקלים. במסגרת כתב האישום, ביקשה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב-מיארה להשעות את אדרי מתפקידו. בכתב האישום 8 נאשמים נוספים, להם מיוחסות עבירות של מתן שוחד, הצעת שוחד והלבנת הון - בתמורה לעזרתו של ראש העירייה.

לאדרי מיוחסים שישה אישומים שונים של לקיחת שוחד, בקשת שוחד והלבנת הון בסך מאות אלפי שקלים. בנוסף, לראש העירייה מיוחסות עבירות של גניבה בידי עובד ציבור, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט, עבירות מס ועבירת אלימות.

יעקב אדרי, ראש העיר והשר לשעבר החשוד בקבלת שוחד (צילום: החדשות12)
יעקב אדרי, ראש העיר והשר לשעבר החשוד בקבלת שוחד | צילום: החדשות12

מכתב האישום עולה כי בין השנים 2020-2013, אדרי ביקש וקיבל מיזמי נדל"ן ומגורמים נוספים בעלי אינטרסים כלכליים הפועלים בעיר, הן באופן ישיר והן באמצעות מקורבת לראש העירייה, כספים במזומן ובתווי קנייה בסכומים הנאמדים במאות אלפי שקלים. תווי הקנייה התקבלו באופן קבוע, פעמיים בשנה בסמוך לחגי תשרי ולחג פסח, והן באופן מזדמן על פי בקשתו. בתמורה לשוחד, פעל אדרי לקידום ענייניהם של נותני השוחד בעירייה ואישור חשבונות לקבלת תשלום, מתן הקלות בתשלומי מס מוניציפאליים, קידום תוכניות שהוגשו בוועדה המרחבית ובדרכים נוספות.

היועצת המשפטית לממשלה הגישה מכתב לוועדה לבחינת השעיית ראשי רשויות, בקשה להשעייתו של אדרי עקב שורת העבירות המיוחסות לו, שנעשו כולן במהלך כהונתו הציבורית ובזיקה מובהקת אליה. בבקשה נכתב: "העבירות המיוחסות למר אדרי הן עבירות חמורות ביותר הנוגעות לטוהר המידות, שנעברו, לכאורה, תוך זיקה מובהקת לתפקידו הציבורי כראש הרשות. מדובר בעבירות שאם יוכחו, יבטאו שחיתות שלטונית בולטת בחומרתה מצד מר אדרי, אשר טמונה בהן פגיעה ברורה בטוהר המידות ובשלטון החוק".

גלי בהרב מיארה, היועצת המשפטית לממשלה (צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90)
גלי בהרב מיארה, היועצת המשפטית לממשלה | צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

עוה"ד מטעמו של אדרי מסרו בתגובה: "מר אדרי כופר מכל וכל בחשדות המיוחסים לו, הנשענים כולם על עדות מפוקפקת ולא אמינה של עדה אשר לא בכדי המדינה מסרבת לפרסם את שמה או כל פרט מזהה לגביה.
כתב האישום מציג תמונה מעוותת, מגמתית ומסולפת של המציאות, עד כדי העלאת טענה שילקוטים שנתרמו לטובת ילדים למשפחות נזקקות עולים כביכול כדי לקיחת שוחד. טענות אלה, כמו גם אחרות, יופרכו כליל בבית המשפט, תוך שבפני הציבור תוצג לראשונה התמונה האמיתית בדבר מעשי הצדקה המרובים והמבורכים של מר אדרי ותרומתו הענפה לאורך השנים לעיר אור עקיבא"