מדינה באדום: המשטרה הודיעה כי החל מינואר תיאכף חציית צמתים ברמזור כתום מהבהב כחלק מהחלטת אגף התנועה למגר את תופעת החצייה ברמזור אדום. בתיעודים שהגיעו ל"מהדורה המרכזית" ופורסמו אתמול (חמישי) נראים נהגים משתוללים בכבישים וחוצים באדום תוך שהם מתעלמים באופן בוטה מהחוק ומסכנים חיים.

באמצעות הצבת שוטרי שטח, הגדלת כוח האדם והצבת מכשור אלקטרוני, אגף התנועה במשטרה צפוי להילחם בתופעה של "גניבת רמזור", שבה נהגים המסכנים את חייהם ואת חיי משתמשי דרך אחרים. "עבירת רמזור אדום היא אחת הדומיננטיות ביותר להתרחשות תאונות חמורות בפרט", הסביר נצ"מ אמיר ג'יבלי. "אגף התנועה יגביר באופן משמעותי את האכיפה כנגד העבירה המסוכנת הזאת".

תאונות בצומת בגלל אי ציות לרמזור
תאונות בצומתים השנה - בגלל אי ציות לרמזור

לפי נתוני המשטרה המתייחסים לתאונות שמתרחשות בצומת בשל אי ציות לרמזור, בשנה שעברה נרשמו למעלה מ-38 אלף דוחות, התרחשו 1,404 תאונות – ונהרגו 19 בני אדם. הנתונים המתייחסים לשנה הנוכחית מציגים תמונה עגומה אף יותר: למעלה מ-39 אלף דוחות, 1,898 תאונות – ו-24 בני אדם שקיפחו את חייהם בשל העבירה.

נצ"מ אמיר ג'יבלי
נצ"מ אמיר ג'יבלי

"לאורך השנים כקצין תנועה באגף התנועה הגעתי לעשרות זירות של תאונות דרכים קטלניות בהם היו מעורבים נהגים בתאונות צומת", סיפר רפ"ק יוני ברזילי. "לא שווה שנהג יסכן את עצמו ואת משתמשי הדרך כתוצאה מעבירה של חציית צומת באור אדום".

באחד המקרים שתועדו, נראה אוטובוס שעומד לבצע עבירה של חצייה באור אדום, אך כאשר התקרב לחצות את הצומת – במצלמת האכיפה צולם עורב. "לא האמנו שזה אמיתי ושזה יכול לקרות", אמרו במשטרה כשראו את תמונת העורב. "העורב הציל את הנהג הזה מדוח. הוא בהחלט צריך היה לקבל דוח משמעותי על ביצוע העבירה הזו – ואולי גם שלילה".

עורב הציל מדוח נהג אוטובוס שחצה צומת באדום
תיעוד: עורב הציל מדו"ח נהג אוטובוס שחצה צומת באדום

על מנת לקבל דוח על מעבר צומת ברמזור אדום, מצלמת התנועה מצלמת פעמיים: פעם אחת לפני אור אדום מלא, ופעם בזמן המעבר – זאת על מנת שתתקבל הוכחה שכלי הרכב אכן חצה את הצומת באור אדום. כעת, החל מה-1 בינואר, יש להקפיד ולעצור בכתום מהבהב. אולי כך נצליח לצמצם את מספר התאונות, הדוחות וההרוגים בצמתים.