5 ימים לאחר שדוד אשכנזי, בן 52 מבת חפר, נסע עם אשתו לחופשה באי היווני קוס ונעצר מיד עם הנחיתה -  גורמים רשמיים במשרד החוץ פנו היום (שני) לאתונה לגביו. המסמכים שהגיעו לידי N12 מוכיחים כי אשכנזי איבד את הדרכון שלו ב-2002, ובישראל קובעים שהוא אינו האיש החשוד בעבירות. אשכנזי נפגש בתא מעצרו עם אשתו ועו"ד: "חגגתי בת מצווה לבת שלי בתאריך שאומרים שהייתי בפרו".

גורמים רשמיים במשרד החוץ שיגרו הבוקר מכתב למנכ"ל משרד החוץ באתונה - ובו הודעה שמגובה בנתונים הקובעת שדודי אשכנזי, הישראלי שעצור בקוס בחשד לביצוע עסקת סמים, איננו האיש שאותו הם מחפשים ומדובר בטעות. 

אשתו ועורך דינו של אשכנזי יסלוביץ', אמרו לו כי הם פועלים לשחרורו בהקדם וסיפרו לו על המכתב של משרד החוץ. הוא השיב: "אומנם מאוד קשה לי לבד, אני עצוב, הזמן עובר מאוד לאט - אבל כשאתם מספרים לי שכל המדינה מאחוריי - אני מעודד, אני רוצה כבר לעשות את הקידוש בבית. זה נותן לי כוחות נפש להתמודד ולעמוד מול כל תהליך".

באמצעות עורך דינו הוא אומר: "הייתי בפרו ב-2007 עם שני חברי ילדות שלי ומעולם לא התקרבתי לסחר בסמים. אני לא יודע מה הם רוצים ממני, לא מסבירים לי כל כך חוץ מזה שכל הזמן חוזרים על אותו צו מעצר בין-לאומי".

אשתו רחלי אמרה ל-N12: "כשאני רואה אותו כואב לי הלב. הוא מנסה לשדר לנו שהכול בסדר, אבל אני מכירה את דודי שלי, הוא לא בסדר. הפנים שלו אומרות לי הכול. הוא מנסה לחזק אותי במקום שאני אחזק אותו". היא מספרת שהוא הפתיע אותה בטיול הזה. לשאלתנו אם היא מתחרטת על הטיול שבו נעצר, השיבה: "מרוב שהתרגשתי לא הספקתי לצלם את מלון היוקרה שהוא סגר עבורנו, ומאז אני רואה את דודי שלי אזוק. זה לא ייאמן, אני מקווה שישחררו אותו כמה שיותר מהר".

עו"ד יסלוביץ' כבר הגיש את הערעור על צו ההסגרה לפרקליטות המקומית, ובפניה שתי אופציות: אם היא מקבלת את הערעור, הוא יעשה את דרכו הביתה מבלי לראות את בית המשפט. אם לא תקבל את הערעור (לרוב הנוהל המקובל), היא יילך לבית המשפט ושם הפרקליטות תנסה לשכנע את השופט לזרז את תהליך ההסגרה. מנגד, עורך דינו של אשכנזי יטען בפני בית המשפט שמדובר בטעות ויציג את המסמכים שמוכיחים שאשכנזי היה בארץ באותו היום. במשרד החוץ ממתינים להחלטת בית המשפט.

ככל הנראה קיים ישראלי בשם דודי אשכנזי שלפי החשד ביצע עסקת סמים בשווי של מיליוני שקלים - עסקה שבה השתתפו סוחרי סמים מרוסיה תחת הכינוי "ניקיטה" ואדם נוסף שהציג את עצמו כסוחר סמים, אך בפועל הוא היה סוכן סמוי של השלטונות הפרואנים. אותו דודי אשכנזי מבוקש גם באירופה ויש נגדו צו מעצר בין-לאומי, לא רק ביוון אלא גם בבלגיה - שם צו המעצר הבין-לאומי מייחס לו ניסיון התנקשות.

עו"ד ניר יסלוביץ' מסר: "אני עומד מחוץ לבית המעצר שבו מוחזק דודי אשכנזי. הודות למאמץ אדיר שהתבצע, משרד החוץ הוציא נייר רשמי וממנו עולה שדודי אשכנזי שאותו אני מייצג - לא ביצע שום עבירה. חמור מכך - עולה שיש דודי אשכנזי אחר שפרו מחפשת אחריו. כולי תקווה שהמאמצים ישאו פרי כבר בימים הקרובים".

 עו"ד ניר יסלוביץ'
עו"ד ניר יסלוביץ', סנגורו של הישראלי שעצור ביוון

בשני המקרים נעצרו גברים ישראלים העונים לשם דודי אשכנזי: העצור בבלגיה הצליח להוכיח בתוך זמן קצר שמדובר בטעות בזיהוי, ועל כן הוחזר לישראל. לעומת זאת בתיק הנוכחי, הנושא מורכב יותר - בין היתר כי צו המעצר של האינטרפול קובע כי יש לו אזרחות של אזרבייג'אן.

ביום רביעי אשכנזי נעצר ונלקח לחקירה. תחילה הוא לא הבין במה מדובר, אך עם התקדמות החקירה התברר לו כי הוא מואשם בסחר בסמים. בתו נוי סיפרה כי "בזמן ביקורת הדרכונים עיכבו את אבא. לקחו אותו הצידה ואמרו לו שיש להם כמה שאלות".

כדי לתרום למאבק שחרורו של דודי אשכנזי: https://beactive.co.il/project/68739