מרכז העיר נהריה. רכב מסוג לקסוס, ובו כמה "שותפים" מגיח אל עבר רחוב וייצמן במטרה ברורה: לרצוח את העבריין סוסקי רובעי. המודיעין שקיבלו מצביע על מיקום מדויק של יעד החיסול. החלון נפתח, שני אקדחים נשלפים, אש נפתחת ובעוד שניות אחדות המטרה תושג. אלא שרובעי נשאר בחיים, ואת המחיר הכבד על ניסיון ההתנקשות שילם אבי ציצואשווילי, נער בן 17 שעמד בכניסה לחנות בגדים סמוכה.

בעודו נאבק בכאב הספיק לומר לאביו, שהגיע במהרה למקום, "אבא, אל תדאג, הכול יהיה בסדר. תגיד גם לאימא שלא תדאג'". זמן קצר לאחר מכן איבד ציצואשווילי את ההכרה ומת מפצעיו בבית החולים. הנאשם המרכזי ברצח, הילל חילו בן ה-28 מעכו, נמלט עם שותפיו מהזירה באין מפריע – אך שיחת טלפון שביצע מתחנת דלק באותו יום, 13 בינואר 2020, קשרה אותו למעשה.

אבי ציצואשווילי
אבי ציצואשווילי‎ ז"ל

חוקרי המשטרה עצרו גם את שני החשודים ששהו איתו ברכב הגנוב, אך הפרקליטות מזערה סיכונים, והם שוחררו לביתם. התמונה המלאה התבהרה במהרה: הנער ציצואשווילי הפך קורבן נוסף לסכסוך הקטלני בין משפחת טבראני לבין משפחת רובעי. 

לקריאת כל כתבות מגזין N12 לחצו כאן

"מטרת שתי הכנופיות – לחסל זו את זו" 

אחרי לוד ובאר שבע הפכה עכו העתיקה לתחנת הסמים השלישית בגודלה בארץ. לאורך העשור האחרון נקשרו שמותיהם של חברי כנופיית הפשע של משפחת רובעי למרבית אירועי הפשיעה שהתרחשו בה. התפנית הגיעה לפני כשלוש שנים, אז חוסל ביריות חוסני רובעי, בן ה-35, מבכירי הכנופיה, שעשה את דרכו לסעודת חג.  

חוסני רובעי
חוסני רובעי

השמועה על האחראים למותו הוליכה לנקמה, שהושלמה כעבור ארבעה חודשים – מוחמד טבראני, בן 25, נורה למוות סמוך למגדלור השוכן בעיר. מקורב למשפחה סיפר כי הרצח זעזע את המשפחה נוכח העובדה שהקורבן לא היה מעורב בפשיעה ובסכסוך. בתגובה על כך חוסל תייסיר סאלם בן ה-36, המשתייך למשפחת רובעי. 

מוחמד טבראני
נרצח בעכו. מוחמד טבראני

מאז חברה משפחת רובעי לגורמי פשיעה אחרים מהאזור, בין היתר לעבריין הבכיר שמוליק הרוש. פעילותה התרחבה ליישובים שונים בגליל, ובהם נהרייה. לעומת זאת, כנופיית טבראני ריכזה את כל משאביה בשכונה העתיקה שבעכו.

"המלחמה הזאת לא תסתיים לעולם אלא אם אחד הצדדים יקרוס או ירים ידיים, וזו מטרת שתי הכנופיות המסוכנות – לחסל זו את זו", מספר למגזין N12 גורם המעורה בפרטי החקירה. "מפחדים להגיד את השם שלהם, אף אחד לא רוצה להתעסק עם החבר'ה האלה, אין להם רחמים".

במשך חודשים ארוכים התמקדו חוקרי היחידה המרכזית של מחוז החוף בפעילותה של משפחת טבראני ובשפעתה על העיר עכו. "נכנסנו למעין טיפול שורש, עקבנו אחר כל שיחה שלהם, הכול עבר דרכנו", מספרים החוקרים על המבצע שכולל כ-1,300 שוטרים. "אנחנו יודעים כל מה שמתחולל בשכונות שלהם, חיכינו לרגע הנכון לקחת את החומרים הרבים צעד קדימה".

לדברי החוקרים, "כדי להבין את המורכבות של מבצע בלב השכונה העתיקה, צריך להבין איך הם עובדים בכלל, ועד כמה ידם רחבה. האזור מרושת מצלמות, אנשיהם מתריעים על כל כניסה של ניידת או התרחשות חשודה, והם חיים בשגרת פשיעה חסרת תקדים וללא כל חשש".

קילו קוקאין – על כידון האופניים

דוגמה טובה לשגרה נטולת החששות היא המעצר של מי שבעיני המשטרה עומד בראש המשפחה – עלאא טבראני, המוכר בכינוי "גואה". בחודש אוקטובר לפני שנתיים הבחינו בו בלשים סמויים בעודו רוכב על אופניים חשמליים עם קטין. על פי כתב האישום, הם הורו לו לעצור – אך הוא נטש את האופניים ונמלט בין סמטאות העיר, בעוד הקטין פנה לדרך אחרת אך נתפס. בתוך מספר דקות התגלה כי התיק שניצב על כידון האופניים מכיל בתוכו קילוגרם קוקאין. 

מעצר קוקאין על כידון (צילום: דוברות המשטרה)
קילו קוקאין נתפס על כידון האופניים | צילום: דוברות המשטרה

"הוא ניסה לגלגל את האשמה אל הקטין שנתפס עם הסם המסוכן, אבל שללנו על הסף את האפשרות התמוהה, ידענו שעלאא הוא האחראי למעשה", מסכמים החוקרים. מאז המקרה הוגש נגד טבראני כתב אישום ומעצרו הוארך עד תום ההליכים המשפטים נגדו. עד שעלאא ישוב, האחריות לפעילות הכנופיה הונחה על כתפיו של גאלב אסווד. 

"פרשת הדייגים" – מי נגד מי

זו הייתה שעת השי"ן של היחידה המרכזית של מחוז החוף. 1,300 שוטרים – ובהם חבלנים, כלבנים, לוחמי היס"ם ויחידות מיוחדות לצד כוחות נוספים – יצאו לסדרת פעולות שתוכננו מראש. המטרה: לתפוס את כל הציפורים במכה אחת. וכך אכן קרה, ובהפתעה גדולה.

"הפכנו את הכול, תפסנו אותם בזמן שהם היו בשגרה שלהם, לא היה להם מושג מה קורה", שחזרו החוקרים. "זו הפשיטה המשטרתית הגדולה ביותר שהייתה בעכו אי-פעם, נערכנו אליה חודשים ארוכים. האזנות, מעקבים, מערך מודיעין עצום, שיתוף פעולה עם חוקרי להב 433, והכול מתחת לרדאר".

במסגרת המבצע נגד הפעילות הפלילית, שזכתה לכינוי "פרשת הדייגים", נעצרו 14 חשודים, עוכבו 51 מעורבים, נערכו 40 חיפושים, ונתפסו שש סירות מנוע ואופנוע ים, לצד שבעה סוסים ושני רכבי יוקרה. שווי הרכוש שנתפס עומד על 17 מיליון שקל.

"הכרנו את משפחת הפשע כמו את כף ידינו, אין ברירה", מסבירים בצוות החקירה. "אתה צריך להבין מי עומד בראש, מי מחלק את הכספים, מי מאיים על בעלי העסקים והיכן נמצא הסוחר הגדול של הסמים. צמחה כאן אימפריה מקומית שנדרשנו להכיר את חבריה היטב".

פרשת הדייגים (צילום: דוברות המשטרה)
"תפסנו אותם כשהיו בשגרה שלהם, לא היה להם מושג מה קורה" | צילום: דוברות המשטרה

המעקב הסמוי אחר הכנופיה ומעשיה בעכו שיקף תמונה מטרידה מאוד והצביע על מעצמה כלכלית של ממש,  שמתבססת על סחר, סחיטה והלבנה בכל המישורים. "באופן גורף – כל בעלי העסקים בעיר העתיקה מניבים הכנסה לכנופיית טבראני, והסכומים עצומים", מציינים החוקרים. "השיטה פשוטה: על עצם פעילותו, כל עסק נדרש לשלם פרוטקשן. אין כבר צורך לאיים. אתה רוצה עסק בעכו? מובן מאליו שאתה משלם להם".

כמה? זו כבר שאלה אחרת. "סכום הפרוטקשן תלוי ברווחים שלך – עסקים קטנים שנלחמים על קיומם ישלמו פחות ואילו אלו שרווחיים יותר ייאלצו לשלם בהתאם לכך, גם עשרות אלפי שקלים. יש כאלה שמשלמים סכום כזה בשבוע, ואנחנו מדברים על עסקים רבים". אם לא די בגביית דמי חסות מעסקים, מחוללי הפשיעה עושקים גם את בעלי הנכסים ומעמידים בפניהם תנאי – "אנחנו מספקים את הקבלנים והעובדים, ושכרם יוכרע בידינו".

פרשת הדייגים (צילום: דוברות המשטרה)
גם רכבי יוקרה נתפסו בגל המעצרים | צילום: דוברות המשטרה

דרישת הפרוטקשן הגיעה גם למלון הבוטיק

כחלק מפיתוח התיירות המקומית הוחלט שהאתר ההיסטורי ח'אן אל-עומדאן ("אכסניית העמודים"), הצמוד לנמל עכו, אתר שנחשב לח'אן הגדול ביותר במדינה, יוסב למלון בוטיק יוקרתי שמטרתו למשוך לאזור תיירים מכל העולם. אלא שהשליטה העסקית של אנשי טבראני לא פסחה גם עליו.

"בעל הנכס נפגש איתם והבין שמעתה העבודה תלויה בהם – וכך גם בחירת הקבלנים ועובדיהם. מחצית ממשכורתם עוברת ישירות לאנשי הכנופיה, ומפעם לפעם יש דרישה להעלות את שכרם", מסבירים החוקרים. ומה קורה כשבעל הנכס מסרב לשלם יותר או מכניס עובדים מטעמו? "מכריזים על שביתת עבודה, מחאה. לא מגיעים עד שיוסדרו התנאים. הפעילו גם לחץ על בעל השליטה, פנצ'רו לו את גלגלי הרכב, התריעו שאסור להתעסק איתם".

רב פקד ליאור הררי (צילום: דוברות המשטרה)
רב-פקד ליאור הררי, ראש מחלק הפשיעה המאורגנת בימ"ר החוף | צילום: דוברות המשטרה
פקד פאתן נסר אלדין (צילום: דוברות המשטרה)
פקד פאתן נסר אלדין, ראש צוות חקירת הפשיעה המאורגנת בימ"ר החוף | צילום: דוברות המשטרה

תחנת סמים בסדר גודל ארצי – בהפעלת הצעירים

עכו הפכה לכתובת מוכרת עבור צורכי הסמים, שבאים בהמוניהם לעיר העתיקה כדי להשיג את החומרים המסוכנים. בפיקוח בכירי משפחת הפשע פועלים בשטח ילדים ונערים שסוחרים בסמים, וכך גם הפללתם לא גוררת השלכות גדולות, בשל גילם. גורם המעורב בפרטי החקירה מספר: "הסחר במקום מזערי ביחס לסמים שהם מספקים לסוחרים אחרים מהאזור. כולם יודעים שאפשר להשיג אצלם הכול ובכמויות גדולות. על אף העובדה שהם מסכנים את חייהם, לעובדים אין ברירה אלא לקבל עליהם את תחום האחריות. חלקם לא רוצים להיכנס לזה בכלל, אבל הם מפחדים, ונאלצים להתמסר לדרישות".

איך מלבינים את הכסף הגדול?

"יש להם כל מיני שיטות, בין היתר הם רוכשים סירות טורנדו וסוסים כדי להלבין את ההכנסות. אתה קונה סוס ב-400 אלף שקל ואפילו מניב רווח במכירה שלו. כך גם סירות המנוע השונות, שנאמדות בסכומים של עשרות אלפי שקלים". אלא שהעבריינים לא יכולים להסתפק אך ורק בשיטות הללו: הם שיתפו פעולה עם בעלי חנויות מהאזור כדי להלבין דרכם את הכסף. בדרך הזו נמצאה דמות כלכלית שנעצרה במסגרת המבצע וחשודה בסיוע.

מדובר במוחמד חלאילה, בעל עסק תמים לכאורה, אך חוקרי המודיעין גילו שהוא משמש צינור הלבנה משמעותי. כשהגיעו הכוחות לבית העסק שלו, אותר קרטון ובו קבלות שלא דווחו בסך מאות אלפי שקלים. נתפסו אצלו גם מכוניות יוקרה בשווי מיליוני שקלים.

ניסיון הנקמה של העבריין – והסיוע מהמשפחה

אנשיו של טבראני לא הסתפקו במתרחש בעכו אלא גם סייעו לעבריינים אחרים בפעולות פשיעה. כך נכנס לפרשה העבריין שי קובס מהקריות, שניצל מניסיון חיסול לפני חמישה חודשים. מטען חבלה רב-עוצמה התפוצץ בעת שנסע במכוניתו ופצע אותו קשה. כשהתאושש גמלה בליבו ההחלטה לנקום בעבריינים אחרים מהאזור שלדעתו אחראים למעשה.

"קובס פנה לגאלב אסווד, הבכיר ממשפחת טבראני, והוא סייע לו במסע הנקמה. הכול תוכנן בקפידה", נזכרים החוקרים. "אנחנו הקלטנו הכול, עקבנו אחרי החוליה, רצינו לתפוס אותם על חם. משהו לא הסתדר להם בניסיון הראשון לבצע את המעשה, והחלטנו בפעם השנייה להקדים את מעשיהם – הם נעצרו בדירת מסתור, הכול מתועד, ידענו על השיחות הקודמות שלהם וכל ההיערכות שלהם הייתה גלויה לפנינו".

פרשת הדייגים (צילום: דוברות המשטרה)
"רוכשים סירות טורנדו וסוסים כדי להלבין את ההכנסות" | צילום: דוברות המשטרה

חרף המאמצים לייחס להם ניסיון רצח, הואשמו שי קובס, גאלב אסווד וששת המעורבים בקשירת קשר לביצוע פשע ובעבירות נשק בלבד. הודות לתיק שמתנהל נגדם, חלק מהנאשמים, ובהם קובס, נעצרו מחדש ב"פרשת הדייגים" לאחר שהחוקרים מצאו בסיס לחשד שהם היו מעורבים בהנחת מטען חבלה שנועד לחסל את יאסר רובעי לפני כשלושה חודשים.  

בלב סכסוך הדמים והשליטה המסוכנת על בעלי העסקים, הפרשה שהתפוצצה הביאה עימה שיתוף פעולה תקדימי מצד הקורבנות. בין שמדובר בצעיר שספג איומים ואלימות קשה מפני שסירב לעבוד אצל הפושעים, ובין שמדובר בבעל העסק ששילם מאות אלפי שקלים כי לא הייתה לו ברירה, ההתפתחות בשבוע האחרון גרמה להם להעיד על המתרחש סביבם, ובכך גם לסייע בבניית תיק הדגל של מחוז החוף.

התיק צפוי להתרחב עם מעצרים נוספים בתקופה הקרובה – והמטרה ברורה: להכריז על משפחת טבראני כעל ארגון פשיעה. ספק רב אם הפרשה תשים קץ למציאות המטרידה ותעמוד בכל היעדים, ועדיין – התושבים באזור מלאי תקווה שהשקט השורר כעת אינו רק רגיעה זמנית.


תגובות

עורך הדין זוהר ארבל, שמייצג לצד עו"ד שאדי שבאח את עלאא טבראני, גאלב אסווד, איאד אבו עלי, חאזם נאסר, ג'יהאד בדוי, שי קובס, אחמד חטיב, ראגב דבס, זאיד עואד, אחמד עומר ואחמד עטבא, מסר: "המשטרה ממהרת לפזר הצהרות בומבסטיות כדרכה בקודש. רק לאחרונה ראינו התנהלות דומה בתיק הקריות, שם הבטיחה המשטרה שיוגש כתב אישום בעבירת ניסיון רצח ובסופו של דבר הסתפקה הפרקליטות בקשירת קשר לביצוע פשע. מי שמדבר על ארגון פשיעה כנראה אינו מכיר את החוק. מרשיי מכחישים את החשדות. המשטרה מנסה לשייך כל מעשה באזור עכו למשפחת טבראני, בלי אבק ראיה. עלאא טבראני אינו עצור בתיק ולא חשוד בדבר".

עו״ד זוהר ארבל (צילום: באדיבות המצולם)
עו״ד זוהר ארבל | צילום: באדיבות המצולם

עורך הדין תומר נווה, שייצג את העצורים ששוחררו במסגרת תיק הרצח של אבי ציצואשווילי ומספר חשודים ב"פרשת הדייגים", בהם מוחמד חלאילה, מסר: "ייצגתי את החשודים במספר אירועי רצח שאירעו במחוז החוף, החשדות נסקו למספר רב של הארכות מעצר, אך כל תיקי הרצח בעניינם נסגרו, וזאת לאחר שהוצהר על ידי גורמים יודעי דבר שהראיות בתיק הן נחרצות. בית המשפט דחה את טענות היחידה החוקרת והורה על שחרורם פעם אחר פעם,  לעיתים תגובות המשטרה מתבססות על גורמי מודיעין ואינן מבוססות ראייתית".

עו"ד תומר נווה
עו"ד תומר נווה

עו"ד שאדי דבאח, שמייצג מספר חשודים במסגרת פרשת הדייגים, מסר: "החשודים שאני מייצג במסגרת הפרשה ובתיק הקריות (שי קובס) מכחישים כל קשר למיוחס להם, המשטרה כנראה ממהרת לייצר כותרות ולהצהיר הצהרות משונות כאש לעניות דעתי היא נשענת אך ורק על ספקולציות והשערות ולא על ראיות קבילות עובדה. כך למשל בתיק קובס דיברו על נסיון רצח ובסופו של יום ההר הוליד עכבר והוגש כתב אישום על קשירת קשר בלבד".

עו"ד שאדי דבאח
עו"ד שאדי דבאח

עו"ד ששון בר עוז, שמייצג את משפחת רובעי, אמר ל-N12: "מרשיי אשר נעצרו בגין החשדות הנטענים שוחררו וכל התיקים נגדם נסגרו. במשך תקופה ארוכה ובמספר פעמים נעצרו מרשיי אך שוחררו לאחר שבתי המשפט השונים קבעו כי אין כל יסוד לחשדות המיוחסים להם".

עו"ד ששון בר עוז
עו"ד ששון בר עוז